Son Yılların En İyi Bilim Kurgu Filmleri 2019

Bilim kurgu, dünyamızın geleceğine ışık tutuyor. Avatar, Arrival, Matrix, Robocop ve Tron gibi bilim kurgu filmleri, teknolojide devrim yaratan bazı şirketlerin kurucularına büyük hayal ve ilham kaynağı olmuştur. Hollywood’dan ilham alarak geleceği inşa etmeye çalışan girişimcilerin, ilham alacağı en iyi bilim kurgu filmleri listesi ve kısa tanıtımlarını derledik.

Düzenli olarak güncelleyeceğimiz listemizin ilk bölümde 2010 sonrası gösterime giren bilim kurgu filmleri yer alıyor. Gelecek hafta yayınlayacağımız, ikinci bölümde ise gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri yer alacaktır. Bu listemizin en güncel ve en popüler bilim kurgu filmleri listesi olması için düzenli olarak güncellemeler yapacağız.

Listemizin son güncellenme tarihi: 25.12.2017

2010 yılından günümüze kadar yapılan filmlerden oluşan birinci listemizde; sadece uzay gemileri, robotlar, uzaylılar ve zaman yolculuğu değil; romantizm, tehlike, adrenalin ve varlığınızı değiştirme olanağı olan her şey yer alıyor. Özel efektlerin ve sonsuz hayal gücünün bir araya geldiği 2010 sonrası en iyi bilim kurgu filmleri listemize başlıyoruz.

2010 Sonrası En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Listemizi oluştururken IMDB puanlarını göz önüne aldık, ancak liste içinde sıralama yaparken herhangi bir kriteri göz önünde bulundurmadık. Birbirinden güzel bilim kurgu filmleri listemizdeki filmleri, IMDB puanlarına göre izleyebilirsiniz.

Lucy (2014)

Lucy (2014)
Lucy (2014)

Scarlett Johansson’ın canlandırdığı Lucy, bir haftalık sevgilisi tarafından istemediği halde karanlık bir anlaşmanın ortasında bırakılır. Standart bir insanının beyninin yüzde 10’unu kullandığı teorisini işleyen film, baştan sona yoğun bir tempo içerisinde ilerliyor ve Lucy filmde acımasız bir savaşçıya dönüşüyor.

IMDB:  6,4


Arrival – Geliş (2016)

Arrival - Geliş (2016)
Arrival – Geliş (2016)

Gizemli uzay araçları dünyaya indiğinde uzman dil bilimci Louise Banks (Amy Adams) liderliğindeki seçkin bir ekip olayı incelemek üzere bir araya getirilir. Görevleri, uzaylıların barış için gelip gelmediğini ya da tehdit oluşturup oluşturmadığını tespit etmektir. Ordu tarafından işe alınan kahramanlarımız, insanoğlu küresel savaşın eşiğindeyken, zamana karşı yarışıyor ve insanlığı kurtarmak için canlarını ortaya koyuyor.

IMDB:  8,0


Ender’s Game – Uzay Oyunları (2013)

Ender's Game - Uzay Oyunları (2013)
Ender’s Game – Uzay Oyunları (2013)

Filmde yaşanan olaylar 2070 yılında geçiyor. Alien’lar tarafından dünyaya bir saldırı yapılıyor ve sonrasında insanlar kendi gezegenlerini Buggers isimli yaratıklardan korumak için mücadeleye girişiyor. Bu yaratıklardan kurtulmak için ise özel IF ordusu kuruluyor.

IMDB:  6,7


Elysium (2013)

Elysium (2013)
Elysium (2013)

2154 yılında geçen olaylar temiz bir dünya için verilen mücadeleyi konu alıyor. Uzay ve dünya arasında geçen filmde Yunan mitolojisinden ögeler de yer alıyor. Temel olarak iki sınıf arasında yaşanan çatışmayı konu alan filmde, “üst düzey teknoloji ile donatılmış gezegenlerinde yaşayan egemenler ve çökmüş gezegende yaşayan diğer insanların mücadelesi” işleniyor.

IMDB:  6,6


Ex Machina (2014)

Ex Machina (2014)
Ex Machina (2014)

Ex Machina, senarist Alex Garland’ın ilk yönetmenlik tecrübesidir. Yapay zekanın, aşkın ve nihayetinde bir tür ilişkinin işlendiği filmde,  insanın sınırsız tecrübe arzusu ve mevcut sınırlar ve tehlikeli bir aşk konu ediliyor.

IMDB:  7,7


Gravity – Yerçekimi (2013)

Gravity - Yerçekimi (2013)
Gravity – Yerçekimi (2013)

Emeklilik öncesi son görevi yerine gerçekleştirmek için tıp mühendisi Dr. Ryan Stone ile birlikte uzay yolculuğuna çıkan astronot Matt Kowalsky, bir keşif yürüyüşü yaparlarken büyük bir felaket yaşanır. Mekik çarpan bir cisim nedeniyle parçalanır. İki bilim adamı uzayda bir başına kalırlar ve dünya ile iletişim kopmuştur. Bu dakikadan sonra her gereksiz hareket ve konuşma oksijeni azaltacaktır.

IMDB:  7,8


The Martian – Marslı (2015)

The Martian - Marslı (2015)
The Martian – Marslı (2015)

Mars’ta gerçekleştirmekte oldukları bir görev esnasında çıkan şiddetli fırtına nedeniyle ekipten ayrı kalan ve olay yerinde bulunamayınca öldü olarak kabul edilen bir astronotun macerası anlatılıyor.

IMDB:  8,0


Prometheus (2012)

Prometheus (2012)
Prometheus (2012)

Kaşiflerden oluşan bir ekip, insanlığın kökenlerine dair bir ipucu keşfediyor ve ipucu onları evrenin en karanlık köşelerine götürüyor. Orada, insan ırkının geleceğini kurtarmak için korkunç bir savaşa karışmalıdırlar.

IMDB:  7,0


Interstellar – Yıldızlararası (2014)

Interstellar - Yıldızlararası (2014)
Interstellar – Yıldızlararası (2014)

Dünya’daki zamanımız sona erdiğinde, bir grup kâşif insanlık tarihinin en önemli misyonunu üstleniyor; insanoğlunun yıldızlar arasında bir geleceği olup olmadığını keşfetmek için bu galaksinin ötesine geçiyor.

IMDB:  8,6


Inception – Başlangıç (2010)

Inception – Başlangıç (2010)
Inception – Başlangıç (2010)

Vizyoner film yapımcısı Christopher Nolan (Memento, The Dark Knight) insanların düşünce dünyasına ve bilinçaltına girme gücüne sahip bir hırsız hakkında bu psikolojik bilim kurgu filmini yazar ve yönetir. Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) para veya mal çalmıyor, fikir çalıyor. Kurumsal casusluk dünyasını, bilim kurgu ile karıştıran bu film aksiyon ve serüven , dram, gizem, gerilim, bilim kurgu ögeleri içeriyor.

IMDB:  8,8


Snowpiercer – Karküreyici (2013)

Snowpiercer - Karküreyici (2013)
Snowpiercer – Karküreyici (2013)

Küresel ısınmayı durdurmak için yapılan başarısız bir deneyin, gezegendeki tüm yaşamı mahvedecek bir buzul çağı yarattığını fark eden kar küreyicinin macerasını konu alıyor. Başarısız bir iklim değişikliği deneyi ve sonuçları hakkında ufuk açıcı filmde Chris Evans, Jamie Bell ve Tilda Swinton rol alıyor.

IMDB:  7,0


Chappie (2015)

Chappie (2015)
Chappie (2015)

Tıpkı bir insan gibi iyi ve kötüyü çevresinden gözlemleyen Chappie, hızlı bir öğrenme kabiliyetine sahiptir. İyi ve kötü için kendi kalbi ve ruhuna güvenir. Ancak Chappie’yi başkalarından farklı kılan tek şey var: o bir robot. Kendisi için düşünme ve hissetme kabiliyeti olan ilk robot. Hayatı, hikayesi, dünyanın robotlara ve insanlara sonsuza kadar bakış biçimini değiştirecektir.

IMDB:  6,9


Robot & Frank (2012)

Robot & Frank (2012)
Robot & Frank (2012)

Frank’ın artık tek başına kalamayacağından endişelenen iki yetişkin çocuğu onu huzurevine bırakmaya karar verirler. Yaşlı adam Frank ise, bir istekte bulunur. Bu istekleri yerine getiren çocukları, Frank’a fiziksel ve zihinsel sağlığını iyileştirmek için programlanmış yürüyen ve konuşan bir robot satın alır. Filmde, yaşlanma, kopuk aileler, anılar ve modern teknolojinin etkisi; muazzam ölçüde tatmin edici ve beklenmedik şekilde harika olan rahatlatıcı bir anlatı ile dokunaklı bir öykü olarak karşımıza çıkıyor.

IMDB:  7,1


The Machine – Ölüm Makinesi (2013)

The Machine - Ölüm Makinesi (2013)
The Machine – Ölüm Makinesi (2013)

Düşük bütçesine rağmen görsel açıdan iddialı olan bu filmde, iki bilgisayar programcısı, insanlığa yardım etmek üzere tasarlanmış ve hayata başlamış yapay zekanın ilk parçasını oluştururken ona aşık olur. 

IMDB:  6,1


Ghost in the Shell – Kabuktaki Hayalet (2017)

Ghost in the Shell - Kabuktaki Hayalet (2017)
Ghost in the Shell – Kabuktaki Hayalet (2017)

Terörizm, insanların zihnine girip onları kontrol edebilme yeteneğini de içeren yeni bir seviyeye geldiğinde, Binbaşı bunu durdurmak için tek yetkili kişidir.

IMDB:  6,5


Transcendence -Evrim (2014)

Transcendence -Evrim (2014)
Transcendence -Evrim (2014)

Will Caster (Johnny Depp), yapay zeka alanındaki en önde gelen araştırmacıdır. Şimdiye dek bilinen bütün insan duygularının ortak zekasını geliştirme konusunda çalışmaktadır. Film bittiğinde, iPhone’unuzu açıp Siri’den bir şey isterken iki kere düşüneceksiniz.

IMDB:  6,3


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.