Soğukçeşme Sokağı Hakkında Bilgi

Soğukçeşme Sokağı tarihçesi ve hakkında bilgiler.

Soğukçeşme Sokağı, Fatih, İstanbul ve Sultanahmet semtinde yer almaktadır. Ünlü Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi ve Gülhane Parkı tarafından taşınan küçük tatlı arnavut kaldırımlı sokak, masallarda bir çevre gibi yapıları ile rüya gibi bir atmosfer yaratmaktadır.

Caddeye girdiğinizde, mahallenin etkisi ile Hobbitler dünyasında Yüzüklerin Efendisi’nde bulunduğunuzu hissedersiniz. Çünkü bize sessizliği ve durgun görüntüsü nedeniyle bakir toprakları andırıyor.

Bu caddenin içinde ayrıca çiçeklerin nefes kesici güzelliği ve ferahlatıcı kokusuyla döşenmiş birkaç tarihi ev (2 veya 3 katlı Osmanlı binası) bulunmaktadır. Ayrıca insanlar antik döneme hatırlatırcasına bir trafik ve gürültü yoktur. Osmanlı halıları, aynalar ve ev eşyaları ile 19. yüzyılı yansıtır.

Sokaktaki tüm evler geleneksel 19. yüzyıl Türk mimari modelinde onarıldı. Bu sokağın bir diğer önemli özelliği, aramak isteyen insanların çeşitli tarihi zamanlar boyunca İstanbul şehrini tanımlayan binlerce eşsiz kitap bulmasına olanak sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.