EkonomiSEO

Site Açarak Para Nasıl Kazanılır?

Site açarak para kazanma: Web sitenizden para kazanmanın yüzlerce yolu var ve bazıları basit, diğerleri daha karmaşık ve masraflıdır. Sitenize trafik sağlamak, web sitenizden para kazanmanın en etkili yollarından biridir; bunun nedeni, sitenizde ne kadar çok trafik varsa, satış yapmak, tıklama başı ödeme reklamlarında yayıncılık yapmak ve bağlı kuruluş programlarınız aracılığıyla satış gerçekleştirmek için uygun bir platforma sahip olmanızdır. Arama motoru optimizasyonundan (SEO) üye programlara katılmaya kadar, bir web sitesinden nasıl para kazanacağınızı öğrenmek için bu adımları ana kılavuz olarak kullanabilirsiniz.

1. Niş Bir Konu Belirleme

Nişinizle veya konunuzla alakalı anahtar kelimeleri kullanarak içerikler oluşturun.  Bu SEO olarak da tanımlanır. Web sitenize trafik kazandıracak anahtar kelimeleri aramak için Google’ı kullanabilirsiniz. Tüm içeriğinizin gramer açısından doğru olduğundan ve tüm kelimelerin doğru yazıldığından emin olun. İçeriğin hiç birinin başka bir web sitesinden kopyalanmaması da şarttır. Bunu bir intihal sitesini ziyaret ederek içeriğinizi test edip kontrol edebilirsiniz.

2. Google AdWords, Google Adsense, Google Analytics Kayıt Olma

Google AdWords, Google Adsense ve Google Analytics’e kaydolun. Bu araçlar, birkaç tıklama ile web sitenizi kolayca para kazanmanıza yardımcı olacaktır.

  • Google Adwords: Ücretli bir hizmettir. Birçok diğer web sitesinde sitenize hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmeniz için ücretsiz Google Adwords kredileri verilir. Kendi reklamınızı oluşturun, bir günde ne kadar para ödemek istediğinizi belirleyin, anahtar kelimelerinizi seçin ve trafiğin izlediğini izleyin.
  • Google Adsense: Google’ın web sitenize reklam yerleştirmesini sağlayan bir araçtır. Reklamları, web sitenizin konusunun yanı sıra sitenizin temasıyla eşleşecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Google Analytics: Web sitenizdeki görüntüleme ve tıklamaları takip etmenize yardımcı olur.

3. Siteyi Google’ye Tanıtma

Web sitenizi, URL’sini çevrimiçi dizinlere ve arama motorlarına gönderin. Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarına gönderin. Bu, internet dünyasının, web sitenizi fark etmenize ve kazanç elde etmenize yardımcı olacaktır.

4. Affiliate Ortaklık Programları

Web sitesi sahipleri için ücretsiz ve kazanç sağlamaya yardımcı olabilecek birçok ortaklık programı bulunmaktadır. En popüler ortaklık programlarından ikisi Amazon ve Walmart’tır. Sitenizdeki bir ziyaretçi Amazon veya Walmart tarafından bir reklamı tıklayıp bir alışveriş yaparsa, sözleşmenizdeki maddelere göre ücret alırsınız.

5. Reklam Alanı ve Tanıtım Yazısı Satın Alma

Web sitenizde diğer web sitelerinde reklam yayınlayın veya reklam alanı satın. Firmalar, yeterli miktarda trafik alırsanız ve siteniz saygın ve konuyla alakalıysa, web sitenizde bir reklam sahibi olmak için çok para ödeyebilir. Siteniz yeterli miktarda trafiğe kavuştuğunda, web sitenizde reklam yayınlamak isteyebilecek şirketleri aramaya başlayabilirsiniz. Reklamın bulunduğu yer ve boyut da dahil olmak üzere, onlara ne teklif edeceğinizin yanı sıra fiyat bilgileriyle birlikte bir e-posta gönderin. İşletmeler ilgilenirse cevap verebilir.

6. Bağış Düğmesi Ekleme

Web sitenize bir bağış düğmesi ekleyin. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş veya yardım kuruluşu iseniz, bağış isteyebilirsiniz. Ayrıca, sitenizi ilerletmeye veya yükseltmeye yardımcı olmak için ziyaretçilere bağış talebinde bulunabilirsiniz. Sitenize bir bağış düğmesi eklemeyi öğrenmek için PayPal’ı, Bitcoin’i veya diğer çevrimiçi araçları kullanın.

7. Google Adsense İle Para Kazanma

Google Adsense hesabınız yoksa siteniz üzerinden Adsense başvurusu yapabilir ve bir Adsense hesabı sahibi olabilirsiniz. Adsense hesabına sahip olduktan sonra Google Adsense panelinden aldığınız reklam kodlarını siteye ekleyerek tıklama başı karşılığında para kazanmaya başlayabilirsiniz. Tıklama başı ücret niş konunuza ve reklam verenlerin verdiği oranlara göre değişmektedir. Örneğin 2018 itibarı ile eğitim odaklı bir site için tıklama başı ödeme ortalama 10-30 kuruş aralığında iken, finans ve ekonomi üzerine kurulu bir sitede 50 kuruş ile 2 TL aralığında bir ortalamaya sahip olabilir.

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close