Windows 10 Silinen Dosyaları Geri Getirme

Silinen Dosyaları Geri Getirme. Çoğumuza oldu. Bir dosyayı sildikten sonra ona ihtiyacın olduğunu fark ettin. Bu kılavuz, silinen fotoğrafları geri getirme yöntemlerini açıklayan bir pc dosya kurtarma kılavuzudur.

Veri Kurtarma (Dosya/Fotoğraf Kurtarma)

Dosya Kurtarma. Bir dosyayı kalıcı olarak silip silmediğinizden emin değilseniz, öncelikle silinen klasörleri kontrol edin. Dosya Gezgini’nde bir arama yapmayı deneyin. Umarım dosyayı şimdi yanlış yerleştirdiniz ve tekrar bulabilirsiniz. Windows’da, Geri Dönüşüm Kutusu’na bir göz atın. Geri Dönüşüm Kutusu’nu, pencerenin sağ üst köşesindeki arama kutusunu kullanarak arayabilirsiniz; bu, orada çok fazla dosyanız varsa yardımcı olabilir. Ayrıca, Geri Dönüşüm Kutusu penceresinde sağ tıklayın ve son silinen dosyaları daha kolay görüntülemek için Sırala>Silinme Tarihi seçeneğini seçin.

Not: Varsayılan olarak, CCleaner gibi programlar, çalıştırdığınızda Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltır; bu nedenle, CCleaner veya benzeri bir programı otomatik olarak arka planda çalıştırmak, dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’ndan kurtarmanıza engel olabilir. CCleaner ve benzeri uygulamalar, Reycle Bin’i temizlemeyi devre dışı bırakmanıza izin verir.

Dosyanız Dropbox, Google Drive veya OneDrive gibi bir bulut depolama hizmetinde saklandıysa, hizmetin Web sitesinde hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun ve silinen dosyaları kontrol edin; dosyanın yine de kurtarılabilir olduğunu görebilirsiniz. Bu, Geri Dönüşüm Kutusu’nun bulut depolama sürümüdür. Bu ilk işlemle birlikte, silinen dosyaları geri getirme programı aramadan bilgisayarda silinen dosyaları geri getirme işlemi yapabilirsiniz.

Peki geri dönüşüm kutusundan da silindiyse veriler nasıl kurtarılabilir?

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme 

Bilgisayarda silinen dosyaları geri getirme. Dosyalarınız çoksa çok fazla kritik veri kaybetmemek için en önemli dosyalarınızın düzenli yedeklerini alıyor olmalısınız. Bir yedek dosyanız varsa, şimdi sildiğiniz dosyanın bir kopyasını kontrol etmenin zamanı geldi. Ve bir desteğin yoksa, gerçekten yapmalısın. Windows, bazı iyi yedekleme araçları içeriyor. Özellikle, Windows’un Dosya Geçmişi aracı silinmiş dosyaları ve eski dosyaların sürümlerini kolaylıkla kurtarmak için kullanışlıdır ancak varsayılan olarak etkin değildir.

Harddisk Veri Kurtarma 

Harddiskten silinen verileri kurtarma. Şimdiye kadar bunu yaptıysanız ve dosyanızı henüz geri yüklememişseniz, o dosyayı geri almanın tek yolu dosya kurtarma yazılımıdır. Ancak bu yöntemin bir olumsuz tarafı var: Bazı bilgisayarlarda bu imkansız olabilir. Geleneksel manyetik sabit diskler ve katı hal sürücüler farklı şekilde çalışır. Bir dosyayı bir manyetik sabit sürücüye sildiğinizde, verileri hemen diskten silinmez . Bunun yerine, verilerin üstüne yazılabilmesi için o verilere yapılan işaretçi kaldırılır. Sabit sürücüyü artık veriler için taramak ve üzerine henüz yazılmamış silinen dosyaları geri yüklemek mümkün olabilir.

Bir dosya yarı iletken bir sürücüden silindiğinde, alanı boşaltmak için TRIM komutu ile hemen silinir ve SSD gelecekte hızla üzerine yazacağı için silme işlemi imkansız hale gelir. Bu, yarı iletken sürücülerden silinen verileri kurtaramayacağınız anlamına gelir. Dosyalar bir kez gittiğinde, yok olmuş demektir. Çok eski katı hal sürücüleri ve Windows Vista gibi eski işletim sistemleri TRIM’i desteklemiyor ancak modern katı hal sürücüler ve Windows 7’den 10’a kadar olan tüm ürünler TRIM’i destekliyor.

Silinen Bir Dosyayı Kurtarmanın En Güvenli Yolu

Harici hard disk silinen dosyaları güvenli bir şekilde geri getirme. Manyetik bir sabit sürücüdeki bir dosyayı silerseniz ve hala o bilgisayarı kullanıyorsanız, yapılacak en güvenli şey hemen bilgisayarı kapatmaktır. Bilgisayarı kullanmaya devam ederseniz, yalnızca dosya kurtarma yazılımını yüklüyorsanız bile, bilgisayarınızdaki bu program silinmiş dosyanın sabit sürücüsündeki verilerin üzerine yazabilir.

Bilgisayar kapatıldığında, bir dosya kurtarma canlı CD veya USB sürücüsünden önyükleme yapabilir veya sabit sürücüyü bilgisayardan tamamen çıkarabilirsiniz ya da başka bir bilgisayara ikincil bir sürücü olarak yerleştirmelisiniz. Amaç, sürücüye tamamen yazmayı önlemektir. Sürücüyü taramak için dosya kurtarma yazılımını kullanın ve umarız böylelikle silinen dosyayı bulursunuz. Dosyayı yakın bir zamanda silerseniz ve sürücüye fazla yazmadıysanız, kurtarma şansınız oldukça yüksektir. Dosyayı iki hafta önce sildiyseniz ve sürücüye biraz yazdıysanız, dosyayı kurtarmanız biraz imkansız gibidir.

Silinmiş bir Dosyayı Kurtarmak İçin Daha Hızlı Yolu (Güvenli Değil)

Veri kurtarma programı. Silinen bir dosyayı geri almak isterseniz, ancak dosya son derece önemli değilse ve çok fazla gayret sarf etmek istemiyorsanız, canlı bir CD kullanmaktan daha kolay ve daha riskli bir yol var. Popüler CCleaner uygulamasının üreticilerinden Recuva gibi bir dosya kurtarma aracı kurmanız yeterlidir. Silinen dosyalar için sabit sürücünüzü taramak için bu uygulamayı kullanın ve onu bulabildiğiniz dosyayı geri yükleyin.

En iyi silinen dosyaları geri getirme programı. Bu yöntem sürücüye yazmayı içerdiğinden daha risklidir. Sürücüde Recuva gibi bir araç yüklediğinizde silinen dosyanın verilerini Recuva program verileri ile üzerine yazmanız mümkündür. Arka planda çalışan diğer programların diske yazabilmesi ve verilerin üzerine yazması da mümkündür. Yani güvenli değildir.

Profesyonel Veri Kurtarma Merkezi

Veri kurtarma merkezi. Veriler özellikle kritikse, yedekleme işlemine sahip değilsiniz ve verileri başka yöntemlerle kurtaramadıysanız, profesyonel bir veri kurtarma hizmeti düşünebilirsiniz. Her şeyden önce: kapalı değilse derhal bilgisayarı kapatın. Bilgisayar ne kadar uzun süre çalışırsa, o kadar çok veri sabit sürücüye yazılır ve verilerinizi kurtarma şansı o kadar az olur.

Profesyonel veri kurtarma hizmetleri, son derece pahalı olabilir, yüzlerce hatta binlerce liraya mal olabilir, bu yüzden ideal bir çözüm değildir. Bununla birlikte, kurtaramayacağınız veya değiştiremediğiniz son derece önemli verilere sahipseniz ve ödemeyi kabul etmek istiyorsanız, bu sizin için bir seçenektir. Elbette, bu hizmetler hiçbir şey garanti etmez – verilerinizi kurtaramayabilirler. Ayrıca, sonuçta verilerinizi kurtaramasalar da, muhtemelen çalışmalarınız için sizi ücretlendirirler.

Silinen Dosya Sorunu Yaşamamak İçin

Silinen bir dosyayı asla kurtarmanızın gerekmediğinden emin olmanın en iyi yolu düzenli yedekleme yapmaktır. Windows sürümünüzde Dosya Geçmişi veya Windows Yedekleme işlevselliğini etkinleştirmeniz bile size biraz huzur verecektir. Bir dosyanın silinmesi hala mümkündür, ancak düzenli yedekleme gerçekleştiriyorsanız fazla veri kaybetmezsiniz. Yedekleme hizmetleri profesyonel veri kurtarma servislerinden daha ucuzdur.

Silinen dosyalar mutlaka sonsuza dek gitti demek anlamına gelmez, ancak kurtarmak her zaman kolay değildir. Katı hal sürücüler giderek daha yeni bilgisayarlarda kullanıldığından, uygun yedekleme prosedürleri daha da önem kazanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler