Saka Kuşu Türleri ve Özellikleri

Saka kuşları ispinoz ırkı hayvanlardır. Saka kuşları kafeslerde insanların beslediği ve ötüşüyle insanları mest eden kuş türlerinden biridir. Görünüm olarak serçenin renkli,desenli ve farklı olarak gagasının biraz uzunluğu ile dikkat çekmektedir. Saka kuşları genel olarak ülkemizde ve Avrupa ile orta asyanın bir kısmında bulunmaktadır.

Sakaların Özellikleri

Saka kuşları erkek ve dişi olanlarına göre 12 veya 13 santim boyutunda olan kuşlardır. İsmini ise doğada su içmek için yanaştığı kabı kendisine çekmesi ile ünlüdür. Saka kuşları yuvalarını yapmak için küçük dal parçalarını iki ayağı arasına kıstırarak kendisine çekebilmektedir. Bu durumu görenlerin bu hareket hoşuna gitmiş ve  bunu seyredilecek bir argüman olarak görmüşler. Su kabını kendisine doğru çekerek içmesi ise su satıcısı anlamına gelen saka ismi konulmuştur.

Saka kuşlarının renklerine bakıldığında ana renkler vardır. Gözünün ardında kırmızılık boynunda esmer bant, kanatları altında gövdeye uzanan sarı geniş bant, kahverengi sırt ve beyaz tüylerle bezenmiş kuyruk yapısı.

Saka kuşunun renklerine bakıldığında ana renkler göze çarpmaktadır. Gözünün arkasında bulunan kırmızılık, boynundaki esmer bant deseni, kanatların altında gövdeye uzanan sarı geniş bant, kahverengi sırt ve beyazımsı kuyruk sokumu saka kuşuna farklı ve güzel bir hava katmaktadır.

Saka kuşları nerelerde yaşarlar?

Sakalar genel olarak yeşillik yerlerde  ağaçların olduğu her yerde yaşarlar ağaçlara yuva yapar ve yavrularını burada çıkarırlar. Genellikle doğal olarak deve dikeni tohumu besin kaynaklarıdır. Ancak diğer tarım ürünlerini de tüketirler. Yuvasını güvenilir gördüğü yerlere yükseğe yapar. Ancak nadir olarak ta tarlarlarda küçük bodur dikenlerin arasına yapabilir. Saka dişisi genel de 5-6 adet yumurtlar. Dişi aynı kanaryaların üretimi gibi ilk bahardan itibaren üç kere yumurtlar. Saka kuşu diğer göçmen kuşlar kadar uzun olmayan kısa süreli göç edebilir. Tekrar geldiğinde de eski yuvasını bulur.

Saka Türleri

Sakalar farklı renklerde ve değişik desenlerde bulunabilir. En çok bildiklerimiz şunlardır.

  • Kömürcü sakası: Çevremizde en çok gördüğümüz saka türüdür. En çok gördüğümüz sakalar olması sebebiyle evcilleştirilmeye en yakın saka türüdür. Kömürcü sakası saka türleri arasında beğenilmeyen türdür.
  • Ak gerdan sakası: Boğaz kısmında fasulye kadar beyazlık olduğu için bu ismi almış bir saka türüdür. Kömürcü sakasından biraz  daha büyük bir sakadır.
  • Kasım sakası: Saka kuş türleri arasında en çok beğenilen göz dolduran türdür. Hem ötüşüyle hem kalitesiyle besleyenleri cezbeder.
  • Keneset: Ense tarafında bulunan ufak bir kırmızılıktan dolayı bu ismi almış bir sakadır.
  • Mart sakası:Mart aylarında göç eden bu sakaları isimlerini buradan almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.