Rottweiler Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Rotweiler köpekler aynen pitbull köpekleri gibi son derece atletik yapılı ve güçlü köpeklerdir. Çeneleri oldukça iyi gelişmiş bir köpektir. Bu köpekler normal şartlara iyi bir eğitimden geçmişse sakin uysal köpeklerdir ancak ailesi ve sahibi söz konusu olduğunda oldukça sertleşen bir yapısı vardır.

Rottweiler sakin ve eğitilebilme özelliği yüksek olan bir köpektir.Yapmak istediği ataktan efendisi haricinde kimse onu geri döndüremez.Bu köpekler korumacı özellikleri yüksektir.

Rottweiler köpekleri, Almanya’nın Rottweiler bölgesinde bekçi köpekleri olarak uzun yıllarca kullanılmış hayvanlardır.

Bu köpekler her ne kadar cesur ve ailesine  düşkün olsa da ciddi bir eğitimden geçmesi şarttır.Küçüklükten itibaren iyi eğitilen bir köpek son derece sevgi dolu ancak tehlikelere karşıda saldırgan olur.Rottweiler beslemek isteyen kişiler bu köpeğin efendisi olabilecek komutlarıyla, bakışıyla  sözünü geçirebilmelidir.Aksi taktirde istenmeyen durumlar oluşabilir.

Rottweiler köpekler bir çok ülkede polis köpeği olarak kullanılmaktadır.Çünkü bu köpekler çok zeki ve duyuları oldukça gelişmiş köpeklerdir.

Rottweiler köpekler diğer köpeklere karşı oldukça sert yapıdadır.Sokakta kesinlikle tasmasız gezdirmemeli bir köpek gördüğünde sizin sözünüzden çıkmamalı. Aksi taktirde dövüşeceklerdir.

Bu köpekler iyi bir eğitim ile çocuklar için harika bir arkadaş olabilmektedirler. Bu ırklar sahibine aşırı itaatkardırlar.

Dikkatli bir eğitim verildiğinde birlikte başka hayvanlarla bile beslenebilecek kadar da yumuşak bir hayvandır. Ancak egzersiz ihtiyacı yüksek olan bir köpek türüdür. Bu köpekler yorulmak bilmez bir enerji vardır ve çok zaman oyun isteği sahibini bıktırabilir. Tüyleri parlak ve kısa tüylüdür. O yüzden bakımları oldukça kolaydır.

Rottweiler köpekler bir tehlike hissettiklerinde kesinlikle havlayarak kaçırmazlar.Tam tersi son derece sessiz kalarak onu avlamaya çalışır.Fakat köpeğiniz bir tehlike var ve havlama duymamaşsanız büyük ihtimal ile bu onun önemsemediği bir durumla karşılaşmış demektir: kuş,kurbağa v.s

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.