Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir – Nasıl Önlenir?

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri, prostat bezinde (meni için sıvı üreten bir bez) kanser hücrelerinin gelişmesidir. Erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Bazı vakalarda çok yavaş gelişirken, bazılarında çok agresiftir ve hızla diğer organlara yayılır.

Prostat Kanseri Nasıl Gelişir?

Tüm kanserler gibi, prostat kanseri de bir hücre kütlesi kontrolden çıktığında ortaya çıkar ve diğer dokuları istila etmeye başlar. Hücreler DNA’larında kusur birikmesi nedeniyle kanserli hale gelir.

Çoğu zaman, hücreler DNA hasarını tespit edebilir ve onarabilir. Bir hücre ciddi şekilde hasar görürse ve kendini onaramazsa, programlanmış hücre ölümüne uğrar. Hasarlı hücreler büyüdükçe, bölündüklerinde ve olması gerektiği gibi kendini yok etmek yerine anormal olarak yayıldığında kanser ortaya çıkar.

Prostat Kanseri Belirtileri

Prostat kanseri belirtileri değişkendir. Bazı erkeklerde kanser yıllar içinde gelişene kadar hiçbir belirti görülmez. Bununla birlikte, görülebilecek belirtiler şu şekilde olabilir:

  • Sık idrara çıkma
  • İdrara başlama veya durdurmada zorluk
  • Kesik, zayıf veya yavaş idrar akışı
  • İdrarda veya spermde kan
  • Rahatsızlık (idrar veya boşalma sırasında ağrı veya yanma hissi)
  • Bel, kalça veya kalça ekleminde yoğun ağrı (Genellikle diğer organlara yayılmış prostat kanseri ile ortaya çıkar)

Prostat Kanseri mi, Prostat Büyümesi mi?

İki durum da, daha önce tarif edilen prostat kanserinde görülen belirtileri taklit eden bazı belirtilere neden olabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi (Benign Prostat Hiperplazisi-BPH)

BPH prostatın büyümesinden kaynaklanır. BPH mesane, üretra veya her ikisi üzerinde baskı oluşturarak şikayetlere neden olur. Genellikle yaşlı erkeklerde görülür ve nispeten iyi huylu bir durumdur.

Prostatit (prostat bezinin iltihabı veya enfeksiyonu)

Prostatit durumunda, prostat dokusu iltihaplanır ve prostat bezinin şişmesine neden olur. İdrar yolu enfeksiyonuna (İYE) neden olabilecek herhangi bir bakteri de prostatite neden olabilir ve buna klamidya ve gonore dahil cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olabilir.

Her iki durum da tıbbi olarak tedavi edilir, ancak BPH’li bazı kişilerde cerrahi tedavi gerekebilir.

Prostat kanseri, prostat biyopsisinde kanser hücrelerini tanımlayarak yukarıdaki koşullardan ayrılır.

Kimler Prostat Kanseri Riski Altındadır?

Erkeklerde yaşlanma (50 yaşından itibaren) hem BPH hem de prostat kanseri için en büyük risk faktörüdür. Ek olarak, prostat kanseri olan bir baba veya erkek kardeşe sahip olmak, prostat kanseri riskini iki katına çıkarır.

Prostat Kanseri Nasıl Önlenir?

Araştırmacılar, meyve ve sebzeler açısından zayıf, et ve yüksek yağlı süt ürünleri açısından zengin bir beslenme düzeninin prostat kanseri riskini artırdığını öne sürüyor. Bu konu üzerindeki araştırmalar henüz devam ediyor olsa da, mevcut bulgular et ve yüksek yağlı gıdaların kanser hücrelerinin büyümesini artıran bileşikler içerdiğini göstermektedir.

Prostat kanserinden korunmak için sebze ve meyveler açısından zengin bir beslenme düzenine geçiş yapmanız ve düzenli olarak egzersiz yapmanız önerilir.

  • Çalışmalar, fiziksel olarak aktif olan erkeklerin prostat kanseri riskinin biraz daha düşük olduğunu bulmuştur.
  • Çeşitli çalışmalarda elde edilen ilk bulgular, belirli sebzeler (domates, turpgiller, soya, fasulye ve diğer baklagiller dahil) ve balık açısından zengin bir beslenme düzeninin prostat kanseri riskini düşürebileceğini göstermektedir. Turpgillere örnek sebzeler arasında lahana, brokoli ve karnabahar bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.