Pozitivizm Nedir?

Pozitivizm,  On dokuzuncu yüzyılda ortaya çıkan felsefi eğilimlerden biridir. Fransız filozof ve sosyolog Ogust Kont tarafından ortaya atılmıştır. Pozitivizm somut (ampirik) bilimleri gerçek, gerçek bilginin tek kaynağı sayar ve felsefi araştırmanın idraki önemini inkar eder. Pozitivizm, özünde, belirli ilişkilerde aşırı mantıksal sonuçlara yol açan ampirizmdir.

Bu eğilimin eğilimine göre, toplumdaki herhangi bir olayı ve yaşadığı çevreye bakarak herhangi bir insanın eylemlerini anlamak mümkündür. Örneğin, pozitivizm akımının en ünlü temsilcilerinden biri olan Emile Durkheim (Fransız) herkese bir bireysel hareket gibi görülen intihar olayının toplum tarafından etkilendiğini ve ortaya çıktığını yaptığı ampirik araştırmalarla kanıtlanmıştır, ama tabii ki tüm intihar olayları toplumun etkisinden olmaz.

Durkheim araştırmalarının sonucunda kurmuş olduğu sosyo-ekonomik veya siyasi kriz geçiren, sosyal veya dini değerlerin insanların hayatına aşırı derecede etkileyen, insanın özgürlüğünün belirgin derecede sınırlı olduğu toplumlarda intihar olaylarının sayısı genellikle yüksek olur. Kullanılan istatistiksel yönergeler, uzun vadede bir grubun araştırma, görüşme ve araştırma yöntemleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.