Pangolin Nedir? Pullu Karıncayiyen Hakkında Bilgi

Pangolin: Bazen “pullu karıncayiyen” denir, pangolin Afrika ve Asya’da bulunan çok eşsiz bir hayvandır. Pangolinler uzun burunları, karıncaları için iştahları ve büyük sürüngen benzeri ölçekleri ile bilinirler.

Pangolinler, Afrika ve Asya’da yaşayan eşsiz memelilerdir. Bu hayvanlar, çocuklukta yumuşak ve esnek olan ancak yetişkinlikte büyük ve sert olan örtüşen ölçekleri ile bilinmektedir. Bu ölçeklerin ana bileşeni keratin, insan saçı ve tırnaklarda bulunan aynı malzemedir. Ne yazık ki, pangolinler, çoğu zaman yasadışı ticaret endüstrisi nedeniyle, dünyanın en çok ticareti yapılan ve en çok tehlike altında olan hayvanlar arasındadır.

Karıncayiyen Ne Yer?

Pangolinler böcekçilidir, yani diyetleri çoğunlukla böceklerden oluşur. Özellikle termitlere, karıncalara ve daha az ölçüde larvalara bayılıyorlar. Bir yemek bulmak için, koku alma duyularına ve duymalarına büyük ölçüde bağımlıdırlar çünkü zayıf bir görüş duygusuna sahiptirler. Avlarını bulmak için zeminde kazmak için kullandıkları bacaklarında güçlü ön pençeleri var. Onların uzun dilleri, böcekler için tünellerin içinde problama yapmalarına da yardımcı oluyor. Pangolinler dişleri olmadığından, midede böcekleri öğütmede onlara yardımcı olan küçük taşlar alırlar. Aynı zamanda ağaç gövdelerinin kabuklarını gövdeden çıkarmak ve içerideki böceklerin yuvalarını ortaya çıkardıkları bilinmektedir.

Pangolin Davranışı ve Karakteri

Pingolinlerin davranışı neredeyse görünüşleri kadar ilginçtir. Pangolinler nokturnaldır ve gün boyunca nadiren görülürler, bazen gün ışığında görülebilen uzun kuyruklu pangolin hariç. Pangolinler dairesel bir topun içine kıvrılarak uyurlar. Pangolinler çok iyi bir görme hissine sahip değildir, ancak vizyon departmanında eksik olan şey, oldukça uyumlu bir koku duygusu ile oluşur. Böcekleri kokularıyla bulabildikleri için, pangolinlerin yiyeceklerini aramalarına izin veren bu güçlü koku yetenekleridir. Onların keskin pençeleri uzun dilleri gibi, böcekler için kazma onlara yardımcı olur. Pangolinler türlere bağlı olarak ağaç ya da yeraltında kalabilirler. Tüm pangolin türleri genellikle çok iyi yüzücülerdir ve çift ayaklı pozisyonda yürümeleri için bilinir. Tüm pangolin türlerinin tarihsel olarak gözlemlenmesi ve toplanması çok zor olmuştur.

Karınca Yiyen Nerede Yaşar?

Sekiz farklı türden dört tanesi Asya’da ve dört tanesi de Afrika’da bulunur. Çoğunlukla kumlu topraklarda yaşarlar ve yiyecek almak için kolayca yuva yapabilirler. 3.3 metre (11 feet) derinliğe kadar uzanan yeraltı tünellerini kazıyorlar. Bir pangolin, bir tehdit algıladığında topun içine doğru kıvrılır, genellikle hayvanı büyük yırtıcılardan korur. Bunun nedeni örtüşen ölçeklerin zırh görevi görmesidir. Vücudunun diğer benzersiz özellikleri kısa bacakları ve çok keskin pençeleridir. Onların dilleri çok uzun ve böcekleri yakalamak için tasarlanmıştır. Ne yazık ki, pangolinler dünyanın en çok haşlanmış hayvanıdır. Onların eti bazen bir incelik olarak kabul edilir ve ölçekleri de bazı geleneksel tıp uygulamalarında kullanılır. Et ve ölçeklere olan yüksek talep, yasadışı ticarete yol açar. Pangolinler daha önce armadillo ile ilişkili olduğu düşünüldü – ancak yeni araştırmalar, pangollerin Pholidota adlı kendi düzenine ait olduklarını düşündürmektedir.

Karıncayiyenler Hakkında Genel Bilgiler

Gece vardırlar ve güçlü koku duymalarını kullanırlar, karanlıkta böcek bulmalarına yardımcı olurlar. Yürüme tarzları, ön pedlerini ayak pedinin altında bükmeyi içerir. Bazıları da bazı mesafe için bipedally (iki ayak üzerinde) yürüyebilir. Onlar ölçekleri olan tek memeliler. Dişleri yok. Çok güçlü bir yüzme yetenekleri var. Tehlikeyi algıladıklarında, bir top halinde kıvrılabilirler. Topa kıvrılma yapamazlarsa, potansiyel yırtıcıları keskin ölçekleriyle kesebilirler. Uzun kuyruklu pangolin olan en küçük pangolinler, yalnızca yaklaşık 30 cm (11 inç) uzunluğundadır. Bununla birlikte, pangolinlerin en büyüğü, dev pangolin, ortalama 1.8 m (5.9 feet) uzunluğundadır. Esaret altında kalmak için son derece uygunsuzlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.