Özbekistan Semerkant Gezilecek Yerler

Samarkand, sadece muhteşem bir şehir değil, aynı zamanda bu gezegendeki en eski şehirlerden biridir. Şu anki kanıtlar, bölgenin 40.000 yıl önce var olduğuna işaret ediyor. Kent, M.Ö. 7. yüzyılda kurulmuştur ve eski Roma’dan bile daha eskidir.

Samarkand’da Gezilecek Kutsal ve Dini Yerler

14. yüzyılda Timur’un egemenliğinde ve İpek Yolu ticaretinin başlangıcında şehir çiçek açmıştır. Bu dönemden kalma büyüleyici camiler, mezar odaları ve medreseler hayatta kalmışlardır.

Özbekistan'da Bir Camii Minaresi

Başlıyoruz…

Registan Meydanı

Özbekistan Registan Meydanı

Eğer güzelliğin bir adı varsa, mutlaka Registan olmalı. Merkezi bir meydanın etrafında bulunan üç ayrı medreseden (İslam okulları) oluşur. Her biri kendi başına Türk-İslam mimarisinin başlıca örneğidir. Gündüz ve gece bir kez buraya gitmeyi düşünün. Bütün meydan, karanlık bir ışık şovu ile aydınlatılıyor.

Uluğ Beğ Medresesi

Uluğ Beğ Medresesi, Registan meydanının en eski yapısıdır. 14. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bir kere tüm Doğu’daki en iyi üniversitelerden biri olmuştur.

Şer Dor Medresesi

Şer Dor Medresesi
Şer Dor Medresesi

Registan meydanında inşa edilen ikinci Medrese. Tanrı, peygamber, insanlar ve hayvanlar genelde tasvir edilir. Bu yüzden, büyük kemer ile çakışan iki büyük kaplan mozaikini görmek için yakından bakın.

Tilya Kori Medresesi

Tilya Kori Medresesi

Son olarak, Registan Topluluğu arasında Tilya-Kori Medresesi var. Ser Dor’dan sadece 10 yıl sonra inşa edilen bu eşsiz Medrese, sakin avlusunda harika bir camiye sahiptir. İçeri girmekten korkmayın. Bu günlerde bir müzedir (Registan’ın geri kalanı gibi).

Şah-ı Zinde Külliyesi

AppleMark

14. yüzyıldan mavi renkli bir labirenti hayal edin ve kendisini sonsuz geometrik şekillerde kaybedin. Temel olarak, Timurlulardan ve daha sonra iktidarda olan hanedanlar ve Özbekistan’ın önde gelenleri için görkemli bir mezarlığa sahiptir.

Bibi Hanım Camii

Bibi Hanım Camii

Bibi-Khanym Camii bir zamanlar tüm İslam dünyasındaki en büyük camilerden biriydi. 1974 yılında yeniden yapılanma çalışmaları Sovyetlerin yönetiminde başladı ve bugüne kadar devam ediyor.  Caminin ne kadar büyük olduğu göz önüne alındığında, restorasyon hala bitmiyor.

Gur-i Emir Türbesi

Gur-i Emir Türbesi

Emir Timur, Özbekistan’ın en büyük hükümdarlarından biriydi ve mezarının aynı derecede etkileyici olduğunu söyleyelim. Samarkand’ın geri kalanı gibi bu harika yapı da 17. yüzyıldan başlayarak ve İpek Yolu ticaretinin gerilemesi ile başıboş bir duruma düştü.

Uluğ Beğ Rasathanesi – Gözlemevi

Uluğ Bey Rasathanesi

Ulugh Beg Timur hükümdarlarından biriydi. Fakat aynı zamanda tanınmış bir astronom, matematikçi ve padişahtı. Samarkand’da kendisi için çalıştığı büyük gözlemevinin inşasını emretti. Bu enstrüman ile Uluğ Beg, tropikal yılın süresini yalnızca 25 saniyelik bir hata ile hesaplayabildi. Kopernik bile yaklaşmadı! Ama daha da iyileşiyor. Dünyamızın eksenel eğimi için yaptığı değerler en doğru akım ölçümleri kadar hassasdı.

Siyob Pazarı

Siyob Pazarı - Özbekistan

Türk-İslam şehirlerini çarşısız düşünmek olmaz. Samarkand’ın pazarı, günlük etkinliklerden oluşan canlı bir merkez. Sebzeler, süt ürünleri, et, balık…

Siyob Pazarı

Günlük ihtiyaçlarınızı burada bulacaksınız. Bunların en ünlüsü Özbek ekmeği. Bu altın renkli ekmek birçok şekil ve boyutta gelir ve konaklamanız süresince onları denemelisiniz!

Hazreti Hızır Camii

Hazreti Hızır Camii

Şehrin muhteşem manzarasını gören yüksek bir yer. Ancak cami 7. yüzyılda inşa edildiği için çok önemli. Aslında bu, dünyanın en eski camilerinden biri ve Arapların Samarkand’ı fethetmesinden kısa bir süre sonra Özbekistan’da inşa edilen ilk camilerden biri.

Özbekistan Semerkand’da Yapılacak Şeyler

Bu Samarkand’da yapılacak şeyler listesidir. Afganistan, Tacikistan – Bu bölgede tehlikeli yerler var.  Fakat Özbekistan ve özellikle Samarkand oldukça medeni bir yerdir. nsanlar son derece açık ve dostça davranıyor, her şey çok ucuz ve polisin yüksek varlığı nedeniyle suç oranı düşük. Özbekistan’a vize alma konusunda biraz sıkıntı çekeceksiniz, ancak Özbekistan için değecek!

Semerkand’a Ne Zaman Gidilmeli?

Dünyadaki diğer büyük şehirler gibi Samarkand’ı ziyaret etmek tüm yıl mümkündür. Muhtemelen en iyi zaman yaz aylarında olacak, çünkü hava o zamanlar çok kararlı olacak ve mavi gökyüzü bütün zaman boyunca neredeyse garanti altına alınmış olacak.

Semerkand'a Ne Zaman Gidilmeli

Samarkand’ı Temmuz başında ziyaret ettim ve gerçekten hiç problem yaşamadım. Ben genellikle öğleden sonra biraz uyudum ve oldukça hoş gece saatinde muhteşem şehri keşfetmek istedim.

Haziran veya Eylül genellikle Samarkand’ı ziyaret etmek için en iyi zamanlar olarak kabul edilir, ancak o zaman da daha fazla turist oluyor.

Özbekistan’da Samarkand’da nerede kalınır?

Samarkand büyük bir şehir ve epeyce otel var. Ne seçerseniz edin, lüks veya batı standartlarına uygun bir şey beklemeyin. Şahsen Hotel Diyora’yı seçmiştim . Odalar temiz, iyi bir banyosu vardı.

Taksiler aslında pek ucuz değil ve trafik sıkışıklığı olabilir. Merkeze yakın bir yer seçmeye çalışın.

Özbekistan Yemekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.