Nesli Tükenmiş Hayvanlar ve Klonlama Çalışmaları

Nesli Tükenmiş Hayvanlar: Bilim dünyasının uzunca zamandır gündeminde olan nesli tükenen hayvanları klonlama çalışmaları,  insanları şunu sorgulamaya itiyor: Teknoloji ve biyoloji ortaklığı, acaba bize nesli tükenen hayvanları bir gün  yeniden gösterebilir mi?

Dünyanın dört bir yanından birçok bilim adamı, nesli tükenmiş hayvanlar için klonlama ve genetik mühendislik çalışmalarına devam ediyor. İronik olarak, nesli tükenmiş olan türlerin birçoğu, bu listede yer alanlar da dahil olmak üzere insanlar tarafından yok edilmiştir.

Bu yazımız; Listverse sitesinde yer alan “Bilim Adamlarının Geri Getirmek İstediği Hayvan Soyları” konulu makaledeki hayvanlardan oluşmaktadır.

İşte nesli tükenen ve üzerinde en çok durulan birbirinden ilginç hayvanların listesi…

Baiji – Çin Nehir Yunusu

Çin Nehir Yunusu

Bu Yunuslar, 2002 yılına kadar Çin’in Yangtze Nehri’nde yaşıyorlardı ve insan etkisi nedeniyle nesli tükenen hayvanlardan bir tanesi. Bilim dünyası tarafından, bu tatlı su memelilerinin hala bir yerde yaşıyor olması umuluyor.

Kılıç Dişli Kediler

Kılıç Dişli Kediler

Bu kediler , Quaternary Extinction olarak bilinen iklim değişikliğinin geçiş döneminde öldürülmüş olabilir. Los Angeles’taki La Brea Tar Pitlerinde, nihai klonlamaya katkıda bulunabilecek Pleistosen dönemi memeli fosilleri bulunuyor.

Tüylü Gergedan

Yünlü Gergedan

2015’te avcılık gezisi düzenleyen bir iş adamı bu yünlü gergedanı keşfetti; şaşırtıcı olan yaklaşık 12.000 yıl boyunca, buzda donmuş bir şekilde neredeyse mükemmel bir şekilde korunmuş olmasıydı.

Yolcu Güvercinleri

Yolcu Güvercinleri

1800’lü yılların teknolojik ilerlemelerinin birçoğu yolcu güvercinlerinin taşıyıcı kabiliyetlerini ikinci plana attı. Son güvercin (Martha) 1914’te Cincinnati Hayvanat Bahçesinde hayatını kaybetti.

Thylacine – Tazmanya Kaplanı

Thylacine - Tazmanya Kaplanı

 Tazmanya Kaplanı olarak bilinen bu Avustralya yerlisi hayvanın nesli,  1936’da tükenmiş olarak kabul edildi.

Moa

Moa

İnsanoğlunun Yeni Zelanda’ya yerleşmesi Moa’nın tükenmesinin sebeplerinden birisi oldu. Maori halkı, kolay hedef olan Moa’yı yemek için avladı. Tüyleri ve derisi giyim için kullanılmış, kemikleri takı ve balık kancaları haline getirilmiştir.

Dodo Kuşu

Dodo Kuşu

Moa gibi, dodo kuşların nesli tükenmesinin ardındaki can sıkıcı sebep insanların yerleşimidir. Hint Okyanusunda Mauritius Adasında yaşıyorlardı, ancak çoğunlukla Hollandalı yerleşimcilerin etkisiyle 17. yüzyılda ortadan kaybolacaklardı. Bununla birlikte, bu göçmenlerin acımasızlığı dodoların neslinin tükenmesinin tek nedeni değildir. Adada bırakılan domuzlar ve sıçanlar, hastalıklarını hızlı bir şekilde adaya yaymışlardır.

Pirene Dağ Keçisi

Bucardo olarak da bilinen bu dağ keçisi, 2000 yılında nesli tükenmeden önce İspanyol dağlarında yaşıyordu. Avcılık ve kademeli habitat yıkımı bu alttürleri burada da öldürdü. Bununla birlikte, Bucardo, ilk başarılı klon olmanın ayrı bir onuruna sahip. 2009’da bilim adamları dondurulmuş cilt hücrelerini alıp bir embriyo oluşturmayı başardı ve bir çok başarısız dölleme girişiminden sonra bir dişi keçi; kopyalanmış bir yumurta kaynaklı bir buzağı doğurdu.

Tüylü Mamut

Tüylü Mamut

Bu fantastik canavar, binlerce yıl önce, muhtemelen avcılar tarafından son Buzul Çağında tamamen öldürüldü. Ancak yapılan çalışmalar erime sıcaklığının da türün yok olmasına neden olabileceğini gösteriyor.

Sonuç: Ekolojik dengeyi bozan insanoğlu, kısmî olarak akıllanmaya başladı. Umarız bu aydınlanma, teknoloji ve hızlı iletişimle birlikte bir kaç nesil içinde bütün insanlığa yayılır ve nesli tükenmekte olan hayvanlar için de sıkı tedbirler alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.