2019 KPSS Çalışma Rehberi: KPSS’ye Nasıl Çalışılmalı?

İİBF veya denk bir fakülte bitirerek, KPSS A Grubuna çalışacaklar için soru cevap şeklinde öneriler.

1- Temelim yok, ilk sene hazırlanıp iyi puan almam mümkün mü?

Evet. KPSS A grubuna çalışmaya başlayacak kişiler öncelikle sabırla ve inatla devam edeceğinden emin olmalı. Ders disiplini sağladığı zaman, ilk sene derece yapacak kadar güzel puanlar alınır.

2- Dershaneye yazılmalı mıyım?

İlk kez hazırlanacak arkadaşlar için, ders disiplini olmayan kişilerin dershaneye yazılmasını tavsiye ederim. Dershane sadece ders çalışılması için değil KPSS çalışma moduna girilmesi için gerekli olduğunu düşünüyorum. Dershaneye kayıt olacak kişiler öncelikle çalışma salonlarını ve hangi saatler arası çalışılacağına baksın. Bu disiplini olan kişiler ise dershaneye gerek yok videolarla da işi götürür

3- Alan ve GK-GY hangisine çalışmalıyım? Hangisine dershaneye yazılmalıyım?

KPSS A grubu öğrencisi Genel Kültür – Genel Yetenek sınavından 70 ve üzeri alabilecek düzeyde ise GK-GY için dershaneye yazılmasına da gerek yok, çalışmasına da gerek yok. GK-GY için ayrılan vakti, alan derslerine ayırarak çok daha iyi puanlar elde edilir. Alan ve GK-GY birlikte götürmeye çalışan kişilere göre, sadece Alan çalışan kişilerin puanları daha yüksek geliyor tecrübe edilmiştir vakit kaybıdır. 70 puanı geçemem diyen kişiler 70 alacak düzeyde çalışmalıdır.

4-Sınava evde mı çalışmalıyım? Kütüphanede mı çalışmalıyım?

 

Sınava mümkün olduğu kadar aynı sınava çalışan kişiler ile birlikte veya başkalarının ders çalıştığı ortamlarda ders çalışın. Evde tek başına 10 dk ders çalışır 1 saat mola verirsiniz. Çeşitli bahaneler mutlaka çıkar. O disipline kendinizi sokamazsınız. Mutlaka dershanelerin çalışma salonlarını veya kütüphaneleri kullanın bu sizlerin verimini de arttıracaktır.

5- Uzaktan eğitim programlarına yazılmalı mıyım?

Uzaktan eğitim kurumlarından uzak durun. Pusula eğitim tarzı uzaktan eğitimlerde dersler sürekli iptal olup erteleniyor faydasını da göremezsiniz. Test ettim tavsiye etmiyorum.

6- Ders videoları mı , konu anlatım kitapları mı yararlı olur?

İlk kez hazırlanan kişiler dershaneye gitmiyorsa ders videoları mutlaka izlemeli. Dershaneye gidiyorsa da tekrar etmek için izleyebilir. İzlerken notlar çıkarın. Konu anlatım kitapları ile kendiniziboğmanızı önermem

7- Hangi kitapları almalıyım?

Bununla ilgili her ders için ayrı araştırma yapmanız gerekiyor. Temmuz Ağustos ayından, bütün kitapları almayın yeni güncel baskıların çıkmasını bekleyin.

8- Hangi saatlerde ders çalışılmalı?

Mümkün olduğunca her gün aynı saatte uyanıp ( saat 7 buçuk gibi) aynı saatte kütüphanede çalışma salonlarında bulunun. Örnek veriyorum saat 9 da her gün başlayın. Ders çalışırken kronometre alın. Mola verince durdurun. 50 dk çalışıp 10 dk mola verin şeklinde bir öneri yok. Oturun ne zaman sıkılırsanız o zaman bırakın. Mesela 2 saat sonra ise o zaman mola verin. Yarım saat mola verseniz de olur.. Robot değilsiniz rahat olun. Çok çalışmayın, mola vere vere çalışın, akşama kadar çalışma salonundan ayrılmayın. Saat akşam 6’ya kadar falan bu şekilde çalışın. Kronometreniz; yani çalışma saatiniz 5 saatin altına düşmesin. Kendinize ayar verin bir süre sonra bunyeniz 5 saatse o 5 saat doluncaya kadar çalışın .

9- Akşamları ders çalışmalı mıyım?

Eğer gündüz anlattığım şekilde verimli çalışırsanız akşam ders çalışmanıza gerek yok. Oturun dizi izleyin, aileniz ile vakit geçirin. Kafanızı dağıtın.

10- Deneme çözmeli miyim? Hangilerini çözmeliyim?

Son 2-3 ay, akşamları 1 deneme çözeceksiniz. 1 deneme çözüp sonra cevaplarına bakıp okuyacaksınız. Hangi deneme olduğunun önemi yok. Son aylara doğru, mümkünse piyasadaki tüm denemeleri çözmelisiniz.

11- Derslere ne zaman çalışmaya başlamalıyım?

Ağustos Eylül gibi, maliye-muhasebe video izleyerek not çıkararak çalışabilirsiniz  Kendinizi yormayın. Çünkü son 8 ay dehşet şekilde yormalısınız.

12- Hangi dersler ile başlamalıyım?

Öncelikle 2 ders – 2 ders şeklinde gitmenizi öneririm.. Hukuk sözel olduğu için sona bırakın. İlk olarak Maliye ve muhasebe başlayabilirsiniz. Çalışma şekliniz ise;

Bugün sabah yarım gün Maliye konu ise; öğleden sonra muhasebe soru
Yarın sabah Maliye soru; öğleden sonra Muhasebe soru
Ertesi gün sabah Maliye konu; öğleden sonra muhasebe soru ….

Bu şekilde ilerleyin. Her ne olursa olsun ders çalışmadan 1 gün bile geçirmeyin. İşiniz gücünüz hastalığınız düğününüz olsa bile bir şekilde 1 saatte olsa ders çalışın. O disiplin bozulmamalıdır.

13- KPSS çalışma vakitleri ve telefon?

Telefondan vazgeçemezsiniz biliyorum ama ders çalışırken kesinlikle aynı odada bulundurmayın. Şarja takın, kapatın. Kütüphanedeyseniz arkadaşınızın çantasına koyun. Mola hariç kesinlikle yanınızda olmasın her şey boşa gider.

14- Hangi derslere ağırlık vermeliyim?

Hukuk-İktisat-Maliye-Muhasebe ana derslerdir. Bunların çıkmış soruları ve çözümleri mutlaka elinizde olmalı. Konu çalıştıktan sonra çözeceğiniz sorular çıkmış soru ve çözümleri olmalı. Özgün soru bankalarını tüm dersleriniz bittikten sonra çözün daha faydalı olacaktır. Dört derse de sağlam çalışın. Kesinlikle konu eksiltmeyin. Ben muhasebe bilmem diğerlerine daha çok çalışayım onları yüksek yapar muhasebe yapmam dengelerim veya mikro makro iktisat zor onun yerine iktisat kısmından son 5’li çalışayım onları yaparım iktisat netlerim yeter mantığı kesinlikle tüm emeklerinizi çöpe atar.. Hangi ders kolay olacak hangi konular kolay olacak bunu bilemezsiniz. KPSS 2016 icra iflas zor diyip çalışmayan kişiler çok üzülmüştü. Acayip kolay sorular çıkmıştı. Bu yüzden tüm konulara çalışın ve çıkmış sorularını çözümlerini okuyarak çözün

15- YDS şart mı girmeli ve çalışmalıyım?

YDS kurum sınavları puanına etkisi kalktı. O yüzden çalışsam bile 50’yi geçemem diyen kişiler çalışmasın ve YDS’ye girmesin. GUY, SGK dDenetmenlik , İl Göç Uzm. gibi kurumlar YDS istemiyor. Ama İngilizcesi iyi olan kişiler kesinlikle YDS’ye girsin ve İngilizce de çalışsın. Müfettişlik kadrolarının hemen hemen hepsi yabancı dil sınavı yapıyor. Binlerce rakibinizi sırf bununla bile alt edebilirsiniz.

16- Not çıkarmalı mıyım?

Son olarak konu çalıştıktan sonra kısa özetler çıkarın: önemli notlar. Bunları her hafta bir gün belirleyip sene sonuna kadar en baştan itibaren okuyun. Haftada 1 gün bunu yapın. Çocuk oyuncağı gelecek bir süre sonra öğrendiğiniz için notlar artsa bile hemen hızlıca okunup biter.

Herkese başarılar…

Kaynak: Mehmet Hayva

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.