Kediler Salatalıktan Neden Korkar?

Kediler, köpeklerle birlikte insanların sahiplenmeyi en çok tercih ettiği hayvan dostlarımız arasında yer alıyor. Kimi zaman eğlenceli davranışları, kimi zamansa şaşkınlıklarıyla hayatlarımızı renklendiren bu tüylü dostlarımız hakkında bazı ilginç gerçekler var. Örneğin, kediler salatalıktan korkar Peki ama kediler salatalıktan neden korkar?

Kedilerin Salatalık Korkusu Hakkındaki Gerçek

Gerçek şu ki, kedilerin salatalıktan neden korktuğu tam olarak bilinmese de, bu konu hakkında birkaç mantıklı teori var. İlk olarak, “Kediler ve Salatalık” konulu videoları izlediğinizde, çoğu videonun aynı etkinlik sırasını izlediğini fark edeceksiniz.

Kedi bir şeyler içiyor ya da yiyor, sinsi sahibi masum kedinin arkasına salatalık yerleştiriyor, kedi dönüyor, salatalığı fark ediyor ve havaya zıplıyor.

Bu sıralamanın anahtar kısmı, insanın salatalığı kedinin arkasına yerleştirmesidir. Buradaki durum kedinin az önce hakim olduğu çevresinin insan eliyle fark etmeden değiştirilmesidir. Yemeye ya da içmeye başlamadan çevresine hakim olduğunu düşünen kedi, bu ani değişiklikle boş bulunuyor ve şaşkınlıktan hava zıplayarak tepki veriyor.

Kedilerin Korkuları ve Salatalık

Yani, evcil hayvanlarımızın korkusu salatalıkla değil, öngörülemeyen bir nesnenin aniden ortaya çıkmasıyla ilgili. Demek istediğim, rutin bir iş yaparken arkanızı döndüğünüzde aniden bacağınız kadar yeşil bir boru görseniz siz nasıl hissederdiniz?

Çoğu hayvan gibi, kediler bir şeyin onları şaşırtmasından ya da kendilerine sürpriz yapılmasından hoşlanmaz.

Kedilerin salatalıktan neden korktuğuna dair en yaygın teori, beklenmedik bir nesne gördüklerinde yaşadıkları kısa şoktur.

Kediler, Salatalık ve… Yılanlar?

yeşil mamba

Tıpkı insan dostları gibi, kediler atalarından genetik özellikler ve davranışlar almışlardır. Çoğu ev kedisi muhtemelen çok fazla yılanla karşılaşmamış olsa da, yılan gibi görünen bir şey en evcil kedinin beynine bile garip bir sinyal gönderir: Yeşil Kod!

Evet, bazı bilim adamları kedilerin salatalıktan uzunlukları, şekilleri ve renkleri doğal dünyanın en tehlikeli yırtıcılarından biri olan yılana benzediği için korktuğuna inanıyor.

Kedinizi Salatalıkla Korkutmayın

Zarif bir hayvanın komik videolarını izlemek eğlenceli olabilir. Ancak kedi dostunuzun arkasına bir salatalık yerleştirmenizin onun için çok eğlenceli olduğunu söylemek mümkün değil. Kedilerin salatalık karşısında gösterdiği komik gibi görünen bir reaksiyonlar (akrobatik sıçramalar, tüylerinin kabarması, pençelerini çıkarması vb.) aslında yoğun stres belirtileridir. Hayvan davranışçıları bu viral videoları komik bulmuyor. Bunun yerine, kedilerin bu davranışlarını “korkunç tepki” olarak adlandırıyor. Başka bir şekilde kedi şaşkınlık yaşamıyor, dehşete kapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.