İtfaiye Araçları Neden Kırmızıdır?

Aslında, itfaiye araçlarının hepsi kırmızı değildir. Doğrusu günümüzde birçok renge sahip olanları mevcuttur. Örneğin, çok sayıda sarı renkli itfaiye aracı görebilirsiniz. Yeterince araştırırsanız pembe veya mor itfaiye araçları bile bulabilirsiniz. Ancak bu, sizden bir itfaiye aracı resmetmenizi istediğimizde kırmızı bir kamyon resmi yapacağınız gerçeğini değiştirmez. Öyleyse itfaiye araçları neden kırmızıdır?

İtfaiye aracı içeren bir filmde kırmızı bir araç görürsünüz. Veya Lego’nun itfaiye aracı setlerinin neredeyse tamamı kırmızıdır. O halde tekrar soralım, tüm bu itfaiye araçları neden kırmızıdır?

Nedeni ile ilgili çeşitli iddialar olmakla birlikte, tarihteki ilk itfaiye aracı kırmızı renklidir. Çoğu insan bunun kırmızı itfaiye araçlarının daha görünür ve kaçınılması daha kolay olmasından dolayı olduğunu varsaymaktadır. Verilere baktığımızda ise bu pek olası görünmüyor. Çünkü kırmızı itfaiye araçları bir şekilde yeşil ve sarı renkli itfaiye araçlarından üç kat kadar daha fazla kaza yapmayı başarıyor.

Bazı insanlar bunun ilk itfaiye araçları üretildiğinde mevcut olan en ucuz boya renginin kırmızı olmasından dolayı olduğunu iddia ediyor. Ancak bunun tam aksini iddia edenler de var. Şöyle ki, itfaiye aracı üreten ilk şirketlerin araçlarını mümkün olduğunca gösterişli yapmaya çalıştıkları için en pahalı boya olan kırmızıyı kullandıkları iddia ediliyor.

Ancak bu iddiaları destekleyecek hiçbir tarihsel kanıt olmadığı için hiçbiri çok da muhtemel görünmüyor.

İtfaiye araçları neden kırmızıdır? Yeterince basit bir soru gibi görünüyor. Cevabı da basit olmamalı mı? Aslında hayır. Her şeyi Google’da bulabileceğiniz günümüzde bile, bazı soruların biraz daha araştırılması gerekiyor.

İtfaiyenin Tarihi

İnsanlar bina inşa etmeye başlamalarından itibaren yangınlarla mücadele ediyor. Bunun yapmanın en yaygın yolu klasik “kova birliği” idi. Ancak bu bugün sahip olduğumuz şık, güçlü, kırmızı araçlardan çok uzak bir yöntemdi. O günlerde, uzun sıralarda birbirine kova uzatan en az bir kişinin “Daha iyi bir yol olmalı!” diye düşündüğünü tahmin edebiliyoruz. Anlaşıldığı üzere, birçok insan bu düşünceye sahipti.

İlk su pompaları antik döneme kadar uzanıyor. MÖ 2. yüzyılda, Ctesibius adında bir adam gerçekten “ilk yangın pompası” olarak kabul edilen şeyi icat etti. Ancak elbette bu da kırmızı değildi. Aslında, kırmızı itfaiye araçlarının ardındaki cevap Ctesibius’dan yüzyıllar sonra yaşayan bir isimde olabilir: Richard Newsham.

Zaman geçti ve yangınlarla mücadeleye yardımcı olmak için sayısız yöntem geliştirildi, ancak hiçbiri gerçekten “itfaiye aracı” değildi. Bu yönde atılan ilk adım Richard Newsham’ın 1721 tarihli icadıdır. Buna “itfaiye aracı” diyordu ve dakikada 380 litre su püskürtebiliyordu. Newsham makinesini nasıl pazarlayacağını bilmemesine rağmen, icat kısa sürede tutuldu.

İngiltereli Newsham, çok geçmeden itfaiye araçlarını denizin karşı yakasındaki New York şehrine satmaya başladı. İtfaiyeciler tarafından itilebilen veya bir at tarafından çekilebilen bu tekerlekli mekanizmalar hala elle besleniyordu ve sürekli olarak elle su ile doldurulmaları gerekiyordu.

Newsham'ın itfaiye aracı
Newsham’s Firetruck

Yine de, insanların bir “itfaiye aracı” olarak tanımaya başlayacakları ilk araçlardan biriydi ve bilinmeyen bir nedende ötürü, Newsham onları yüzyıllarca sürecek bir trend başlatarak parlak kırmızıya boyamaya karar verdi.

İtfaiye Araçları Neden Kırmızıdır?

Açıkçası, kimse bundan sonra neden kırmızı itfaiye araçları yapmaya devam edildiğinden emin olamaz. Dürüst olmak gerekirse, “İtfaiye araçları neden kırmızıdır?” sorusunun muhtemelen tek bir cevabı yoktur. Newsham veya diğer ilk itfaiye aracı üreticilerinin, araçlarını daha görünür hale getirmek için kırmızıyı seçtiği iyi bir olasılık gibi görünüyor. Belki de kırmızı boya çok kolay elde edilebiliyordu ya da yalnızca bu rengi sevmişlerdi.

Bizim ne düşündüğümüze gelince, insanlar kırmızı itfaiye araçlarını gördüler ve “bizim için iyi görünüyor” diye düşündüler. İlla ki bilimsel bir nedeni olmak zorunda değildi. Daha sonraki itfaiye aracı üreticileri de itfaiye araçlarının kırmızı renkte olması gerektiğini varsaydılar ve bu durum günümüze kadar böyle geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.