İtalya Para Birimi Nedir?

İtalya’nın para birimi Euro’dur. İtalyan Avro € olarak kısaltılmıştır ve uluslararası kodu EUR’dur. 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € ve 500 € bulunmaktadır. İtalyan parası, aynı zamanda düzenleyici olarak hareket eden İtalya Bankası tarafından basılmaktadır.

Diğer taraftan, paralar Maliye ve Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Devlet Basım İşleri tarafından basılmaktadır. Euro’nun kullanıldığı diğer yerler arasında Slovenya, Yunanistan, Avusturya, Estonya, Lüksemburg, Finlandiya, Belçika, İspanya, Kıbrıs, Portekiz, Slovakya, Malta, Litvanya, Almanya, Fransa, İrlanda, Letonya ve Hollanda bulunmaktadır.

İtalyan Avro Tarihçesi

İtalya, 1999 yılında euro’yu benimsemeden önce lira’yı kendi para birimi olarak kullandı. Lirasının yerini 1 avroya eşit olan 936.27 lira 1 avro ile değiştirdi. Tüm lira banknot ve madeni paraları Avro’ya takas etmek İtalya’nın iki yılını aldı. Euro para birimi, Danimarka ve Birleşik Krallık dışındaki tüm Avrupa Birliği ülkeleri için parasal ve ekonomik bir birlik oluşturma ana hedefi ile geliştirilmiştir. Yeni banknotların ve sikkelerin basılması 1998’de başladı ve dört yıl sürdü. 2002 yılında ekonomide fiziki banknotlar ve madeni paralar dolaşmaya başladı.

İtalyan Lirası Paraları

İtalyan madeni paraları 1861 yılında tanıtıldı. Onlar 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 ve 1000 lira mezhepleri vardı. Sikkeler gümüş, nikel, paslanmaz çelik, alüminyum, altın, aluminyum-bronz, bakır-nikel ve bi-metalik olarak vuruldu. Ancak, İtalyan lirası artık euro parasının kabul edilmesinden sonra ülke ekonomisinde dolaşımda değildi. İtalyan euro paraları benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır. Avrupa Birliği’nin on iki yıldızı, İtalyan Cumhuriyeti için duran çıkıntılı harfler, tasarım yılı ve Roma için duran R harfi.

İtalyan Banknotları

İtalyan euro notları 1999 yılında 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 Euro’luk banknotlarda tanıtıldı. İtalya Bankası, Euro sistemini kontrol eden kural ve yönetmeliklere göre banknotları 2002 yılında çıkarmaya başladı.

Euro Bölgesi’nin bir üyesi olarak, İtalya Bankası kendisine verilen notların sayısını üretmekte, dağıtmakta, yıpranmış notları çıkarmakta ve yeni güvenlik özellikleri arayışına katılmaktadır.

Daha sonra dolaşımda olan notların kalitesini sağlamak ve sahteciliğe karşı mücadele etmek amacıyla düzenli standartların tanımına katkıda bulunur.

Ayrıca, İtalya Bankası da nakit işleyenler üzerinde kontrol yetkisini kullanmaktadır. Kuralların ihlal edildiği durumlarda, kısıtlayıcı önlemleri benimsemeye ve manevi idari yaptırımları uygulamaya karar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.