İştahsızlık Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

İştahsızlık, her insan için farklı şekilde gelişebilen geniş bir tıbbi durum olsa da, genellikle aynı yemek yeme arzusuna sahip olmamak olarak tanımlanır. Bu değişiklik aniden ortaya çıkabilir ve bir mide böceği gibi bariz bir şeyden veya daha az basit olan birkaç şeyden kaynaklanabilir.

İştahınızı kaybettiyseniz, kilo kaybı, açlık hissi kaybı yaşayabilir ve yemek yemeyi düşündüğünüzde mide bulantısı hissedebilirsiniz.

İştahsızlığın Sık Karşılaşılan Nedenleri

İştah kaybı, nedenine bağlı olarak geçici veya uzun süreli olabilir. Aşağıda akılda tutulması gereken yaygın nedenler verilmiştir.

 1. Bazı İlaçlar

Bir enfeksiyonla savaşırken iştahınızı kaybedebilirsiniz ve bazı ilaçların kullanımı durumu daha da kötüleştirebilir.

İştahtaki ani değişiklikler, özellikle de uzun süreli ve istenmeyen kilo kaybına yol açıyorsa, doktora başvurmak çok önemlidir. İlaçların değiştirilmesi veya dozunun ayarlanması gerekebilir. Hatta daha ciddi durumlarda iştah arttırıcı tedavi uygulanması gerekebilir.

 1. Kronik Ağrı

İştahsızlık, kronik ağrı çeken kişiler arasında yaygın bir şikayettir. Fibromiyalji, migren ve sinir hasarı gibi durumların hepsi iştahı etkileyebilir.

Ayrıca yaygın olarak reçete edilen bazı ağrı kesici ilaçların açlık hissine müdahale edebileceğini belirtmek de önemlidir. Kronik bir ağrınız varsa ve iştahsızlık ve kilo kaybı yaşıyorsanız, bu şikayetleri azaltmak için neler yapabileceğinizi doktorunuza danışmak önemlidir.

 1. Kanser

Uzmanlara göre aşağıda bazıları listelenen kanser türleri ve kanserle ilişkili gelişen bazı durumlar iştahsızlık nedenleri arasında yer almaktadır.

 • Şişlik, tahriş ve ağrıya neden olabilecek karın kanseri
 • Midede ek baskıya neden olan ve tokluk hissi yaratan genişlemiş bir dalak veya karaciğer
 • Kemoterapi ilaçları
 • Radyasyon tedavisi veya gastrointestinal organlarda cerrahi operasyon
 • Kanserin ilerlemesine bağlı metabolizma değişiklikleri
 1. Stres

Bazı araştırmalar stresin iştahsızlık için bir faktör olabileceğini gösteriyor. Stres, bazı insanların açlık hissini görmezden gelmesine ve uzun süre öğün atlamasına neden olabilir.

İştahta ani bir kayıp fark ederseniz ve altta yatan başka sağlık durumunuz yoksa stresinizi yönetmek iştahınızı normale döndürmenizi sağlayabilir. Düzenli egzersiz, yeterli uyku ve meditasyon yapmak gibi şeyler, stresi yönetmenize yardımcı olabilir.

 1. Psikolojik Bozukluklar

İştah ve kilo değişiklikleri depresif kişilerde yaygın olarak görülür. Çünkü beynin iştahla ilgilenen bölgelerinin çoğunun depresyonla da ilişkisi vardır.

2016 yılında yayınlanan bir çalışmada, depresif insanların beyninin orta-insula bölgesindeki aktivitenin azaldığı ve bunun da iştah kaybına neden olduğu tespit edildi.

Bipolar bozukluk ve anksiyete gibi diğer psikolojik durumlar da iştah kaybı ile ilişkilendirilmiştir.

Anoreksiya ve bulimia gibi ciddi yeme bozuklukları da, kişinin iştahını ve gıda ile ilişkisini etkiler. Siz veya sevdiğiniz bir kişi yeme bozukluğu yaşıyorsanız, yeterli tedaviyi sağlamak için bir tıp uzmanından yardım istemeniz önemlidir.

İştahsızlık Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

İştahsızlık tedavisi tipik olarak yemek zamanlarının esnek hale getirilmesi, sevilen gıdaların öğünlere dahil edilmesi ve yemeklerin lezzetinin arttırılmasını içerir.

Uzmanlar, iştahsızlık sorununda doğru beslenmeyi sağlamak için aşağıdakileri tavsiye ediyor:

 • Günün en çok aç olduğunuz zamanlarını belirleyin ve öğünlerinizi bu saatler arasında planlayın.
 • En sevdiğiniz gıdaları atıştırmalık olarak yanınızda bulundurun.
 • Günde beş-altı küçük öğün yiyin ve aç olduğunuzda atıştırmalıkları tüketmekten çekinmeyin.
 • Kalorisi ve proteini yüksek olan gıdaları yiyin. Yoğurt, peynir, fındık ve fındık ezmesi gibi seçenekler vitaminler, mineraller ve proteinler açısından zengin kaynaklardır.
 • Aldığınız kaloriyi yükseltmek için tabağınıza soslar, et suyu, tereyağı, tam yağlı süt ürünleri ve fındık ezmesi ekleyin.
 • Doygunluk hissini önlemek için yemek yerine sıvı tüketin.
 • Yemek yemeyi teşvik etmesi için sosyal ortamlarda yiyin.
 • Yiyecek kokuları mide bulantısına neden oluyorsa, kokuyu azaltmak için soğuk veya oda sıcaklığında yiyecekler yiyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.