Hava, Su ve Kara Kirliliğini Önleme ve Azaltma Yolları

Çevreyi temiz tutmak için bireylere ne gibi görevler düşmektedir?

Kirliliğin önlenmesi, insan sağlığı ve çevre üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle büyük bir küresel endişe kaynağıdır. Hepimiz Dünya’da yaşıyoruz. Çevrenin korunması, kendimizi korumak, çocuklarımızı sevmek ve gelecek kuşaklara doğanın sürdürülebilir olmasını sağlamak için gereklidir.

“Dünyayı iyileştirirsek, kendimizi iyileşiriz.”

Bu nedenle, atmosferi kirliliğin olmadığı ortamlara aktif olarak katılmakla yerel çevre koruma programlarının başarısı için kişisel sorumluluklarımızı kabul etmeliyiz.

Herhangi bir alanda, hava, su veya karada olmak üzere kirliliğin başlangıcının önlenmesi, en basit önleyici çözüm olabilir. Kirletici yoksa kirlilik olmaz.

Solunum hayattır. Birkaç hafta boyunca gıda olmadan, bir kaç gün su olmadan hayatta kalabileceğimizi biliyoruz, ancak oksijen almamamız durumunda birkaç dakika içinde öleceğiz.

Çevreyi temiz tutmak için bireylere ne gibi görevler düşmektedir?

Farkında olarak ve doğru şeyi yaparak, çözümün bir parçası olabiliriz. Yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Sigara içmeyi bırakın. Sigara izmaritleri biyolojik olarak bozunabilir değildir ve son derece toksik kimyasallar içerir. 25 yıla kadar kalabilir; arsenik, amonyak, aseton, benzen, kadmiyum, formaldehit, kurşun ve tolüen gibi kimyasalları çevreye sızdırır.
 • Elektrikli veya hibrid bir otomobil veya en azından kurşunsuz benzin kullanan bir otomobil kullanın.
 • Emisyonları önlemek için aracınızı iyi çalışır durumda tutun.
 • Mümkün olduğunca bisiklet sürmeye veya bisiklet kullanmaya karar verin.
 • Sürdürülebilir, geri kazanılmış veya geri dönüştürülmüş yapı malzemeleri kullanın.
 • Rüzgar ve güneşle sağlanan gücü bol ve özgürce kullanın. Klimayı veya ısıtıcıyı açmak yerine, çamaşırlarınızı, gaz veya elektrik kullanımınızı en aza indirgemek adına açık havada kurutun.
 • Yerel gıdalar ve eşyalar satın alın. Bu şekilde, mal nakliyesi için yakıt kullanımı en aza indirilebilir.
 • Eko-dostu veya biyolojik olarak parçalanabilir malzemelerden yapılmış ürünler kullanın ve satın alın. Plastikten kaçının.
 • Bahçenizdeki çimleri kesin. Çimler, ekonomiye, hayvanlara ve doğaya zarar veriyor.
 • Daha çok ağaç dikin. Havayı temizler, oksijen sağlar ve çevrenizi güzelleştirir.
 • GDO’lu ürünleri kullanmayın.

Gezegenimiz için ahlaki ve manevi bir bağımız var, çünkü Tanrı’nın tüm canlıların kaynağını kendi hayatta kalmamızın bağlı olduğu şekli verdi. Çoğu kentsel yerleşim yeri, doğal çevreyle olan bağını kaybedince yeryüzüyle olan manevi bağlarını kaybetti. İç barışlarını da kaybedebilirler. – Peder Shay Cullen

Çevre Kirliliği Nasıl Durdurabiliriz ve Kontrol Edebiliriz?

İyi haber şu ki hala geri dönülmez bir durum yok ve hala umut var. Durumun aşılmaz görünürlüğü, çevre koruma savunucularının, kirliliksiz bir toprak için amaçlarını gerçekleştirmelerine engel değildir. Sorunun korkunç boyutu da sizi durdurmamalıdır. Herkes kendisini eğiterek ve bu listedeki maddelerden başlayarak, iyi ve sağlıklı uygulamaları benimsemek için elinden geleni yaparak yardımcı olabilir. Bildiğimiz konular hakkında farkındalık yaratmamıza ve paylaşmamıza da önem veriyoruz.

Elinizden gelen şeyleri yaparak, kendinizi eğiterek ve farkındalık paylaşarak önemli bir etki yaratabilirsiniz.

Gezegenin kirliliği, içsel bir psişik kirliliğin yalnızca dış bir yansımasıdır: milyonlarca bilinçsiz birey, iç mekanlarının sorumluluğunu üstlenmez. […] İnsanlar, iç kirliliği temizlerse, dış kirlilik yaratmayı da bırakacaklardır. Nejdet Sevinç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.