Güvercin Kümeslerinde Nem

Güvercin kümeslerinde en çok dikkat edilmesi gereken etkenlerin başında nem gelmektedir. Güvercinler dışarıda kalsalar üzerine kar yağsa, yağmur yağsa ,çiğ düşse bişey olmaz ancak nemli bir ortamda uzun süre sağlıklı kalamazlar.Ciğerleri hastalanır ve soğuk algınlığı ,burun akıntısı, pık pık gibi belirti ve hastalıklarla karşılaşırsınız.

Güvercin kümeslerinizi bol bol havalandırmalı hatta daha profesyonel bir şekilde güvercin besliyorsanız.Camlara takılan pervanelerden alarak havalandır sistemi kurabilirsiniz.Bu havalandırma sistemini de otomatiğe bağlayarak 8 programlı prizlerden alırsınız ve her 3 saatte bir havalandırmanın 5 dk çalışmasını sağlarsınız.Böylece kümesinizde ne kötü koku kalır nede güvercinlerin pislikleri asidik nemli bir hava oluşturarak hayvanların sağlıksız bir ortamda yaşamasına engel olursunuz.

Bir çok kişi güvercin kümeslerini naylon tarzı nemin dışarı çıkmasını engelleyen  şeylerle çeviriyor.Buda çok ciddi yanlışlardandır.İnsanlardan örnek verecek olursak kaban alacağımız zaman naylonumsu değil kaşe tarzı kabanlar almayı tercih ederiz .Çünkü naylon tarzı mont veya kabanlar biraz hızlı yürüdüğünüzde veya merdiven çıktığınızda sizi hemen terletir.Oysa kaşe veya yün kabanlar insan vücudunun hava almasını sağlar ve daha sağlıklıdır.Güvercin kümesleri de nemsiz ve havadar kalmalı ki  sağlıklı bir ortam olsun. %90’lara varan nem oranı güvercin kümeslerinde müthiş bir şekilde hastalık ve bakterilerin üremesine neden olur. Havadar ve kuru yerlerde ise bir çok bakteri geç çoğalır.

Peki neden güvercin severler kümeslerini naylon, izocam, çadır gibi ürünlerle çevirerek içerideki ısıyı artırmaya çalışıyor.En önemli sebebi kışın bile kuşlardan yavru alma isteği.Bu da en önemli yanlışlardandır.Kışın yavru almaya çalışınca kuşların üşüyeceği düşüncesiyle bazı bilinçsiz kümes ortamları oluşturuluyor bunlarda kışın hastalıklardan bir çok güvercini kaybetmemize neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.