Sağlık & Yaşam

Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Göz sağlığınızı korumak için önemli önlemler alarak daha sağlıklı bir göze sahip olabilirsiniz. Mevsime göre değişen şartlar yanında özel şartlara bağlı etkenlerle de göz sağlığımız çeşitli riskler altına girebilir. Göz sağlığımızı korumak için şu önemli tedbirleri almalıyız.

Vücut Direnci

Kış mevsimi şartlarında vücudumuzun etkisiyle zayıflayabilir. Soğuk havalarda halk arasında göz nezlesi olarak bilinen bir durum olan konjonktivit rahatsızlığı gözlerde sulanma kızarıklık çapaklanma ve akıntı gibi sorunlara yol açan rahatsızlığı yol açabilir. Bu yüzden Soğuk havalarda ve kış aylarında özellikle göz sağlığımızı ideal olması için vücut direncini artıran besinler tüketmeli ve vücudumuzu koruyan özel önlemler almamız gerekir.

Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

Göz sağlığımızı koruyacak bir diğer özel önlem de ellerimizi sık sık yıkamaktır. Viral enfeksiyonlar vücudumuzda etki ederek gözün kornea tabakasında görme bozukluğu riskini artırma ihtimali vardır. Gözümüzü risk altına bu enfeksiyonlar nedeniyle bu tarz sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu durumu engellemek için hijyene önem vermeli sık sık ellerimizi yıkayarak temizlik sağlamalıyız. Böylece gözümüzle temas halinde olan ellerimiz enfeksiyona yol açmayacak ve göz sağlığımızı koruyabileceğiz. Göz enfeksiyonlara karşı gözümüzü korurken en dikkatli olmamız gereken nokta el temizliğidir. Çünkü ellerimiz sık sık göz ovuşturma nedeniyle yüzümüze temas eder ve bu da enfeksiyon riskini yükseltir.

Kalabalık ve Havasız Ortamlara Dikkat

Göz enfeksiyonu riskini artıran bir diğer olumsuz durum da kalabalık ve havasız ortamlardır. Kış aylarında çoğalan hastalıklar kapalı ortamlarda ve kalabalık ortamlarda yayılarak daha fazla risk oluştururlar. Bu durumda biz de bu kalabalık ortamlara girdiğimizde bu enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilir göz sağlığımızı risk altına alabiliriz. Bu yüzden kalabalık ve havasız ortamlarda bulunduğumuzda hijyene dikkat etmeli, temiz havalandırmalı alanlarda bulunmalıyız.

Makyaj Malzemeleri Özeldir

Göz sağlığımız için aklımızda bulunması gereken en önemli hususlardan birisi de gözümüz için kullandığımız makyaj malzemelerinin kişisel olmasıdır. Makyaj malzemeleri kullanırken kullanılan malzemeleri kişisel ve şahsa ait olması sağlanmalıdır. Ortak kullanımda temas ederek başka insanların taşıdığı virüsleri alabilir, bu yüzden göz sağlığınız bozulabilir. Yalnızca makyaj malzemesi değil aynı zamanda kontakt lens kullanımı daha kişisel ve şahsi ayrı olmalıdır. Bu sayede çevreden gelecek virüslere karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close