Teknoloji

GitHub Nedir? Ne İşe Yarar?

GitHub Nedir? GitHub, bir tür hizmet barındırma projesidir. Açık kaynak kodu sahip projeler için kullanılmakta ücretsizdir. Özel projeler için de, ücretli planlar mevcuttur. Git sürüm kontrol sistemini kullanır, dolayısıyla GitHub olarak adlandırılır.

GitHub’a Kimler Kaydolabilir?

Herhangi biri, GitHub’da bir hesap açarak kaydolabilir ve kendi depolarını oluşturabilir. Github kullanıcıları, işbirliği için projelerine diğer kullanıcıları ekleyebilir.

GitHub Proje Oluşturma

Açık Kaynak projeleri için, GitHub kullanıcıların diğer açık kaynak projelerini yeni bir depo olarak çatal hale getirmesine ve kendi başına çalışmasına olanak tanır. Açık Kaynak geliştiriciler bunu yamaları göndermek ve kendi açık kaynak kodlu diğer projelere katkıda bulunmak için kullanıyor. Bu değişiklikleri kabul etme yetkisine sahip olan proje sahibi veya kullanıcı bu yamaları kabul edebilir veya etmeyebilir.

Birçok WordPress geliştiricisi projelerini barındırmak için GitHub’ı kullanır. Şu anda pek çok WordPress eklentisi ve teması, kod barındırma platformu olarak GitHub kullanılarak geliştirilmiştir. Bu, WordPress geliştiricilerinin takım halinde işbirliği yapmasına, geri bildirim almasına, başkalarının kodlarını gözden geçirmelerine izin vermesine ve hatta onu indirmesine ve kullanmasına olanak tanır.

GitHub, sadece bir proje barındırma hizmeti olmanın yanı sıra, geliştiriciler ve programcılar için büyük bir sosyal ağ sitesidir. Kullanıcıların birbirlerini takip etmelerine, projelerden güncellemelere abone olmalarına, onlara bir yıldız derecesi vererek vb. abone olmasını sağlar. Bu özellikler, kullanıcıların ilgi duydukları projeler için güncellemeler almalarına veya iş arkadaşlarıyla ve ortak çalışanlarla iletişim halinde kalmalarına izin verir.

GitHub yalnızca programlama ve yazılım geliştirme için kullanılmaz. Birçok başka proje çeşidi tarafından da kullanılır. Örneğin, açık kaynaklı el kitapları, dokümantasyon, öğretici kaynaklar ve kullanıcıların çevrimiçi işbirliği yapabilecekleri ve birlikte çalışabilecekleri diğer projeler de GitHub’da bulunur.

Etiketler

Benzer İçerikler

Close
Close