Yolculuk Öncesi Mutlaka Bilmeniz Gereken Gezi ve Seyahat İpuçları

Gezi ve seyahat ipuçları ile bir ülkeye veya şehre seyahat ettiğinizde olası sorunlara karşı önceden gerekli önlemleri almanızı sağlar. Bilmediğiniz bir ülke veya şehirde başınıza ne geleceğini bilemezsiniz. Kimi zaman otellerde kimi zaman da hava alanında farklı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu anlamda yolculuk ipuçları, karşılaşabileceğimiz sorunları önceden engellememizi sağlar. Bazende bölgeyi daha önceden ziyaret eden deneyimli birinden seyahat ipuçları ve gezi ipuçları isteriz. Ancak her zaman bu ipuçlarına ulaşmak kolay olmaz. İşte bu noktada Obilgi seyahat esnasında keyfinizi kaçırabilecek olası sorunlara karşı 33 maddeden oluşan gezi ve seyahat ipuçları listesini sizlere sunuyor.

Gezi ve Seyahat İpuçları

1- Bir uçuşa ya da otele kayıt yaptırırken çevrimiçi modunu ‘’gizli’’ kullanın Kayıt yaptırdığınız siteler çoğunlukla ziyaret ettiğiniz yerleri izleyebilir ve bulunduğunuz yere göre fiyatlarını yükseltebilir.

2- Seyahet ederken şarj aletinizi ve diğer kablolarınızı gözlük için kullanılan kılıflara koyun.

3- İçecekler için pipet kullanın,ve sadece yeterli miktarda kozmetik bulundurun.

4-Şarjın istenmeyen kıvrılması yada kırılması için eski tükenmez kaleminizin yayını kullanın.

5-Elbiseleriniz temiz ve ferah tutmak için bavulunuzun altına anti-statik kumaş yerleştirin.

6- Havalimanlarındaki uzun tuvalet sırasını aşmak. Bu biraz zor görünebilir fakat terminalin başındaki tuvaletler her zaman en kalabalık olanlardır zamandan kazanmak için diğer tuvaletleri kullanın.

7-Ataç jilet bıçağınızı korumada yardımcı olacaktır.

8-Eğer şarj aletinizi unuttuysanız,usb kablosu ile televizyon yada bilgisayarda şarj edebilirsiniz.

9- Kıyafetlerinizi katlamayın, bunun yerine onları rulolayarak yerleştirin,gözle görülür derecede yerden kazanıcaksınız.

10-Eğer dikkatlica katlanması gereken giysileriniz varsa ince bir kağıt kullanın,böylelikle buruşma olmayacaktır.

11-İlaç kapları takıları saklamak için biçilmiş kaftan.

12- Seyehatten önce bütün önemli belgelerinizi tarayın. Herhangi bi hırsızlık yada kaybolma durumunda tabletinizde yada akıllı telefonunuzda kolaylıkla pasaportunuza,nüfus cüzdanınıza yada uçuş bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

13-Güvenlik geçişlerinde hızlı olun ; Bütün ufak eşyanızı -anahtarınızı,cüzdanınızı,telefonunuzu- bir kaba koyun. Bunları birbirinden ayırmak zorunda değilsiniz.

14- Duş bonesi ile ayakkabınızın tabanlarını örtebilir,böylelikler rahatça bavulunuza yerleştirebilirsiniz.

15- Akıllı telefonunuzu uçak moduna ayarlayın,böylelikle daha az şarj harcayarak, daha hızlı şarj olmasına olanak sağlayacaksınız.

16-Kulaklığınızın birbirine dolaşmasını engellemek için ataç ile tutturun.

17-Çıtçıtları ve klipsleri tictac kutusuna yerleştirebilirsiniz.

18- Yolda edindiğiniz kapları atmayın,tekrar doldurup kullanın.Sürekli yenisini almakdan kaçının.

19-Bulunduğunuz yerin Google haritasını telefonunuza kaydedin,böylelikle çevrimdışı erişebilrsiniz.

20-Uçağın kanadına yakın yerler seçmeye dikkat edin,burada türbülansı çok hissetmesiniz.

21- Kullanabileceğiniz bütün eşyalarını el bagajınıza yerleştirmeye çalışın.

22-Havaalanında su almak yerine güvenlik kontrolünden sonra boş şişenizi doldurun.

23-2 kişilik yer ayırtırken bir cam bir de koridor olarak alın,eğer ortadaki koltuk dolmamışsa sizin emrinizde olacaktır,eğer dolarsa kibarca arkadaşınızla oturmak için yer değiştirebilirsiniz.

24- Ceketinizi içini dışına çıkardıkdan sonra katlayın,böylelikle kirlenmeyeceklerdir.

25-Biletinizi Salı günü 15:00’dan sonraya almaya çalışın,çoğu zaman büyük firmalar diğer firmalarlar yarışmak için fiyatda indirim uygularlar.

26-Bazı mekanların Wi-Fi şifresi FourSquare’da yorumlar kısmında bulunabilir.

27- Yurtdışına seyehat ederken GPS kullanın. Eğer bulunduğunuz ülke için GPS yüklemediyseniz otelinizden çıkmadan önce Google Maps yükleyebilir ve GPS’inizi kullanabilirsiniz.

28-Eğer şarjınızı kaybettiyseniz,otel resepsiyonundan isteyebilirsiniz.Genellikle daha önceki misafirlerin unuttukları burada olacaktır.

29-Eğer bagajınızı –Kırılabilecek eşya- olarak etikeklerseniz (öyle olmasalar bile) görevliler bagajınızı en üste koyacaklardır ve böylelikle bagaj dağıtımında ilk sizin bagajınız gelecektir.

30-Para çevirmek için exchange ofisler yerine ATM’leri kullanın,bankalar bu ofislerde daha iyi değişim puanlarına sahiptir.

31-Havalimanında ücretsiz Wi-Fi bağlanın.

32-Yurtdışındaki son gününüzde kalan paralarınızı toplayıp evsizlere dağıtabilirsiniz

33-Kendinizi motive etmek için gezmekte olduğunuz şehirden kendinize kartpostal gönderin. Eve döndüğünüzde yaşadığınız güzel anıları hatırlatması için harika bir yol!

Ve en önemlisi… Seyahat etmeye devam edin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.