Gezi Rehberi

Galata Kulesi Hakkında Bilgi

Galata Kulesi, İstanbul’un göze çarpan noktalarından biri. Dokuz katlı bu kule 66.90 metre boyunda ve Konstantinopolis’teki Ceneviz kolonisinin genişlemesi sırasında 1348 yılında inşa edildiğinde en yüksek binaydı. Kule, Cenevizliler tarafından Christea Turris (Mesih Kulesi) Bizanslılar tarafından Megalos Pyrgos olarak adlandırılır.

Aslında Haliç’in girişini kapatan devasa deniz zincirinin kuzey ucunu kontrol eden Eski Galata Kulesi’nin (Megalos Pyrgos / Büyük Kule) yerine inşa edildiği için Konstantinopolis’teki ilk kule değildi.

Galata kulesinde 1509 depremi, 1794 ve 1831’de yangın, 1875’te büyük bir fırtına nedeniyle çeşitli restorasyonlar yapıldı. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde çoğunlukla rasathane ve hapishane olarak işlev gördü.

Ünlü Osmanlı tarihçisi ve Gezgin Evliya Çelebi’nin kitap kayıtları (Seyahatname), Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kullandığı Galata Kulesi, Boğazın karşısındaki bu kuleden yapay kanatlar kullanarak Üsküdar’ın eteklerine (yaklaşık altı kilometre mesafe)  uçtuğunu ifade etmektedir.

Günümüzde Galata Kulesi, İstanbul ve Bosphorus’un panoramik manzarasına hakim olan  üst katlarında restoran ve kafe ile popüler turistik mekanlardan biridir. Ziyaretçilerin alt kattan 7. kata kadar ulaşması ve kulenin son iki katının merdivenlerden çıkması gerekiyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler