Flamingolar Neden Pembe Renklidir?

Dünyada çok sayıda tuhaf kuş var. Penguenler yüzmek için uçmayı bıraktı. Tukanların komik büyük gagaları var. Papağanlar konuşabiliyor. Flamingolar da duruşları, tuhaf gagaları ve en önemlisi de pembe renkleri ile tuhaf kuşlar arasında yer alıyor. Peki flamingolar neden pembe renklidir?

Flamingolar Neden Pembe?

flamingolar neden tek ayak üstünde durur

Flamingolar oldukça mucizevi görünüyorlar. Peki ama neden? Neden tek ayak üstünde duruyorlar? Neden baş aşağı yemek yiyorlar? Ve en önemlisi, flamingolar neden pembe?

Flamingoların tek ayak üstünde durması ve diğer ayağını vücudunun altına sıkıştırması gizemini korusa da, bazı bilim adamları daha az enerji harcamak, bazıları ise soğuk suda vücut sıcaklıklarını korumaya yardımcı olması için yaptıklarına inanıyor. Her ikisi de yeterince iyi teoriler olarak görünse de, kesin olarak bilmiyoruz.

Peki ya diğer iki soru? Bunlara da verilecek cevaplarımız var.

Ne Yersen Osun: Pembe Diyet!

Flamingo gagaları hayvan krallığında başka hiçbir şeye benzemez. Diğer birçok evrimsel tuhaflık gibi, çok özel bir amaca hizmet ederler. Kuşların eşsiz yemek stratejisi ile ilgili. Flamingolar beslenmek için tuhaf gagalarını suya batırıyor ve yana doğru süpürüyor. Bu gagalar, farklı şekilleri ve içindeki binlerce küçük tüyleri sayesinde, yedikleri yiyeceklerden çamur ve tortuyu filtreleyebiliyor.

Bu garip ama etkili bir stratejidir. Ve bundan sebeptir ki, flamingonun mükemmel bir şekilde uyarlanmış gagası bu görevi yalnızca baş aşağı yapabilir.

Peki, flamingolar gagaları ile suyu süpürürken ne arıyorlar? Çoğunlukla iki şey: Tuz karidesi ve mavi-yeşil algler. Gün boyunca bazı böcekleri veya diğer küçük canlıları yutabilirler, ancak bu ikisi bir flamingo diyetinin temelini oluşturur. Ayrıca ikonik pembe renklerinin sırrı da bu gıdalarından gelmektedir.

Flamingolar Pembe Doğmaz

flamingolar pembe doğmaz

Yumurtadan çıktıklarında çoğunlukla gri tüyleri vardır. Tuz karidesi ve mavi-yeşil alglerde bol miktarda bulunan bir madde olan beta-karoten adlı bir pigment sayesinde yaşları ilerledikçe pembe renkli hale gelirler.

Beta-karoten havuç, portakal, balkabağı ve şeftali gibi birçok gıdada yaygın olarak bulunmaktadır. Peki bu gıdaları tüketen insanlar ya da diğer hayvanlar neden pembeleşmiyor? Çünkü böyle bir etkisi olması için oldukça yüksek miktarda tüketilmesi gerekiyor ve flamingoların diyeti kesinlikle “beta-karoten bakımından yüksek” olarak nitelendiriliyor.

Beta-karoten, flamingonun sindirim sistemindeki enzimler tarafından parçalanıyor. Daha sonra karaciğerde emiliyor, daha sonra flamingonun tüylerine, gagasına ve bacaklarına iletiliyor ve onlara dünyanın çok daha güzel görünmesine katkı sağladıkları farklı pembe rengi veriyor.

Beta-karoten, flamingo renginin bölgeden bölgeye değişmesinin nedenidir. Yiyeceklerin beta-karoten içeriğinin en yüksek olduğu alanlar, en canlı renklere sahip flamingolara sahip olacaktır. Bu yüzden Orta Amerika’daki Amerikan flamingoları, Afrika flamingolarından daha parlak bir kırmızı renge sahiptir.

Flamingoların renkleri üzerinde belirli bir kontrolü bile var. Üropigal bez adı verilen salgı bezi, beta-karoten içeren bir salgı üretebiliyor. Flamingolar çiftleşme mevsimi boyunca eş adaylarını etkilemelerine yardımcı olmak için kendilerine ekstra pembelik verecek bu salgıları salgılayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.