Sinema

Gelmiş Geçmiş En İyi Kazakistan Sinema Filmleri 2016

Kazakistan filmleri, daha geniş dünyada bilinmiyor olsa da, Almatı Orta Asya’da bir film merkezi olarak hizmet ediyor. Kazakistan’ın bu özelliği, 20. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor. Sovyet dönemi boyunca ve daha sonraki perestroyka ile bağımsızlık sonrası dönem boyunca Kazak sineması, uluslararası festivallerde ve sinemalarda gösterime giren, büyük bütçeli gişe rekorları kıran ve entelektüel dramalarının kendine has bir karışımı haline geldi. İşte Kazakistan sinemasından en iyi on.

En İyi Kazakistan Filmleri

Tulpan (2008)

En İyi Kazakistan Filmleri

En tanınmış Kazak filmlerinden Tulpan (2008), Rus Deniz Kuvvetleri’nden yeni taburcu edilen ve uzaktaki bozkırlarda kız kardeşiyle ve ailesiyle birlikte yaşayan genç Kazak asa Asa’nın tatlı ve eğlenceli bir masalıdır. Çoban olma hayalini kurduğu halde aktif olarak bir eş ile evleniyor.

Mongol (2007)

En İyi Kazakistan Filmleri

Rusya, Almanya ve Kazakistan’ın ortak yapımı olan Moğol : Cengiz Han’ın Yükselişi (2007), 12. yüzyılda Moğol İmparatorluğunun kurucusu ve Büyük Han’ı olan Temujin’in hayatını ve hayatını anlatıyor.

Film, aksiyon dolu savaş sahnelerinin çekici bir karışımı, Temujin ile eşi Borte arasındaki sevgi öyküsü, aile draması ve tarihi epik.  Rus film yönetmeni Sergey Bodrov’un yönettiği film, En İyi Yabancı Film dalında gösterildi ve En İyi Film ve En İyi Yönetmen dalında Nikas ( Rus Oscar) ödülünü aldı.

Kelin (2009)

En İyi Kazakistan Filmleri

Kazakistan’daki MS. 2. yüzyılda yaşayan genç bir kadının hikayesini anlatıyor ve bu dönemde geleneksel kadın ve aile hayat anlayışının keşfedildiği bir zaman ele alınıyor.  Diyalog olmadan ve çok az müzikle yönetilen film, genç ve güzel Kelin’in etrafında dönüyor. Evlilik yaşantısı, sansürsüz sahnelerle gösterildiği gibi beklenenden daha mutlu olduğu ortaya çıkarken, Kelin, ilk sevgilisi geri döndüğünde onu tekrar istemeye başlar.

Film, sadece aşk öyküsüyle değil, aynı zamanda Kelin ile kayınvalidesinin ilişkisi üzerine de yoğunlaşıyor.

Harmony Lessons (2013)

Film, büyükannesi ile birlikte, bozkırın sert manzarası ile çevrili küçük bir kırsal köyde yaşayan akıllı, gayretli 13 yaşındaki bir çocuğun yaşamı üzerine odaklanmaktadır. Film, güzel ve bir şekilde gerçeküstü görsel üslubunu sürdürürken, gençlik ruhunu ve ilişkileri inceler.

Prisoner of the Mountains (1996)

Prisoner of the Mountains

Film, kısmen Kazakistan’da çekildi ve Çeçen Dağlarında pusuya düşüp esir alınan iki Rus askerinin hikayesini anlatıyor. Mahkûmlardan birisi sürekli olarak kaçmanın bir yolunu ararken, diğeri Çeçenlerin yaşam biçimini ve kültürünü araştırıyor ve bir kıza yavaş yavaş aşık oluyor. Film, İlk Çeçen Savaşı’nın kökenleri hakkında yapılmış ideolojik bir filmdir.

Killer (1998)

Killer (1998)

Kazak-Fransız ortak yapımı olan gerilim filmi ” Katil”, genç bir Kazakistan şoförü Marat’ın öyküsünü anlatıyor. Bu şoför, gösterişli bir Mercedes-Benz ile trafik kazası geçiriyor. Durum çocuğunun ani hastalığı yüzünden daha da ağırlaştığında, Marat çok fazla para kazanmak için bir gazeteciyi öldürmeyi kabul eder.  Film, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra ortaya çıkan toplumsal bölünmelere ve Kazak Türk toplumundaki hakim kayıtsızlığa soğuk ve sert bir bakış atıyor.

The Old Man (2012)

The Old Man (2012)

Yaşlı çoban kış fırtınasına yakalanır ve çok sevdiği koyunlarını ve kendi hayatını aç ve susuz kurtlar karşısında korumak zorunda kalır.

The Fall of Otrar (1991)

The Fall of Otrar (1991)

13. yüzyılda Kazakistan’ın tarihsel ve kanlı bir bölümünden esinlenen film, beklenenden çok daha fazla bilgi ve güzellik sunmaktadır. Cengiz Han’ın valisi tarafından öldürülen Otrar’ın Orta Asya uygarlığına saldırısından önceki olayların canlı ve tarihsel olarak doğru bir anlatımı ele alınır.  Zaman zaman korkunç olmasına rağmen, film görsel olarak muhteşem, Kazak bozkırlarının nefes kesici manzaralarını ve zamanın süslü saraylarını gösteriyor.

The Gift to Stalin (2008)

The Gift to Stalin (2008)

949’da Set the Gift to Stalin  , yaşlı dedesi ile Kazakistan’a gönderilen sekiz yaşında bir Yahudi çocuğu Sasha’nın hikayesini anlatıyor. Dedesinin ölümünden sonra, Sasha eski bir Kazak demiryolu çalışanı Kasym tarafından kurtarıldı. Stalin için mükemmel bir doğum gününü bulmak için ülke çapında bir yarışmaya dair bir gazete hikayesi gördükten sonra Sasha, onunla tanışmak umuduyla katılmaya karar verir.

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close