En İyi Fransız Korku Filmleri Listesi 2019

Fransa yapımı korku filmleri denilince tamamen farklı bir havaya bürünen korku filmleri aslında yerli şehir efsanelerinin, Fransa’nın eski yaşayış tarzını beyaz perdeye yansıtıyor. O zamanki insanların korktukları ya da hayal ettikleri yaratıklar üzerine çekilen filmler bir çok başarıya imza atmış. Sizin için seçtiğimiz ‘En İyi Fransız Korku Filmleri’ diyerek kendini belli eden filmler listesi.

En İyi Fransız Korku Filmleri

Kurtların Kardeşliği – Brotherhood Of The Wolf (2001)

Fransız efsanesi, 18. yüzyılın ortalarında 100’den fazla kişinin şiddetle ölmesinden Gevaudan’ın Canavarı olarak bilinen bir canavarın konusu ele alınıyor. 2001’de vizyona giren filmde, insanların korktuğu canavar dedikleri yaratığın peşinde düşen bir grup arkadaşın yaşadıkları anlatılıyor.

Daima ormanda ya da köyde geçmeyen bu film sürekli değişen arka planı ve canavarın nereden geleceği hakkında bir sürü teori üreterek izleyenlere korku ve gerilimi doruklarında yaşatıyor ve film de efsane bir plan kurularak canavar yakalanıyor.

Them (2006)

Them (2006)

2006 yılında vizyona giren ve şu an ki zaman bakıldığında The Strangers dizisine ilham veren bu filmde, ”gerçek olaylardan esinlenmiştir.” denilerek ilk defa izleyici kitlesini kendine çekmeye başlamıştır. Filmde bomboş bir otoyolda ölen anne-kız ile başlayarak daha sonra onların evine yeni taşınan bir çiftin yaşayacağı trajik olaylar konu alınacaktır. İyi seyirler.

Possession – Saplantı (1981)

Possession - Saplantı (1981)

Bu isimde birden fazla film olduğu için, Fransız yapımını (1981) özellikle araştırarak izleyin öncelikle. Kocasından boşanmak isteyen bir kadının sürekli şiddetli kavgalar ederek hem duygusal hem de psikolojik olarak çok farklı reaksiyonlara girmesi ile başlayan filmde, asıl olan kocanın yani Marc’ın eşinden daha fazla zarar görerek tamamıyla değişir, saplantılı bir hale gelerek eşinin sürekli arayarak rahatsız eder.

Fakat bir süre sonra eşi yani Anna evde birini fark ederek aslında bunun birisi değil sadece karanlık olduğunu görür ve film böylece başlamış olur.

Shaun of the Dead – Zombilerin Şafağı
(2004)

Shaun of the Dead - Zombilerin Şafağı (2004)
Shaun, hayatında hiç bir şeyi başaramamıştır. Hem de ciddi ciddi girdiği bütün işler başarısızlık ile sonuçlanmıştır. Hayat boyunca neyi niçin yaptığı konusunda hiç bir düşüncesi yoktur. Fakat hala bir şeylere tutunacak bir yapıdadır ve kendini güzel hissettiği tek yer Winchester adlı bardır.

Ailesi ve özellikle annesi tarafında hiç bir işe yaramadığını belirtilerek sürekli suçlanan Shaun, bir gün, hayatının düzeleceği umudunu yaşarken bir anda yaşadığı Kuzey Londra’yı uzaylıların basması ile bir anda şoke uğrar. Bakalaım Shaun hayatında ilk defa bir işe yarayıp ailesini ve arkadaşlarını zombilerden kurtarabilecek mi?

Les yeux sans visage (1960) 

Les yeux sans visage (1960)

Kızı Christiane’nin bir trafik kazasında yüzünün tamamen mahvolan yüzünü tekrar eski haline getirmek isteyen annes doktor Génessier, bir çok kurban öldürerek yüz nakli yapmaya çalıştığı kızının her seferinde başarısızlıkla sonuçlanan doku uyuşmazlığı ve katile dönen bir annenin gerilim dolu hikayesi.

The Others – Diğerleri (2001)

The Others - Diğerleri (2001)

2 Dünya savaşı sonrası, kocasını kaybeden varlıklı bir ailenin annesi evine yardımcı almak ister. Bir gün eve gelen 3 ihtiyar ile başlayan olaylar. Kızı Grace ile devam eder. Kızı Grace, güneş ışığına duyarlı ve kesinlikle güneş ışığı almaması gerekmektedir vücudu. Ev işlerine yardımcıları aldıktan bir süre sonra kızın sürekli Victor diye bir hayali arkadaş edindiğini sürekli annesine söylemektedir. Fakat inanmayan anne bir süre sonra evinin etrafındaki sis bulutu ve diğer kanıtlarla birlikte artık diğerlerine inanmaya başlamıştır.

Eden Lake

Eden Lake (2008)

İngiltere – Fransız yapımı olan filmde, bir grup ergenlik çağındaki gencin kendini kanıtlamak amacıyla ormanda birilerine işkence yaparken iyice sadiştleşerek, işlerin çığırından çıkması sonucu işler iyice karışarak, birbirlerinden kaçmaya başlayacaklardır.

Inside – İçerde (2007)

Inside - İçerde (2007)

Şok edici şiddet sahneleriyle izleyenlerini midelerini ağızlarına getiren filmde, ana tema saf psikopatlık üzerine temelli. Film konusu da yılbaşı arefesinde hamile bir kadın nasıl işkenceye uğrayarak çocuğu kaybedilir. İzlerken kanınız donacak derecede vahşet sahneleri içeriyor.

Martyrs – İşkence Odası (2008)

Martyrs - İşkence Odası (2008)

Filmin ana karakteri olan 2 kadın; acı çekişin ve gerçek işkencenin ne olduğunu insanlara göstererek, korkularının üzerine gitmeleri gerektiğini söylemektedir. Filmdeki sahnelerde duygu ve empatiler olmadan insanların nasıl bir canavara dönüştüğünü anlatıyor.

Trouble Every Day – Her Gün Başka Bir Bela (2001)

Filmde insanın cinsiyet, yamyamlık gibi duyguların ya da hisleri doyuran temel ögeler mevcut. İzleyenleri hayrete düşüren filmde karısına bakması için bakıcı arayan zengin bir kocanın, ihtişamlı evinde bütün bakıcıları öldürdüğü, tecavüz ettiği ve karısının da evin herhangi bir yerinde kilitli olarak saklayarak, iyice yoldan çıkan bir kocanın hayatı anlatılıyor. Filmi izleyenlerden bazılarının psikolojik olarak büyük rahatsızlık çekmeleri sonucu bir ara film yasaklanmış fakat daha sonra tekrar vizyona girmiştir. İzlemeden önce 3-4 kere düşünün en az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.