En İyi Arama Motorları Listesi 2018

En İyi Arama Motorları: Arama Motorları, belirtilen anahtar kelime için PDF belgeleri, Resimler, Videolar ve HTML sayfalarını bulan ve bu anahtar kelimeleri içeren herhangi bir web sayfasının yüksek kalitede sonuçlarını gösteren web tabanlı bilgisayar programlarıdır. Web motorları milyarlarca web sayfasını (Görsel, Video, PDF dokümanları vb.) tarar ve endeksler ve sonuçlarını önemlerine göre gösterir. 2016 yılının sonunda, dünyanın en popüler motoru Google’ın endekslediği 62+ milyardan fazla sayfadır. En iyi 5 güvenli ücretsiz arama motoru Google, Bing, Yahoo, Ask.com ve ek olarak yerli arama motoru cokya.com.

1. Google.com – Alexa: 1

En İyi Arama Motorları Listesi 2018

Google, Eylül 1998’de Sergey Brin ve Larry Page tarafından geliştirildi. Şirket; e-posta, Google+, Google Arama, Google Drive, Chrome, Youtube, Blogger, Android gibi binlerce ürün ve hizmet sunmaktadır.

Şirket, %96’lık bir gelirin reklamcılık programlarından kaynaklandığını bildirdi. Google’ı kullanarak resimleri, videoları, haberleri, haritaları arayabilirsiniz.

1,1 milyondan fazla WorldWide benzersiz ziyaretçi bu web sitesini kullanıyor ve 55.976’dan fazla çalışanı bu şirkette çalışıyor. 2005 yılında google bir masaüstü ve mobil haritalama hizmeti geliştirdi. Sokak haritaları, uydu görüntüleri sunuyor.

Şirket CEO’su Sundar Pichai. Şirket geliri 2015 yılında 68.83 milyar dolardı. Net Gelir $16.889 milyar Amerikan doları. Haziran 2017’de Google, AB tarafından 7 milyar dolar gibi rekor 2 para cezası aldı. AB ekibi, Google’ın “kendi alışveriş karşılaştırma servisini sistematik olarak lehte ederek hakim konumunu kötüye kullandığını” söyledi. Şirketin toplam özkaynakları = 108.34 milyar dolar. Toplam çalışan sayısı = 59.976 (Q3 2016).

2. Bing.com – Alexa: 28

En İyi Arama Motorları Listesi 2018

Bing.com Haziran 2009’da Microsoft tarafından geliştirilmiştir.  Bing, arayüz, medya, yerel bilgi, hotmail ile entegrasyon, Facebook ile entegrasyon, Apple ile entegrasyon, Windows ile entegrasyon gibi bazı ek özellikler sunuyor.

Bing finans ve yerel hizmetler, borsa ve yerel işletme detayları ve incelemeleri hakkında eksiksiz bilgi sağlar. Resimler ve videolar arama algoritması, kullanıcıların en alakalı fotoğrafları ve videoları hızlı bir şekilde bulmasını sağlar. Bing e-ticaret piyasa özellikleri, kullanıcıların otel, uçak bileti ve çevrimiçi ürünleri bulmalarını sağlar. 54.6 milyon ABD kaynaklı tekil ziyaretçi bu web sitesini kullanıyor.

3. Yahoo – Alexa: 6

En İyi Arama Motorları Listesi

Yahoo, 1994’te David Filo ve Jerry Yang tarafından geliştirilen bir web portalıdır. Comscore’a göre 197 milyon ABD’li ziyaretçi yahoo kullanmaktadır. Yahoo, Spor bilgileri, Haberler, Müzik, Videolar, Finans, Mail, Haritalar hizmetleri sağlar.

Yahoo, haberci ve posta gibi iletişim hizmetleri sunarken, yahoo posta servisi 10Gb depolama alanı sunuyor.  2010 sonundan beri Yahoo, mobil blog yazarlığı ve mesajlaşma gibi mobil hizmetleri sunmaktadır. Yahoo, e-ticaret pazarını ve küçük işletmeleri desteklemektedir.

Yahoo, yeni nesil internet kullanıcıları için webin ön sayfasıydı ve tüm hizmetler 1 milyardan fazla kullanıcıyı cezbetti, ancak 2016’da şirket Verizon Communications’a 4.8 milyar dolarlık temel iş sattı. Yahoo arama pazarında popülaritesini kaybetti. Bu şirketin arama motorları pazarlamasına odaklanmadığını düşünüyorum. Şirket geliri = 1,69 milyar ABD doları | Toplam aktifler = 16,80 milyar ABD doları | Toplam çalışan sayısı = 14.453.

4.  Baidu.com – Alexa: 4

En İyi Arama Motorları Listesi

Baidu, Ocak 2000’de Robin Li ve Eric Xu tarafından kuruldu. 81 milyon görüntü, 13 milyon ses ve video dosyası, 751 milyon web sayfası üzerine endekslendi. Dünyada 5. popüler web tarayıcısı ve Çin’de 1 numara. Baidu şirketi, baidu bulutunun en güçlü bulut tabanlı hizmetidir ve 3 TB ücretsiz çevrimiçi depolama alanı sunması gibi çeşitli hizmetleri sunmaktadır.

Baidu posta çubuğu, kullanıcıların bilgi ve fikirleri paylaşabilecekleri başka bir çevrimiçi topluluktur. Baidu görüntü ve video arama hizmetleri milyonlarca multimedya dosyası sunuyor. Baidu teklif sosyal ağ hizmeti kullanıcıları görüntü, bloglar, videolar bu hizmet aracılığıyla gönderebilirsiniz.

5. Yandex – Alexa: 1,041

En İyi Arama Motorları Listesi

Arkady Vlozh ve Llya Segalovich tarafından geliştirilen Yandex.com Rus yapımı arama motoru. Comscore’a göre, dünyanın her tarafından gelen 56 milyon kullanıcı Yandex’i kullanıyor.

Şirket geliri = 39.4 milyar dolar | Faaliyet geliri = 13.3 milyar $ | Net gelir = 13.6 milyar $. Toplam çalışan sayısı = 5,432.

6. Ask.com – Alexa: 107

En İyi Arama Motorları Listesi

Ask.com David Warthen ve Garrett Gruener tarafından 1995 yılında kuruldu. Ask, en popüler soruları cevaplama sitesidir. Daha sonra resim ve video arama kısımları da eklenmiştir. Ask tarayıcı araç çubuğu, herhangi bir tarayıcı penceresine eklenen ekstra çubuk olarak görünebilir. Quantcast’a göre 33 milyon ABD kullanıcısı bu siteyi kullanıyor.

7. AOL.com – Alexa: 293

En İyi Arama Motorları Listesi

AOL, Steve Case, Marc Seriff, Jim Kimsey tarafından kurulmuş bir kitle iletişim şirketidir. Bu şirket, birçok web sitesine yatırım yapıyor. AOL tarafından yapılan büyük satın almalar: Techcrunch, Engadget, MapQuest, The Huffington Post. AOL arama motoru Google Inc tarafından desteklenmektedir. Toplam çalışan = 5,987.

8. Duckduckgo.com – Alexa: 343

En İyi Arama Motorları Listesi

DuckDuckGo, Eylül 2008’de Gabriel Weinberg tarafından kuruldu. Bu web sitesi Wikipedia, Bing, Yahoo, Yendex’ten gelen verileri kullanıyor. Şirketin iddialarına göre; ziyaretçilerine mahremiyet tanır ve kullanıcı bilgilerini günlüğe kaydetmez; IP adreslerini saklamaz.

bilgisayarda araştırma yapan kız

3 Yorum

  1. Cokya eskiden guzel bir projeydi, yanda eksi sozluk başlıkları gözüküyordu. Yerli arama motorlarına destek verilmeli kesinlikle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.