Hayvanlar Alemi

Doberman Cinsi Köpek Özellikleri

Doberman cinsi köpekler, vahşi doğası, en üst düzey aristokrat görünümü ile tanınan Alman köpek türüdür. Koruma görevlerin yanı sıra çeşitli köpek sporlarında da üstün nitelikli olmasından ötürü polis köpeği olarak ve askeri köpek olarak da kullanılır. Aile hayvanı olarak tutmayı planlıyorsanız, büyük ve erken sosyalleştirmeniz şarttır.

63-72 cm yüksekliğinde ve 32-45 kg ağırlığında olan Doberman, 10-14 yıl arasında bir ömre sahiptir. CKC, FCI, AKC, UKC, ANKC, NKC, NZKC, APRI, ACR gibi kuruluşlar tarafından tanınmaktadır.

Doberman Köpeği Tarihi Gelişimi ve Kökeni

Doberman Cinsi Köpek Özellikleri
Doberman

Doberman Pinscher’in ilk örnekleri 19. Yüzyılın ikinci yarısında Almanya’nın Thueringen kentinde Apolda’da yetiştirildi. Bu Doberman çeşidi, bir Alman vergi toplayıcısı ve hayvan barınağının sahibi olan Karl Friedrich Louis Dobermann tarafından oluşturuldu.

Cezaevinde geçirdiği resmi geziler sırasında sürekli bir saldırı tehlikesi ile karşılaştı ve böylece bir şirket için korkutucu görünümlü bir köpek olmasının harika bir fikir olacağını düşündü.

Bay Dobermann çok çeşitli köpeklere erişebildiğinden, güvenilir ve vahşi bir koruma türü geliştirmek için bir ıslah programı başlatmaya karar verdi. Ancak Doberman ırkını oluşturmak için faydalandığı köpek ırklarının bir listesini tutmadı. Bununla birlikte, güçlü olasılık, Terrier, pürüzsüz Alman Pinscher ve Rottweiler gibi ırklardan yararlandığı düşünülüyor. Beauceron, Weimaraner, siyah-bronz Manchester Terrier ve Greyhound’ın ırkın gelişiminde kullanıldığı da düşünülmektedir.

Genel olarak, eşsiz ve oldukça soğuk görünüşü, güçlü koruyucu içgüdüleri ve sadık doğası, ona son derece yetenekli bir kişisel ve mülk koruyucu vasfını kazandırdı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, muharebe alanlarında nöbetçiler, elçiler ve keşif görevlileri olarak çalışırken inanılmaz dayanıklılık ve hız sergilediler.

Günümüzde Doberman cinsi köpekler, oldukça agresif tavırlarıyla bilinmektedir ancak onun muazzam popülaritesinin ipucu, aileler ve çocuklar için sadık kalması ve onlara olan sevgisidir. Köpek aynı zamanda birçok ülkenin kolluk kuvvetleri ve ordusu tarafından da kullanılmaktadır.

Doberman Köpeği Özellikleri

Doberman Pinscher’in aşırı ve saldırgan bir hayvan olarak tanınması bu ırkı bir saldırı köpeği olarak algılatmaktadır. Bu algı, bu köpeğin ilk nesilleri ile ilgili bir durumdur ve doğru olsa da modern örnekleri için çok adaletsiz bir değerlendirmedir. Doberman, bir aile ortamında yetişirse tüm üyeleri ile güçlü bağlar geliştiriyor. Dobermanlar, çocuklarla oldukça iyi bir performans sergiliyor.

Düzgün sosyalleşmiş Doberman Pinscher bile kendisini şaşkın ve çekingen bir şekilde yabancılarla etkileşim haline girebilir. Doberman Pinscher diğer köpekleri dost olarak kabul ediyor. Çoğu durumda, sürekli bir köpek dostu olmaktan (özellikle karşı cinsten) memnun olmakla birlikte, garip köpeklere karşı misafirperverlik örneği nadir değildir. Bunun nedeni, güçlü topraklardan ve iyelik içgüdülerinden dominant çizgiye kadar çeşitli kişilik özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir.

Doberman ayrıca, ev hayvanlarında (ev kedileri dahil) oldukça nazik olmasına rağmen, başıboş hayvanlara kovalayıp saldırır.

Doberman Köpeklerinin Sağlık Sorunları

Cins için en yaygın sorunlar şunlardır:

  • Kalp sorunları;
  • Von Willerbrand hastalığı;
  • Wobbler sendromu;
  • Köpek kalça displazisi;
  • Dirsek displazisi;
  • Hipotiroidizm;
  • Progresif retina atrofisi;
  • Gastrik burulma / şişme;
  • Cilt alerjileri.

Doberman Köpeği Bakımı

Doberman cinsi köpeklerin tımarlanması çok az bir zaman ve çaba ister. Doğal parlaklığını ve sağlığını korumak için düzenli olarak (haftada bir) saçlarını fırçalamalıdır.

Bunun dışında, bu köpeğin aylık tırnak makası, nadiren banyo ve haftalık diş fırçalama işlemlerinden oluşması gereken temel bakıma ihtiyacı var. Doberman Pinscher’in kulaklarını periyodik olarak kontrol etmeyi ve kir ve kulak kirini kontrol etmeyi unutmayınız ve gerektiğinde temizleyiniz.

Doberman Eğitimi

Doberman Pinscher’in sadık doğasından sonraki ikinci belirleyici özelliği, olağanüstü zekasıdır. Bu köpek, inanılmaz karmaşık komutları ve hatta uzun komut dizilerini hızlı ve kolay bir şekilde öğretebilir ve bu nedenle köpek sporlarının büyük çoğunluğunda gelişir.

Doberman Pinscher, asla zayıf veya belirsiz birisine itaat etmez. Sağlam bir el ile ancak fiziksel düzeltme ya da saygısız muamele yapılmaksızın eğitilmelidir. Köpeğin gözde eğitimleri ve cömert ödüllendirme teknikleri, bu köpekle yaptığınız çalışmada büyük bir başarı sağlayacaktır.

Doberman Egzersizleri

Doberman Köpek Irkı
Doberman Köpek Irkı

Doberman Pinscher önemli egzersiz gereksinimlerine sahip çok canlı bir köpektir. Oldukça uzun bir süre için son derece kuvvetli bir fiziksel aktiviteyi sürdürme kapasitesine sahiptir. Bu özellik doğa yürüyüşü, bisiklet sürme veya koşu gibi hobileri takip eden bir ailenin mükemmel arkadaşı haline getirir.

Yine de, Doberman Pinscher’ın Border Collie veya Jack Russell Terrier kadar fazla hareket etmediğini söylemek gerekir. Dobermanlar genel olarak; 45 dakikadan iki saate kadar bir yürüyüşe ihtiyaç duymaktadır.

Buna ek olarak bu köpek sıklıkla itaat eğitimi veya diğer ilginç ve zorlayıcı görevlerle uyarılacak yoğun bir beyin ile yaratılmıştır. Sıkılmış veya boşta kalmış Dobermanın (örneğin) değerli ayakkabılarınızı yok ettiğini veya mobilyalarınızı çiğneyerek kendisini eğlendirmenin yollarını mutlaka bulacağının da farkında olmalısınız.

En Güzel Doberman Köpek Irkı Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler