Dış Kaynak Kullanımı Nedir? (İşletmede Dış Kaynak Kullanımının Avantaj ve Dezavantajları)

Dış kaynak kullanımı önemli bir süre için üçüncü bir tarafla sözleşme yaparak görevleri, işlemleri, işleri veya süreçleri harici bir işgücüne kaydırır. İşletmeler genellikle maliyetleri düşürmek veya verimliliği artırmak için bunu yaparlar. Dış kaynaklı fonksiyonlar, üçüncü tarafça işyerinde veya tesis dışında gerçekleştirilebilir.

Dış Kaynak Kullanımını Ortaya Çıkaran Nedenler

Bazen bir şirket kendi iç personeli ile destekleyemediği oranda büyüme yaşar. Bu temele ayak uydurmak için firma, üçüncü taraf bir firmadan önceden eğitilmiş bir işgücünü işe almayı, gerektiğinde ve iş akışında kesintiye gitmeden operasyonlarında ihtiyaç duyulan yerlerde görev yapmayı tercih edebilir.

Buna ek olarak, bir şirket sadece kısa bir süre için gerçekleşen süreçlere sahip olabilir ve bu da işlerin tamamlanması için geçici, dış kaynaklı bir ekipten işe alınmasını çok daha verimli hale getirir. Şirket yeni bir süreç uyguluyorsa, işçileri eğitmek ve iç işçileri idare etmek için zaman, para ve çaba harcamamak yerine, işi eğitimli işçilere aktarabilir.
Buna ek olarak, dış kaynak tedarik eden firmalar genellikle yönetim kadrosu çalışanlarını çalışma ekipleriyle birlikte temin etmekte ve bu da iç çalışanları diğer işlere yöneltmektedir.

Dış Kaynak Kullanımı Örnekleri

Maliyet tasarrufu sağlayan bir önlem olarak dış kaynak kullanımı, üretim gibi sektörlerde önemli etkilere sahip olabilir. Örneğin ABD’de, üreticiler Çin ve Bangladeş gibi ülkelerde işçilere dışarıdan iş tedarik ediyor.

Bu uygulama aynı zamanda dış kaynak sağlayıcılığı şirketlerinin işgücü maliyetlerinden tasarruf etmek için kullandığı bir ülkedeki bir üçüncü tarafa dış kaynak kullanımını da içeren “ offshore ” olarak da bilinir.

Dış kaynak kullanımı imalat işleri ile sınırlı değildir. Çağrı merkezlerinde olduğu gibi, müşteri hizmetleri işleri ve bilgisayar programlama işleri de maliyetleri azaltmanın yollarını arayan şirketler tarafından dışarıdan temin edilir. Çok sayıda şirket çalışan hakları yönetimi ve bordro gibi en azından insan kaynakları görevlerinin bazı işlevlerini outsource etmektedir.

Dış kaynak kullanımı, bilgisayar ekipmanı bileşenleri gibi başka bir kaynaktan alınan bileşenlerin satın alınmasını da içerebilir. Bileşenler bazen şirketlerin bu bileşenleri kendileri üretmelerinin maliyetinden daha ucuza satın alınabilir ve bileşenler daha yüksek kalitede olabilir.

Apple buna güzel bir örnektir. Ürünleri ABD’de tasarlanırken, bu ürünlerde kullanılan bileşenlerin çoğu üçüncü taraf satıcılardan satın alınır.

Bilgi teknolojisi (BT) hizmetleri de dışarıdan temin edilebilir. Örneğin, bulut bilişim ve hizmet olarak yazılım (SaaS), şirketlerin bir zamanlar şirketlerin BT departmanları tarafından yönetilen bilgisayar hizmetlerine ve araçlarına erişmelerini sağlar.

Dış Kaynak Kullanımı Avantajları

Dış kaynak kullanımı nakit, personel, tesis ve zaman kaynaklarından yararlanabilir. Düşük işçilik maliyetlerinden, vergilerden, enerji maliyetlerinden ve üretim maliyetindeki azalmadan maliyet tasarrufu sağlayabilir.

  • Maliyet tasarruflarına ek olarak, şirketler temel iş yetkinliklerine odaklanmak için dış kaynak stratejileri de kullanabilirler. Bu, şirketlerin iyi yaptıklarına daha fazla kaynak ayırmalarına olanak tanır, bu da verimliliği artırabilir ve rekabet gücünü artırabilir. Üretim operasyonel maliyetleri azaltırken üretim ve üretim süreleri kısaltılabilir.
  • Firma dışı bir dış kaynakların genellikle bu işlevlerin temel bir iş yetkinliği olduğu ve bu işlevin daha iyi yönetilmesi yoluyla işten yararlanan dış kuruluşlara gideceği işlevlerini yerine getirir.
  • Bir şirket ayrıca çevresel düzenlemeler veya güvenlik yönetmelikleri ve gereksinimleri gibi hükümet düzenlemelerinden veya görevlerinden kaçınarak dış kaynak kullanımından yararlanabilir.

Dış Kaynak Kullanımı Dezavantajları

Dış kaynak kullanımının birçok avantajı olsa da, bazı dezavantajları da beraberinde getirmektedir.

  • Dış kaynaklı fonksiyonları üstlenen üçüncü taraf ile ilişki yönetilmelidir. Buna, bir şirketin hukuki danışmanlığının da dahil olduğu zaman ve katılımı gerektiren sözleşmelerin müzakere edilmesi ve imzalanması ile birlikte, dışarıdan alınan iş ile günlük iletişim ve gözetimi de dahildir.
  • Güvenlik de dış kaynak kullanımında önemli bir faktördür. Birçok dış kaynak ilişkisi kaçınılmaz olarak üçüncü taraf kuruluşun hassas iş verilerine, ticari sırlara ve sözleşmeli işlevlerin yerine getirilmesi için gerekli diğer gizli bilgilere erişimini içerecektir.

Dış kaynak kullanımının, yerel topluluklardaki işçiler için çok sayıda iş kaybına yol açması durumunda, şirketler için bazı olumsuz halkla ilişkiler etkileri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.