Ciklet Balıkları Neden Kavga Ederler?

Ciklet balıkları genel özellik olarak zaten biraz agesif hayvanlardır.Ancak bu duruma bir çok akvaryum sever düşmüştür.Bir hevesle alır gelirsiniz akvaryumunuza yeni balığı ancak getirdiğiniz balıklardan biri veya sizin eski balığınız huysuzluk ediyor ve sürekli dövüşüyor. İşte işin en can sıkıcı tarafı da bu olsa gerek.Her beslenen hayvanda araştırılması gerektiği gibi aslında akvaryum balıklarında doğal ortamlarındaki karekteristik özelliklerini iyi bilmek ve hatta yanına alınacak balıkları da ona göre seçmek gerekir.

Ciklet balıklarının kavga etme nedenleri

1. Akvaryum hacmi: Öncelikle çok büyük sulardan aslı gelmiş bir balığı akvaryumda beslemek gibi bi imkana sahibiz ancak bunu da fazla abartamamak gerekir.Sonuçta bei bir oranda oksijen olmazsa ve fazlaca dışkı birikirse bu seferde zehirlenmeler meydana gelebilir.Akvaryum balıkları da her hayvan gibi yaşadıkları ortamda mutlu olurlarsa strese girmezler, yemeleri iyi olur, buna bağlı olarak da sağlıklı olurlar.Ancak ne zaman ki hayvanların saklanacakları ortam olur, yemleri düzenli gelir, suları temiz ve bol oksijenli olur işte o balıklarda hem hastalık olmaz hem mutlu oldukları için pısırıkça kenarda durmalarından daha fazla zevk verir insana.

2. Ciklet Türü Seçimi: Joker tarzı cikletler tam bir yamyam gibidirler. Büyüdükçe daha daha ağresifleşir ve akvaryumdaki diğer balıklara da zarar verir.Akvaryum içerisinde birlikte yaşayacak balıkları  genellikle aynı türden seçmekte fayda vardır.Ancak seçilecek balıklar aynı tür bile olsa boyut olarak genellikle birbirlerine denk olmalıdırlar. Akvaryumda ise farklı düzey yüzüşler yapan balıklar bile iyi düşünülerek akvaryuma konulmalıdır.

3. Çiftleşme Dönemi: Bir çok akvaryum balığı kızgınlık zamanında agresif tutum sergilerler.Cüce vatozlar bile çiftleşme döneminde en cüsseli balığa kaçacak delik bırakmayabilir.Gayet sakin olan balıklarınızda agresiflik başlamışsa artık belki balıklarınızdan biri kızmış olabilir.

4. Akvaryuma Balığı eklerken; Balığı eklemeden hem önce hem sonra yem vermek balıkların stresini alır.Atarken akvaryumun ışığını kapatmak akvaryum içindeki balıkların birbirleriyle kavga etmelerine bi nebze engel olacaktır.Birde balığımızı ekledikten hemen sonra akvaryumun yerini değiştirmekte akvaryum içindeki balıkların birbirleri ile kaynaşmalarına yardımcı olur.Çünkü yer değişmesi ile birlikte herkes yeni yer arama telaşına girecek kimsede alan savunması kalmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.