Ciklet Balığı Bakımı

Ciklet balıkları için akvaryum seçerken bu balıkların buralara gelmeden önceki doğal ortamını bi düşünün uçsuz bucaksız bir deniz ancak siz onu bir fanusa koyacaksınız eğer yeterli büyüklük olmazsa ne kadar zorlanacaklarını ve akvaryumun ne kadar sağlıksız olacağını bir düşünün.

Ayrıca ciklet balıklarında dışkı çıkışı çok olduğu için yeterli alan bırakmazsanız balıklar için su çok çabuk kirlenir ve belki hastalıklar meydana gelmeye başlar. Örnek vermek gerekirse 200 litrelik bir akvaryumda 10 balık beslene bilecekken siz gerekirse daha da az besleyin ki daha sağlıklı olsun akvaryumunuz.

Ciklet balıklarında aslında diğer balıklarda da olduğu gibi son derece yüksek bir şekilde korunma iç güdüsü vardır.Veya çiftleşme zamanı geldiğinde  kendilerine bir bölge, bir yer bulmaları onları daha güvende hissettirir. O yüzen akvaryum içerisinde küçük mağara oyukları, çeşitli oyuklu küpler,delikli kayalar, geniş bitkiler bulundurmak onları daha mutlu eder.

Akvaryumunuzda genişliğine göre iç veya dış filtre mutlaka bulundurmalısınız. Dış filtre kullanmanız sizin için daha iyidir. Temizliği kolaydır ve verimi de yüksektir.Filtrelerinizi ise sürekli temizlemelisiniz böylece su temiz ve bol oksijenli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.