Çekik Gözlü Olmanın Nedeni Nedir?

Orta Asya Türklerinin, Çinlilerin ve genel olarak Asyalıların gözleri çekiktir. Asyalıların genel olarak; düz, kalın, siyah saçları, çekik gözleri, küçük burunları ve daha geniş elmacık kemikleri vardır. Göz kapağı ise, Asya gözlerini tanımlayan farktır.

Gözlerin yapısı bütün insanlar için aynıdır. Çekik gözlülük yalnızca göz kapaklarının yapısından kaynaklanır. Çekik göze sahip insanlarda göz kapağının ikinci kıvrımı gözün üstüne  daha fazla inmiştir. Bu nedenle gözün üstüne daha fazla inmiş olan göz kapağı çekik gözlülük görünümü ortaya çıkarmaktadır.

Asyalıların neden bu şekilde evrimleştikleri hala belli değildir. Klasik açıklama, içinde yaşadıkları tropik ve kutup bölgelerine adaptasyon olmasıdır. Güneşe karşı bir perde ve ayrıca soğuğa karşı yalıtım görevi görür.

Bununla birlikte, bu, Asya’da güneye daha istikrarlı bir iklime sahip bölgelere ilerlediğimizde, özelliğin ortadan kalkması gerektiğinden bunu açıklamıyor. Ayrıca, epikantik kat, Asyalılar ile sınırlı değildir. Aynı zamanda bazı Orta Doğulular, Yerli Amerikalılar, Kuzey Afrikalılar ve nadiren Avrupalılarda da çekik gözlülük vardır.

1 Yorum

  1. Bu konuda tabi ki, tam olarak bilgi sahibi olmasakta çekik gözlü olmanın ırk ile ilgili bir Allah istedi bunun baska açıklaması sanırım olamaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.