Bumerang Nedir? Nasıl Geriye Döner?

Bumerang, genellikle açık bir düz V veya bir haç şeklinde şekillendirilen bir tahta parçadır. Bir bumerang diğer formları da alabilir, ancak sadece açık V ve X formatları geri döner. Geri dönüşü olmayan bir bumerang çoğunlukla Avustralyalı aborjinler tarafından bir av silahı olarak kullanılmıştı.

Bumerang Ne Demek?

Avusturalya’ya özgü olmasa da, adı, 3000 yıl öncesine kadar bumerangları kullanan Avustralyalı Turuwal kabilesinden geliyor. Geri dönen bir bumerang, kenarlarından birinin diğerinden daha düz olması için tasarlanmıştır.

Neden Yapılır?

Spor için kullanılan bir bumerang, sayısız malzemeden yapılabilir. Ahşap geleneksel olanıdır, fakat daha fazla bumerang plastikten yapılmaktadır. Kullanıcılar sağ el ve sol bumerang arasında seçim yapabilir. Farklı şekilde inşa edilirler, dolayısıyla zıt yönlerde dönerler.

Her iki yılda bir düzenlenen Dünya Kupası olmak üzere, dünyanın dört bir yanında düzenlenen birkaç bumerang yarışması var. Profesyonel oyuncular, doğruluk, dayanıklılık, hile yakalama ve uzun mesafe gibi bir dizi zorlukla rekabet ederler. Almanya, İsviçre ve ABD’den oyuncular katılım gösterir.

Bumerang Rekoru

İsviçreli bumerang oyuncusu Manuel Schütz, yere düşmeden önce 238 metreye ulaşan en uzun atış rekorunu elinde tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.