Ekonomi

Bitcoin Düşüş Sebepleri ve Bitcoin Alternatifleri 2018

Bu yazımızda Bitcoin neden başarısız oldu? Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin düşüş sebebi nedir? Bitcoin neden bölündü? Bitcoin cash nedir? Bitcoin gold nedir? Bitcoin sert çatal nedir? Bitcoin güvenli mi? Bitcoin alternatifleri nelerdir? Bitcoin neden bu kadar çok değerlendi? Bitcoin artar mı? gibi sorulara cevap veriyoruz. Yazımızın ikinci bölümünde ise Bitcoin alternatifleri listesi yer almaktadır.

Bitcoin Düşüş Sebepleri

Kriptokrasinin karmaşık ve heyecan verici dünyasının dışında bulunan insanlar için, Bitcoin’in anlaşılması zor olabilir. Birçok insan, Bitcoin’in değerinin hızla kaybolacağını söylese de aksine değeri yıllarca fırladı. 1 Bitcoin binlerce dolara yükselen fiyatla dengeleri alt üst etti. Bu dünyayla yeni tanışanlar, değerinin artmaya devam edeceğini umarak, paralarını Bitcoin’e yatırıyorlar.

Birçok eski yatırımcı, basitçe ekonomik bir balon olduğunu söylüyor ve bir gün patlayacak diyor. Fakat Bitcoin’in uzun vadede başarılı olamamasının nedenleri bundan çok daha derinlerde yer alıyor. Tıpkı diğer spekülatif varlıklar gibi, kimse gelecekte neler olacağını gerçekten bilmiyor. Bununla birlikte, bir kişi büyük resme baktığında, Bitcoin’in hayatta kalmak için mücadele ettiğini görmektedir.

1. Blockchain Teknolojisi > Bitcoin

Blockchain

Bitcoin ile ilgili en değerli şey, dünyaya blok zincir teknolojisini tanıtması. Blockchain teknolojisi, para gönderme hızını, mahremiyetini ve güvenliğini önemli ölçüde artırır. Bitcoin bir aracı olmadan bir kişiden başka bir kişiye; harf ve rakamlardan oluşan uzun bir dize ile transfer sağlar. Blockchain büyük bir olaydır. Teknolojiyi değiştirme potansiyeli internet kadar büyüktür. Şu anda, blok zincir dünyası, dijital dünyanın Vahşi Batı’sı gibi genç ve heyecan vericidir.

Bununla birlikte, Bitcoin, dünyaya blok zinciri getiren ilk kişi olmasına rağmen, blok zincirinin mevcut olması için Bitcoin gerekli değildir. Bir internet sitesinin çökmesi ile nasıl ki internet zarar görmeden var olmaya devam ediyorsa Bitcoin olmadan blok zinciri var olmaya devam eder. Çoğu kişi , şimdiye kadar oluşturulmuş ilk web sitesini hiç görmedi:  “World Wide Web” başlıklı boş bir beyaz sayfa ve metin bağlantılarının bir listesi idi. Bu kadar. Hiç kimse, o görünüşte etkileyici olmayan sayfanın şimdiye kadar İnternet’in bugünkü haline geleceğini hayal bile edemezdi.

Ethereum ve Ripple gibi (orijinal Bitcoin’de iyileştirme yapan) blok zincirlerinin daha büyük, daha iyi ve daha hızlı sürümleri vardır. Bunların her ikisi de veya “kripto para birimleri”dir ve piyasada zaten mevcuttur.

2. Büyük Birader

Büyük Birader İzliyor

Bitcoin’in en büyük faydalarından biri özel, güvenli ve izlenemez olmasıdır.  Açıkçası, suçlular için bu çok büyük fayda sağlamıştır. Bitcoin, anonim olarak para göndermek için kullanıldı. Sıradan Bitcoin kullanıcılarının anlamadığı şey, isimlerinin defterdeki defter ve harf dizisi gibi korunmasına rağmen bunların tamamen anonim oldukları anlamına gelmediğidir.

Önde gelen Bitcoin borsaları arasında Coinbase gibi çoğu Bitcoin borsasında, yeni kullanıcıların kimliklerinin ön ve arka tarafını yüklemeleri yanı sıra gerçekten bir fotoğraf çekerek kimliklerini kanıtlaması (selfie almaları) gerekir.

3. Merkeziyetsizlik

Liderlik Yokluğu

Bitcoin, gizemli ve bilinmeyen Satoshi Nakamoto tarafından yaratılmıştır.  Gerçek kimliğiyle ilgili birçok zorlayıcı teori mevcutken, hiç kimse tam olarak kim olduğunu bilmiyor. Bütün dünyadaki araştırma ajansları onu aramaya başladığında, Satoshi Nakamoto kayboldu. Tüm dünyada, Satoshi Nakamoto olduğundan şüphelenilen evlere baskın yapıldı. Kolluk kuvvetlerinin üst düzey bulma çabalarına rağmen , gerçek kimliğini hâlâ gizemlidir.

Diğer kripto para birimleri ise, liderlere sahiptir. Vitalik Buterin, Ethereum’un yaratıcısıdır. Harvard Üniversitesi’nden Brad Garlinghouse, Ripple’in CEO’sudur.

4. Zaman, Madencilik ve Enerji Sarfiyatı Sorunları

Zaman ve Madencilik Sorunları

Zaman geçtikçe “madencilik”; yani yeni para üretmek zorlaşıyor. Madenciler olmadan, Bitcoin ağı çöker.  Yeni bir madencinin başlama maliyeti,  ortalama bir kişi için yüksek maliyetlidir. Çünkü ana madencilerin Çin’deki devasa depoları bulunuyor. Çoğu ülkede, bu bilgisayarları çalıştırmak için kullanılan elektrik maliyeti dijital para biriminin değerinden daha fazladır; bu da para üretmeyi anlamsız hale getirmektedir.

Bitcoin transferinin resmi zamanı bir saattir. Ancak Bitcoin’i düzenli olarak kullanan herkes, bu bilginin gerçekten uzak olduğunu bilir. Saniyede 15 işlem gerçekleştirdiğinden günün yoğun saatlerinde bir transfer altı saate kadar sürebilir. Hiçbir şekilde geliştireceğinin garantisi yoktur. Aslında kötüleşmeye devam etmesi muhtemeldir.

Buna karşılık, Ripple’in XRP’si saniyede 1.500 işlem gerçekleştiriyor ve yavaşlamayacaklarına emin olmanız için teknolojiye ve altyapıya sahiplerdir.

5. Yasa ve Kurallar

Yasa ve Kurallar

Ekim 2017’de Çin , “İlk Madeni Para Teklifi” anlamına gelen “ICO” yaratmanın yasadışı olduğunu açıkladı. Başlangıç ​​şirketleri, fon yaratmak için kendi maden paralarını oluşturmak için blok zinciri nasıl kullanacaklarını öğreniyorlardı. Tek dezavantajı, bu bozuk paraların birçoğunun hileli olmasıydı. Birkaç sahte madeni para şirketi, bu ICO’lara “zengin olabilmeleri” için yatırım yapmaya çalışan çaresiz insanlardan milyonlarca dolar aldı.

New York’ta, Bitcoin kabul etmek isteyen tüm işletmeler, iş yapmak istiyorsanız “BitLicense” kayıt yaptırmak gereklidir.  Lisans, Birleşik Devletler’in vergilendirme yasalarına ve düzenlemelerine uymayı taahhüt eder. Uygulama 5000$ masraf ve 500 sayfalık hukuki evrak işi, veraset avukatlarının bir ekip tarafından incelenip yerine getirilmesini gerektiriyor.

2014 yılında IRS, dijital para birimlerinden yararlanan herkesin, hisse senedi veya tahvillerini satan herkesin vergilerini ödemesi gerektiği şekilde vergilendirmesi gereken bir kılavuz yayınladı. Bitcoin devrimcileri ahlâklarına sadık kalırsa, IRS’i dinleyemezler. Vergi kaçakçılığı olarak bilinen bir faaliyette böylesine büyük bir spot ışığı olduğunda, kolluk kuvvetlerinin dikkati Bitcoin üzerinde olacaktır.

6. Korku, Belirsizlik ve Şüphe

Korku, Belirsizlik ve Şüphe

Mevcut Bitcoin piyasası son derece dalgalı bir seyirdedir. Bitcoin’le ilgili her haberde fiyat birkaç saat içinde yüzlerce dolar dalgalanmaktadır. Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto’nun artık görüşlerini yayınlamadığı için , tüm kodlayıcılar geride bıraktığı belgelerden de ayrıldılar. Bir kişi Bitcoin Beyaz Kitabında aynı paragrafı okuyabilir ve Satoshi’nin sözlerinin bir diğer kişiden tamamen farklı bir yorumu ile gelebilir.

Bitcoin’in hayatta kalabilmesi için, daha hızlı ve daha güvenilir olabilecek başka bir platforma kitlesel bir çıkış olması gerektiğine inanan birçok görüş var. Geliştiriciler, “sert çatal” adlı bir çözüm buldular; ve Bitcoin Cash’i yarattılar. Bununla birlikte, Bitcoin Cash’in hala sorunları çözmediğine inandılar, bu nedenle Bitcoin Gold adlı başka bir çatal oluşturmak için çok tartışmalı bir çalışmaya başladılar.


Bitcoin Alternatifleri 2017-2018

Bitcoin’in kriptokrasi dünyasındaki lider olduğunu çeşitli sebeplerle düşüşte olduğunu yukarıda belirttik. İşte 2017’de yatırım yapmak için en iyi Bitcoin Alternatifleri

1. Litecoin

Bitcoin Alternatifleri

Litecoin, 2017’de yatırım yapmak için en iyi Bitcoin alternatiflerinden biridir. Litecoin’in fiyatı yaklaşık 42 $ ‘dır. Bir yıl önce, fiyat 13 $ idi. Para birimi hızla büyüyor ve şu an ortalama yatırımcının erişimindedir.

2. Ethereum

Bitcoin Alternatifleri

Ethereum, 2018’de yatırım yapmak için en ünlü ve güvenilir Bitcoin alternatifleridir. Aslında, şifreleme topluluğu topluluğundaki oldukça büyük bir grup, Eter’in uzun vadede Bitcoin’den daha fazla büyüme avantajı olduğunu düşünüyor.

3. Peercoin

Bitcoin Alternatifleri

Peercoin, normal yatırımcılar tarafından satın alınabilecek bir Bitcoin alternatifidir. Tek bir Peercoin fiyatı sadece 1,6 $ ‘dır. Peercoin’in piyasa değeri 40.30 milyon dolar.

4. Zcash

Bitcoin Alternatifleri

Zcash, 2016 yılında piyasaya sürülen açık kaynaklı bir şifreleme para birimidir. Aralık 2016’da Zcash’in fiyatı yaklaşık 60 dolardı. Bugün, para birimi yaklaşık 180 dolar ile işlem görüyor. Zcash, Bitcoin’e karşı en güvenli ve şeffaf alternatiftir. İşlemlerin tüm ayrıntıları Zcash’de bir blok zincirde yayınlanır, ancak muhasebeci gönderen, alıcı ve miktarın ayrıntılarını açıklamaz.

5. Ripple

Bitcoin Alternatifleri

Ripple, şu anda satın alabileceğiniz en ucuz kripto para birimlerinden biridir. Kriptokrasi dünyasının kuruş stoklarına benziyor. Dalgalanma şu an 0,3 dolarla işlem görürken, bir yıl önce fiyatı 0,006 dolardı. Ripple aynı zamanda para ve Bitcoinleri aktarmak için kullanılabilen bir ödeme sistemidir.

6. Monero

Bitcoin Alternatifleri

Monero, anonim gizlilik sağlar. 2018’de yatırım yapmak için büyük bir Bitcoin alternatifidir. Monero’nun mevcut fiyatı 46 dolar civarındadır. Ağustos 2016’da, madeni paralar sadece 2 dolarla işlem görüyordu.

Bitcoin

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close