Bilgisayar Oyunları Nasıl Yapılır?

Bilgisayar oyunları özellikle çocuklar ve genç kuşakta çok yaygın olarak oynanıyor. Belki çok uzun zamanları onların karşısında geçiriyoruz. Hatta şu anda ebeveynler de özellikle babalı oğullu oyun oynayanları çokça duymaktayız. Peki, hiç bu oyunlar nasıl yapılıyor merak ettiniz mi? Bu makalede teknik detaylara fazla girmeden kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Bir bilgisayar oyunu kısmen veya tamamen, bilgisayar destekli bir oyundur. Oyunları çoğu bir çeşit video oyunu türündedir. Aksiyon ve kabiliyet oyunları, strateji ve rol oyunları veya melez türde oyunlar bulunur. Oyun üretilmesinin pek çok amacı olmasına rağmen son yıllarda eğitim amaçlı olarak da bilgisayar oyunlarının kullanıldığını biliyoruz.

Bilgisayar oyunları, ihtiyaç duyulan tüm yazılımın her bir oyun için yeniden yazılması olasılığından kurtulmak maksadıyla, oyun motoru (game engine) denilen çekirdek (core) yazılımlar temel alınarak geliştiriliyor. Pek çok oyunun aynı alt yapıyı kullanarak programlanması, yazılım zamanını ve ekonomisini büyük oranda etkiliyor. Oyun motorlarında günümüzde yaygın olarak kullanılan bazı bileşenler; çeşitli benzetim yazılımları, ses biçimlendirme yazılımları, 3D modelleme alt yapısı, bulanık mantık, yapay zekâ, makine öğrenmesi, bilgisayar animasyonu, müzik biçimlendirme ve ağ programlama temelleri olarak sayılabilir. Bilgisayar oyunlarını yazmak için bir ileri düzeyde bir bilgisayar mühendisliği eğitimi almanız gerekmektedir. Lisans düzeyindeki bir eğitim bu alanda ilerlemek için yeterli olmaz.

Fiziksel olaylar da oyunlarda, fizik motoru yazılımları ile simüle edilmektedir. Örneğin bir çarpışma işleminde normal dünyada fiziksel olarak ne oluyorsa bunu siz oyununuza aktarmalısınız ki gerçeklik duygusu verebilsin. Oyununuzda bulunan nesneler ne kadar dış dünya ile etkileşim içindeyseler sizin oyununuz o kadar “real time, real world” yani gerçek dünyada gerçek zamanlı hissettirir.

Oyun yapmak gerçekten çok zor bir iştir, alanlarında uzman kişilerden oluşan sağlam bir ekibe ihtiyaç vardır. Sponsor bulmanız gerekmektedir. Laboratuvar ortamı çok önemlidir. Ülkemizde de bu konuda dersler veriliyor ve çeşitli derslikler açılıyor. Bunlardan birisi de Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde verilen “Bilgisayar Animasyonu ve Oyun Teknolojileri” ve “Bilgisayar Oyunlarında Yapay Zeka” gibi derslerdir. Bu dersler laboratuvar ortamında verilmekte ve katılımcılar gerek akademik gerekse de sektöre yönelik projelerde rol almaktadır.

FPS Creator, Eclipse Evolution gibi oyun motorları hiç programlama dili bilmeseniz de size oyun yapma imkanı sunsa da belirttiğimiz gibi bir tarafınıza mutlaka eksik kalır. Game Maker isimli programla da amatör oyunlar geliştirmeniz mümkündür.

Eğer ekibinizde bilgisayar grafiklerinden anlayan bir uzman yoksa siz bu işi şimdiden bırakın. “Computer Graphics” bu alan için çok önemli bir derstir. Senaryonuz harika olsa da güzel grafiklerle desteklenmiyorsa bu oyunun tutması mümkün değil. Nesnelerin modellenmesi, gerçek dünyaya benzetimi hiç de kolay değildir. Hareketli olan nesneler, hareketsiz duranlar vs her nesnenin kendine özgü canlandırılma teknikleri vardır. 2D mi 3D mi yapacaksınız burası da çok önemlidir. Elbette yeni başlayanlar için daha kolay olan 2D türü önerilir. 3D animasyonlar için örnek olarak Cinema4D verilebilir.

Unutmadan bilgisayar oyunu yapmak için bilgisayarınız da çok iyi bir işlemci, çok iyi bir ekran kartı olmalıdır. Tavsiyemiz paralı “Half Life” gibi ticari olan oyun motorlarında değil CrystalSpace gibi açık kaynak kodlu ve ücretsiz olan oyun motorlarını seçerek ilk uygulamalarınıza başlamanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.