Benjamin Button Filmi Konusu ve Oyuncuları

The Curious Case of Benjamin Button (2008) - Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi

F. Scott Fitzgerald’ın hikayesinden uyarlanan ve günümüzün görsel imkanlarından faydalanılarak sinemaya aktarılan film, Oscar’a tam 13 dalda aday gösterildi. Filmin yönetmen koltuğuna David Fincher oturuyor. Brad Pitt ve Cate Blanchett ise başroldeler.

Birinci Dünya Savaş’ında oğlu ölen kör bir saatçi, tren istasyonuna savaşta kaybedilenlerin geriye dönmesi adına sembolik bir anıt olması amacıyla geriye doğru çalışan bir saat yapar. Ancak bu olay bir mucizeye neden olur ve savaşın son bulduğu gün dünyaya gelen bir bebek 80 yaşındaki bir ihtiyarın vücuduyla doğar. Doğumu sırasında annesi ölen bebeği, dış görünümünden dolayı babası bir düşkünler evine bırakır.

Benjamin’in yaşlı görüntüsü düşkünler evinde dikkat çekmez ve burası onun için hayata alışacağı bir yuva olur. Yaşıtı olan Daisy adındaki bir kız ile tanışan Benjamin’in yaşlı görünümü arkadaşlıklarına engel olsa da zamanla ilişkileri farklı bir boyut kazanır. Mutluluğu sadece aynı biyolojik yaşa geldiklerinde bulan çiftin ilişkisi geçen zamanla birlikte daha da farklılaşır. Çünkü Daisy giderek yaşlanmakta, Benjamin ise gençleşmektedir.

Hayatın durdurulamayan akışının anlatıldığı film, görsel ve sinematografik yönden de çeşitli lezzetler sunuyor. Brad Pitt’in gençleşme, Cate Blanchett’ın ise yaşlanma süreçlerinin başarılı bir şekilde sunulduğu, siyah-beyaz başlayarak günümüz görüntü biçimine kadar uzanan geniş bir ton yelpazesini aynı film içinde görmemizi sağlayan bir yapıya sahip. Aynı zamanda hikaye, Daisy tarafından Benjamin’in dış sesi eşliğinde anlatılıyor.

İnsan yaşamı boyunca yalnızdır. Her ne kadar bize eşlik edenler olsa da yolumuzu kendimiz belirler ve bu yolda yalnız yürürüz. Filmin ana fikri de bu olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.