Avrupa’da Ucuza Seyahat Etmek

Avrupa’da Ucuza Seyahat Etmenin Yolları

Seyahat edebilmeniz için zengin olmanız gerekmiyor. ”O yüzden yolculuğa çıkmak istiyorum ama yeterince param yok.” demeyin, çünkü ucuza Avrupa’da seyahat etmeniz mümkün. Sırt çantanızı alıp, Türkiye’den Avrupa’ya doğru şimdiden yola çıktığınızı hayal edin. Artık o sırt çantanız sizin yolculuk boyunca hem en sadık arkadaşınız, hem de en yakın kurtarıcınız olacaktır. O, siz farkında olmadan sizi özgür ve maceracı yapar. Aynı zamanda ucuza seyahat etmeniz size fırsat sunar. Zaten özgür ve maceracı yanınız buradan gelir çünkü yolculuğunuz boyunca sırt çantanız;  uyumanız gerektiğinde yatağınız, korunmanız gerektiğinde barikatınız, karnınız acıktığında yiyeceklerinizin bulunduğu yemek kaynağınız ve daha birçok şeyiniz olacak. Ucuza seyahat etmenin geçer şartı budur. İçinde gerekli malzemeler bulunduğu sürece diğer valizler de işinizi görse bile sırt çantasının sunduğu bütün olanakları sunamayabilirler.

Gezerken yemek ihtiyacınızı çantanızdaki ürünlerden gideremediğinizde; diğer sırt çantalıların seyahat ederken sıkça uğradığı yerel pazarlar, taze sebze-meyve satan satıcılar ve marketlerden ucuza yemek ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Genellikle Mc Donalds, KFC gibi küresel yemek şirketleri diğer restoranlara göre daha ekonomik yemek menüleri sunsalar da; diğer seçenekler kadar ucuz ve sağlıklı değiller; aynı zamanda bir maceracı olarak farklı tatlar keşfetme hedefimizden uzaklar.

Kafeler, telefonumuzu ya da bilgisayarımızı şarj etmek, internete bağlanmak, dişlerimizi fırçalamak, WC’sini kullanmak, üstümüzü değiştirmek için ideal yerlerdir. Gözümüze uygun bir kafe kestirdikten sonra 1,5 Euro’ya bir kahve alıp, oturarak bu ihtiyaçlarımızı en ucuz yollardan giderebiliriz. Tabi ki uzun süredir hostelde değil de daha çok uyku tulumumuzun içinde konakladığımızı varsayarsak.

Yemek, konaklama ve diğer masraflarımızı cüzi miktara getirdikten sonra geriye ulaşım masraflarını en aza indirmek kalıyor. Bunun için yine birkaç yolunuz mevcut. En güzeli mümkün olabildiğince yürümek, zaten yürüdükçe alışacak ve hızlanacaksınız. Bir diğer seçenek ise otostop çekmektir. Avrupa’da çok yaygın olmasa da bazı mesafelerinizi bedavaya aşmak istemez misiniz? Bu yüzden kimse çekmese bile siz otostop çekebilirsiniz. İnterrail bileti alarak tren yoluyla seyahatimizi ucuza yapabileceğimizi artık biliyoruz ama flexi biletler paranızı daha çok harcamaktan sizi alıkoyacaktır; çünkü yaratıcılığınızı arttırıp aynı rota üzerinde daha fazla ülke görebilmek için farklı ve ucuz yollar bulmaya yönleneceksiniz. Daha uzun mesafelerde de Ryanair havayolu şirketinin yardımına her zaman koşabiliriz.

Her ülke için değiştiğinden spesifik bir şey söylemek zor olsa da müzeleri daha ucuza gezmememizi sağlayan, ulaşım araçlarında, konaklamalarda, uçak biletlerinde, restoranlarda, özel organizasyonlarda indirim sağlayan bir çok kart mevcut, üstelik ücretsiz veya çok ucuza satılıyorlar. Bu yüzden rotamızı belirlemeden önce bu kartları araştırıp, birer tane edinmekte fayda var. Ayrıca Pegasus Plus, Shop&Miles gibi uçtukça bize bonus kazandıran veya indirim sağlayan kredi kartı ve sistem üyeliği gerektiren kartlara da başvurabiliriz. Bulunduğunuz bölgelerin bazılarında “bedava yürüyüş ve şehri tanıma turları” düzenleniyor olabilir; böylece bedava bir rehber eşliğinde gezdiğiniz yerleri yakından tanıyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.