Alabay Türkmen Çoban Köpekleri [Alabai]

Alabay, insanlık tarihinin en eski çoban köpeği türüdür. Orta Asya toplumları tarafından yaygın olarak kullanılan Türkmenistan merkezli doğal bir köpek ırkıdır. Yapay üretim değildir.

Alabay köpekleri, muhtemelen dört bin yıl öncesinden Ural, Hazar Denizi, Anadolu ve Doğu Türkistan arasındaki coğrafi bir bölgede doğal seleksiyona maruz kalmışlardır. Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Kazakistan, Afganistan, Özbekistan ve çevreleyen ülkelerde safkan alabay köpekleri bulunabilmektedir.

Günümüzde Alabai Köpekleri

Alabaylar, sahipleri tarafından genellikle evleri ve bölgeleri korumak için kullanılırken Afganistan gibi ülkelerde köpek dövüşlerinde dövüştürülmektedir. Kafkas Çoban Köpeği, Kangal Köpeği ve Akbaş gibi köpek türlerle benzer genetik özellikler taşır ve 1.. yüzyıldan sonra Türklerin Anadolu’ya gelirken yanlarında kendilerini ve koyunlarını korumak için yararlandığı sadık bir köpek türüdür.

Günümüzde safkan alabai cinsi köpekler yalnızca kırsal alanlardaki çobanlarla, cins meraklılarında ve çiftliklerde bulunabilmektedir. Bununla birlikte, Orta Asya Çoban Köpeği nüfusu genel olarak istikrarlı bir köpek türü olup, menşe ülkesi ne olursa olsun, çalışma yetenekleri övülen gerçek nitelikli bazı köpekler üretilme aşamasında etkin rol oynamaktadır.

Köpek Dövüşleri

Afganistan’daki köpek dövüşlerinin bir numaraları unsuru olarak dövüştürülen Alabai köpekleri hakkında şu notu da bırakmak gerekir ki; bu coğrafyadaki geleneksel köpek dövüşleri , yaşam alanlarında her zaman milli bir gelenek halini almıştı, fakat pitbull tipi kavgalar kadar asla acımasız ve tahripkar olmamıştır. Aynı bölgedeki tüm çobanlar yılda bir kez bir araya gelirler ve en güçlü koyun koruyucusu olan erkek köpekleri belirlemek için dövüştürmüşlerdir. Bu noktada, yırtıcılar ve zehirli yılanlarla karşı karşıya olan gündelik görevlerine kıyasla bu önemsiz bir mücadele olarak görülmektedir.

En İyi ve En Güçlü Çoban Köpeği

En güçlü hayvan koruyucusu çoban köpekleridir. Irk olarak kangal, Kafkas çoban köpeği, akbaş, malaklı gibi köpeklerden güçlüdür. Günümüzde bu kişisel koruma amaçlı köpekler veya hayvan yetiştirme köpekleri kaynaklı çalışma köpekleri, Rus yetiştirme uzmanları tarafından seçilerek yüksek çalışma kabiliyetleri nedeniyle üretilmektedir. Sonuç olarak, itaat, toprak koruma ve kişisel koruma gibi konularda diğer cinslere üstünlük sağlar ve çok akıllıdırlar. Bu nedenle, mükemmel ev köpekleridir.

Eğitim

Temel ev kurallarını öğrenmek için karmaşık bir eğitime ihtiyaçları yoktur. Bu köpekler dünya çapındaki koyun yetiştirme topluluğuna büyük bir başarı ile tanıtılan bir Türkmen çoban köpeğidir. Koruyucu köpekler, koyunları yırtıcı kişilere karşı korumak için bir takım olarak çalışabilmelidir; dolayısıyla alabai köpekleri takım çalışması için son derece uyumlu köpeklerdir.

Büyük Orta Asya Çoban Köpeği, kendi topraklarında gezinmek için oldukça zaman harcayabilir. Yavaş ama sabit düzenli bir egzersiz, en çok hoşlandığı şeydir.

Görünüm

Türkmenler tarafından kurt kıran olarak da nitelendirilen alabaylar, ortalama büyüklükten daha sağlam bir köpek profili ortaya koyuyor. Uzun boyludur. Kulakları pratikte çok kısa kırpılır ve kuyruk orta uzunlukta bırakılır. En yaygın renkler siyah / beyazdır. Bazılarında sarılıklar görünür. Vücut oldukça geniş ve oransaldır. Bacaklar ve kas yapısı son derece düzdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.