Adblock Nedir?

Adblock nedir? Adblock, reklam engelleyici anlamına gelmektedir. Reklam engelleyici, bir Web kullanıcısının çevrimiçi gezinti yaparken, farklı türdeki reklamları kaldıracak bir programdır. Bu programlar, pop-up’lar, banner reklamlar ve çevrimiçi reklamların diğer yaygın biçimleri gibi belirli türdeki reklamları hedefler. Böylece, kullanıcının rahatsız edici dikkat dağıtıcı veya kesintileri olmadan Web’de gezinmesine izin verilir.

Reklam engelleyiciler birçok farklı şekilde çalışır. Bazıları bağımsız programlardır, diğerleri ise daha kapsamlı özelleştirme hizmetlerinin özellikleri veya belirli bir tarayıcı veya işletim sistemi için eklentilerdir.

Safari için PithHelmet gibi bazı tarayıcıya özel programlar veya Opera gibi diğer tarayıcı programları, belirli bir ortamda iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Diğerleri, pop-up’ları veya diğer türdeki reklamları engellemek için Windows veya başka bir işletim sistemi ile çalışır.

Kullanıcılar farklı türde reklamları engellemek için çok çeşitli seçeneklere sahiptir. Bazı programlar reklamları etkili bir şekilde sınırlamak için çerezleri ve diğer Web işaretleyicilerini siler. Privoxy gibi web proxy programları etkili reklam engelleyicileri olabilir. Bazı kullanıcılar, artık bazı web sitelerinde yaygın olan can sıkıcı video reklamları engellemek için Adobe Flash’ı engellemeyi seçer. Reklamları engellemek için basit ilkeleri kullanabilecek ücretsiz programlar da vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.