A Beautiful Mind (Akıl Oyunları) Filmi Konusu ve Oyuncuları

Oscar ödüllerine tam 8 dalda aday olan ve dört altın küre ödülü kazanmış olan Akıl Oyunları, gerçek bir deha olan ünlü matematikçi John Forbes Nash Jr.’ın hayat hikayesi anlatılıyor.

Bugüne kadar rol aldığı tüm filmlerde başarılı bir performans sergileyen Russel Crowe, filmde ünlü matematikçi John Fobes Nash Jr. rolüyle karşımıza çıkıyor.

John Forbes Nash Jr., 1947 yılında, ünlü Princeton Üniversitesi’nin matematik bölümüne kaydolur. Nash’in böylesine prestijli bir üniversiteye alışması kolay olmaz. Onun için sosyal bağların bir önemi olmadığı gibi, derslere düzenli olarak girmek gibi bir derdi de yoktur. Onun tek bir amacı vardır: orijinal bir fikir bulmak.

Princeton’ın matematik bölümünde oldukça rekabetçi bir ortam vardır. Nash, onlara hoşgörülü olduğu halde onu aşağılamaktan geri kalmazlar. Bir gece arkadaşlarının sarışın bir kıza olan tavırlarına dikkat eden Nash, sarışın kızlara neden böyle davranıldığı üzerinde kafa yorarken kendisine ait ünlü ‘oyun teorisi’ni geliştirecektir. Adam Smith’in doktrinleriyle tamamen zıt olan bu teori, uzun yıllar kabul gören doktrininin yerine kabul görünce, Nash’in yaşamı tamamen dek değişecektir.

‘Akıl Oyunları’ ile birlikte görkemli bir oyuncu kadrosu da bir araya geldi. Ünlü matematikçiyi hangi aktörün canlandıracağı konusunda yönetmen Ron Howard ile yapımcı Brian Grazer’in ilk tercihi ‘Gladyatör’ün Oscar ödüllü başarılı oyuncusu Russell Crowe oldu. Ünlü aktörle daha önce de farklı projelerde birlikte çalışan yapımcı Grazer onun bütün özelliklerini iyi biliyordu.

Çevresinde sürekli dışlanan ve içine kapanık olan bir gencin, yaşadığı müthiş değişime şahit olacağınız ve Crowe’un performansıyla göz doldurduğu film, kesinlikle seyredilmeye değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.