Teknoloji

2018 Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Çoğu kişi, popüler YouTube kanallarının para kazandığının farkındadır. Ancak bunun nasıl yapılacağı açık değildir. Bu başlıkta iki temel Youtube para kazanma yöntemini paylaşacağız.

1. Reklamcılık: Birincil Gelir Kaynağı

YouTube, kullanıcılarıyla reklam geliri paylaşması nedeniyle sosyal ağlar arasında benzersizdir.  YouTube’da tutarlı bir kitle oluşturursanız, videolarınızın oluşturduğu reklam gelirinden para kazanabilirsiniz. Bu, çoğu YouTube kanalının para kazandırmanın ilk yoludur, ancak ne kadara mal olur? YouTube, içerik oluşturuculara tüm reklam gelirlerinin yüzde 55’ini sunuyor.

Özetlemek gerekirse, bir YouTube videosunu her izlediğinizde Google, reklamın açık artırmasını tutar; izlenme geçmişiniz ve demografik bilgilerinizle videonun içeriğini eşleştirir. Reklam oranları bu faktörlere bağlı olarak çılgınca değişir, ancak ortalama 1.000 gösterim yaklaşık 2,50 dolar üretir. Bunun yaklaşık 1,38 ABD Doları, Youtube’a gider. Bu reklam geliri, muhtemelen tutarlı YouTube kullanıcıları için en güvenilir gelir akışı olmakla birlikte, milyonlarca görüntülemeyi tutarlı bir şekilde elde etmeniz halinde, tek başına bir geçim kaynağı olabilir.

2. Ortaklık Programları – Sponsorluklar

Bir kanal yeterince büyük bir kitleye sahipse, şirketler bazen doğrudan kendileri ile çalışacak ve içerik oluşturucudan videonun kendisinde ürün ve marka tanıtmasını isteyecektir. Bazı YouTube kullanıcıları, videonun başında veya sonunda, yalnızca gerçek videonun parçası olan bir reklam gibi markadan bahsedecektir. Bunun gibi fırsatlar genellikle YouTube kanalıyla şirket arasında müzakere edilir, bu nedenle ne kadar ödeme yaptıklarını söylemek zor.

Burada belirttiğimiz iki yöntemin dışında ürün satışı ve bağış toplama gibi yöntemler de bulunmaktadır. Ya da kaliteli bir videonuz, bir TV kanalında yayınlanmak üzere telif hakkı üzerinden kazanç sağlayabilir. Sizin de önerileriniz varsa lütfen yorum kısmından bildirin!

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close