Yoksulluk Sınırı Nedir?

Belirli bir ülkede yaşamaya uygun görülen en düşük gelirdir.

Yoksulluk sınırı, bir bireyin belirli bir dönemde belirli bir ülkede yaşayabileceği asgari miktardır. Ekonomistlerin yoksulluk sınırına ulaşmaları için kullandıkları bir yöntem, her yıl ortalama bir insanın ihtiyaç duyduğu kaynakların maliyetini hesaplamayı içerir. Uluslararası yoksulluk sınırı veya yoksulluk sınırı, Dünya Bankası tarafından 2011 yılında ABD’de satın alınabilecek miktarlara göre günlük 1,90 dolar olarak tahmin edilmektedir. Tanımlamaya göre, küresel nüfusun yaklaşık% 10’u uluslararası yoksulluğun altında yaşamaktadır.

Temel ihtiyaç kavramı, Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından düzenlenen Dünya İstihdam Konferansı sırasında 1976 yılında tanıtıldı. Temel ihtiyaçlar ve bunların eksikliği, gelişmekte olan dünyada mutlak yoksulluk düzeyini oluşturmanın bir yolu olarak ortaya konmuştur. Üç temel ihtiyaç vardır. Bu temel ihtiyaçlar yiyecek, barınak ve kıyafetlerdir.

20. yüzyılın ünlü bir tanınmış bilim adamı olan David Gordon, “Yoksulluk ve Açlık Göstergeleri” başlıklı bir belgeyi yazdı ve BM, mutlak yoksulluğun sekiz ana göstergesini özetledi. Bu göstergeler kaynağın 15 dakika uzaklıkta olması gereken temiz suyun sağlanması, doğru beslenme, böylece bireyin vücut kitle indeksi en az 16 olmalıdır.

Yoksulluk sınırı evrensel olarak uygulanmamıştır, çünkü dünyanın dört bir yanındaki hükümetler kendi ülkelerinde geçerli olan yoksulluk sınırlarını hesaplamak için farklı kriterlere sahiptir. Örneğin, ABD, kendi başına yaşayan insanların yıllık gelirde 11.770 dolar olarak belirlediği yoksulluk sınırına sahiptir. Bu miktar birkaç gelişmekte olan ekonomide refahı temsil eder. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yoksulluk sınırı, kentleşme ve nüfus yoğunluğu gibi değişkenler ve yaş ve medeni durum gibi bireysel faktörler göz ardı edilerek ülke genelinde geçerlidir. Buna karşın, Hindistan’ın kırsal kesime dayalı yoksulluk sınırı olan iki resmi yoksulluk çizgisi ve kentsel bölgeler için bir başka seti vardır. Ülkenin kırsal bölgeleri için belirlenen yoksulluk sınırı aylık hane başına 7.50 dolar harcıyor.

1 Yorum

  1. Türkiyede bir çok insan yoksulluk sınırında yaşıyor. bu durum malesef dış güçler yüzünden oluyor. işsizlik yok fakat maaşlar çok az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.