WordPress’te Arama Özelliğini Devre Dışı Bırakma

WordPress Arama Özelliği Nasıl Kapatılır? Arama özelliğinin bazı WordPress siteleri için yararlı olduğu bir gerçektir. Ancak, bazı durumlarda web sitelerine zarar verebilir. Gerçekten de, bazı WordPress siteleri, engellenmiş arama özelliğiyle daha iyi çalışabilir. WordPress’te arama özelliğinin nasıl devre dışı bırakılacağı konusunda bu makalede çözüm yöntemi sunuyoruz.

Arama Özelliği Kapatmanın Faydaları

Çok sınırlı içerikle ve tek sayfa temasıyla çalışan web siteleri , arama özelliğine hiç gerek duymaz. Bu koşullar altında, arama özelliğinin kaldırılması daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilir. Avantajlardan biri, artık arama sonuçlarında alakasız bağlantılardan kaçınmanızdır.

Bir Eklenti ile WordPress’te Arama Özelliğini Devre Dışı Bırakma

WordPress işlevselliğinin uzantısı bir eklenti havuzuyla mümkün olabilir. Çoğu durumda, yeni başlayanlar WordPress işlevselliğini uygun bir eklenti seçimi ile genişletmeyi çok daha kolay bulacaktır. Bunun nedeni, eklentilerin kod snippet’lerini düzenlemeden aynı hedefe ulaşma olasılığını sağlamasıdır.

İlk olarak, WordPress sitenizde eklentiyi kurmak ve etkinleştirmek için neler gelir. Disable Search eklentisi, WordPress Eklenti Dizini’nden indirilerek ücretsiz olarak kullanılabilir.

Kod aracılığıyla WordPress’te Arama Özelliğini Kapatma

Bazı okuyucularımızın manuel bir yöntem aramaya devam etmeleri büyük bir olasılık. Eklenti sayısını kontrol etmek amacıyla, mümkünse kodu düzenlemeye daha istekli olacaksınız. Aşağıdaki kodun eklenmesinden önce, temanın functions.php dosyasını Görünüm>Düzenleyici üzerinden bulunmalıdır. Bu, kodun düzgün bir şekilde çalışabileceği bir yerdir.

Burada 404 sayfasının kodunu kopyalarak arama sonuçları sayfa kodunu silip buraya yapıştırarak bu işlemi gerçekleştirebiliriz.

1 Yorum

  1. Eğer arama alanını kullanmak istiyorsanız, kullandığınız SEO eklentisi üzerinde bulunan arama sayfaları için noindex etiketini kullan seçeneğini seçin. Bu sayede Google’da gereksiz sayfalarınızı azaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.