Verimli Ders Çalışma Yöntemleri [Maddeler Halinde]

Verimli ders çalışma alışkanlıkları geliştirmek, üniversitedeki başarı için kritik öneme sahiptir. Değişiklik yapmaya başlarken, çalışmak için sessiz ve düzenli bir yer bulun. Akılda olumlu bir tutum ve belirli hedeflerle çalışın. Bu yazımızda etkili ders çalışma teknikleri için yapılması gerekenleri maddeler halinde sıralandırdık.

Etkili ve Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

 1. Özel bir çalışma alanı oluşturun. Yurt odanızda veya yerleşkede odaklanabileceğiniz sessiz bir yer bulun.  Her gün aynı yerde çalışmak, beyninizi belirli bir çevreyi iş ile ilişkilendirmek için eğitiyor. Sessiz ve dikkat dağıtıcı olmayan bir yer seçin.
 2. Çalışmak için düzenli bir zaman bulun. Her gün aynı zamanda ders çalışıyorsanız, oturduğunuzda beyniniz öğrenmeye hazırlanır. Programınızı gözden geçirin ve boş zamanınızı tespit edin. Çalışma zamanlarını bulmaya ek olarak, doğal olarak daha enerjik olduğunuz zamanları da bulabilirsiniz. Öğleden sonra uykunuzu alma eğilimindeyseniz, akşama kadar kendinizi rahatlatıcı şeyler yapın ve akşam yemeğinden sonra çalışma saatleri planlayın.
 3. Malzemelerinizi düzenleyin. Çalışma alanınızda okumak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olun. Evinizde bir yerde çalışıyorsanız, bu alandaki kitaplarınız, kalemleriniz, kalemleriniz ve müsvette kağıtlarınız gibi şeyleri saklayın. Okula giderseniz, çok sayıda bölmeli kitap çantası alın ve tüm çalışma malzemelerinizi burada saklayın.
 4. Dikkat dağıtan unsurlardan uzaklaşın. Çalışma alanınızı okurken, dikkat dağınıklığını korumak önemlidir. Akıllı telefonunuz gibi çalışmayı aklınızdan çıkaracak teknolojileri ortadan kaldırın.
 5. İhtiyaçlarınızı deneme yanılma yoluyla belirleyin. Dönem başında birkaç hafta boyunca, ne zaman ve nerede daha verimli olduğunuzu anlayana kadar farklı zamanlarda ve yerlerde eğitim almayı deneyin.
 6. Her oturum için bir hedef oluşturun. Sadece körü körüne çalışmak şevk kırıcı olabilir. Örneğin, bir matematik finali için çalışıyorsanız, her gün bir kavrama odaklanın. İlk önce zor malzemeyle başlayın. Çalışma döneminizin başında enerjik olacaksınız. Bu nedenle, en zorlu materyalleri inceleyerek başlamak mantıklıdır. Güçlü noktalarınızı hedeflemeden önce en zor konuları ele alın.
 7. Notlarınızı yeniden yazın. Çalışmak çok fazla ezber gerektirir.  Bu, materyalle etkileşime girmeye ve kendi sözlerinizle tekrar yazmaya zorlar; bu da anlayışı artırır ve öğrendiklerinizi hatırlamanıza yardımcı olur.
 8. Hafıza tekniklerini kullanın. Hafıza oyunları zorlu kavramları ve terimleri hatırlamanıza yardımcı olabilir. Görselleştirme tekniklerini veya dizgeyi kavramları hatırlamanıza yardımcı olacak sözcükleri birlikte kullanabilirsiniz. Bunlar bir sınav için çok yararlı olabilir.
 9. Düzenli aralar verin. Hiç kimse hayal kırıklığına uğramadan ve yanmadan saatlerce ders çalışamaz.  Bir saat boyunca ders çalışma alışkanlığı yaratın ve ardından sosyal medyaya veya bir arkadaşa mesaj atmaktan hoşlandığınız bir şeyi yapmak için beş dakikalık bir mola verin.
 10. Olumlu bir tutumla çalışın. Bir angarya olarak çalışmayı görüyorsanız, hayal kırıklığına uğrayıp yanacaksınız demektir. Yapman gereken bir şey olarak görmek yerine, pozitif düşünün. Çalışmak stresli olabilir ve stresli düşünceleri ele almak ve onlara meydan okumak önemlidir.
 11. Kendinize ödüller verin. İşiniz bittiğinde ileriye bakacak bir şeyiniz varsa, çalışmak daha kolay olur. Kendiniz için bir ödül sistemi geliştirin, böylece işinize devam etmek için motive olursunuz. Örneğin, üç saat boyunca ders çalışıyorsanız, kafeteryaya gidebilir ve bir dondurma için dondurma veya pizza gibi bir şey yiyebilirsiniz.
 12. Bir çalışma grubu ile ilişkili olun. Doğru çalışma grubu, odaklanmış olmanıza ve ders materyallerini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

3 Yorum

 1. Gerçekten ders çalışma esnasında çok fazla yanlış yapılıyor. Bu da tamamen çalışma verimini azaltıyor. Kesinlikle okunup, uygulanması gereken bir makale. Teşekkür ederim.

 2. Bu sene sınav senem ve hala verimli ders çalışma ile ilgili ciddi sorunlar yaşıyordum. Umarım faydasını görürüm.

 3. başarılı bir makale olmuş fakat bir çogumuz burada yazılı olan kurallara uymuyoruz uymaya çalışıyoruz fakat zaman geçtikçe unutuluyor genede güzel bilgiler verilmiş teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.