Vatandaşların Ödediği İlaç ve Tedavi Bedelleri

Hastalar SGK’lı veya YeşilKartlı olsalar da İlaç için üç tip ücret ödüyorlar.

1-Muayane Ücreti

Bugün için muane ücreti 5 ya da 8 lira. Devlet bu ücreti rahatalıkla almayabilir. Çünkü bu ücret eczaneler üzerinden tahsil ediliyor ve bu tahsil işleminin de bir yükü var. Ama buna rağmen bence sağlık sisteminin sağlığı açısından bu ücret alınmalıdır. Neden? Çünkü;

a-Hastalar bazen sağlık sistemini suistimal etmektedirler.
b-Gereksiz muayene talepleri vardır.
c-Aynı kişi defalarca aynı kliniğe farklı kliniklere gidebilmektedir.
d-Tedavisine özen göstermeyen hasta hastaneyi meşgul etmektedir.
e-Hastalar kendilerini sağlıklı tutmanın da gerekli olduğu bilincine sahip olmalıdırlar.
f-Hastalık hastası kişiler vardır. Parakondriak tipler denilir bunlara ve bunlar kendilerini sürekli hasta ederler. Fiziki hiçbir hastalıkları olmadığı halde doktor doktor, hastane hastane gezerler.
g-Hastaneye ve hekime gittiği halde güvenmeyip başka yere de giden hastalar

2-İlaç Katılım Bedeli

İlaç katılım bedeli, toplam ilacın emeklilerde %10’u çalışanlarda %20’si kadarıdır. Bu payın alınma sebebi, başkası yerine ilaç alımlarının önüne geçmek, reçete ile yazılan ilaçların kullanımını sağlamak, gereksiz ilaç alımlarının önüne geçmektir.

3-Eşdeğer İlaç Yerine Pahalısının Tercih edilmesi.

Bu durumda da aynı etken maddeye sahip iki farklı marka ilacın arasındaki eşdeğerlik dışı farklara ödenen paradır. Bu farkı bazen hekimlerin zorunlu olmayan tıbbi tercihi, bazen hekimin reçete yazma alışkanlıkları bazen de hastaların, ben şundan yarar görmedin o olmasın demesi gibi isteği belirler. Ama hasta istemezse eşdeğer ilacı alıp ek para ödemez.

Türkiye’de bu düzenekte hiçbir hata ve yanlışlık yoktur. SGK sistemini korumak devletin olduğu kadar hekimlerin, sağlık çalışanlarının, hastaların ve bütün yurtdaşların görevidir. Yapılan yanlışlıklar bilinmelidir ki çok daha yüksek bedellerle yine vatandaşlar tarafından ödenecektir.

Bu söylediklerimin kapsamı bellidir ve bu düzenek görece iyi çalışmaktadır. Sağlık sisteminin sorunları ise daha farklı bir konu. Ki orada sorunlar var ve artacak. Maalesef bu gidişle SGK’da hem iyi yönetilememekte hem de yükü giderek artmaktadır. Dünyada SGK’nın ödeme yaptığı genişlikte ödeme yapan bir SGK benzeri kurum yoktur. Bu sürdürülemezdir. Bu şu demek: Ya sigortalı ve çalışanlar daha fazla para ödeyecek ya da aldıkları hizmetin nitelik ve kalitesi azalacak.

Atila Demirkasımoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.