Up (Yukarı Bak) Filmi Konusu ve Oyuncuları

Yukarı Bak (2009)

Yukarı Bak, çocukluğunda ünlü kaşif Charles Muntz’un hayranı olan Carl Fredricksen’in, Muntz’un maceralarını sinemada seyretmesiyle başlıyor. Muntz, bir kuş iskeleti bulur fakat bu iskelet bilim adamlarınca kabul edilmez. Bu yüzden iki sadık köpeğini alarak zepliniyle birlikte Güney Amerika’ya gider ve bu yaptığıyla Fredricksen’in hayranlığını kazanır. Fredricksen aynı zamanda komşu evde hayal dünyasında maceralar yaşayan Ellie ile bir tesadüf sonucu tanışır ve arkadaş olurlar. Filmin başlarında genç Fredricksen ve Ellie’nin arkadaşlıktan evliliğe kadar uzanan ilişkileri kısaca anlatılıyor.

İhtiyarlayınca ölen karısı ile zamanında birlikte yaptıkları evden çıkması ve yaşlılar yurduna gitmesi istenen Fredricksen, evine bağladığı devasa uçan balon demeti ile yeni maceralara açılır. Ve bu arada 8 yaşındaki izci Russel’ın da kendisine eşlik ettiğini fark eder.

Film esasında hayatın her aşamasında hayallerin gerçekleşebileceğini anlatıyor. Filmin belki de en hoş sahnesi ilk başta huysuz ihtiyar olarak görünen Fredricksen’in gülümsediği anlardı.

Yukarı bak her şeye rağmen ön yargıların kırılmasının ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Ayrıca Pixar animasyonlarında daha önce de izlediğimiz gibi arkadaşlığın önemi bu filmde de işleniyor.

Özellikle çocukların çok eğleneceği, bazı sahnelerde büyüklerin de gülümseyeceği Yukarı Bak kaliteli animasyonlarından biri. Belki de filmi izleyici gözünde hoş kılan, kimsesiz ve birbirlerine pek benzemeyen iki insanın farklı maceralar taşıyan arkadaşlığıydı.

Kısacası Yukarı Bak, arkadaşlık temasını iyi işlenmiş, her yaştan izleyici kitlesine hitap eden ve Pixar’ın en iyileri arasında yerini almış bir animasyondur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.