Türkiye’nin En Büyük Şehirleri Listesi

Türkiye’nin En Büyük Şehirleri: Kıtalararası bir şehir olan İstanbul, Türkiye’nin en büyük şehri ve ekonomik, kültürel ve tarihi Merkezidir. Günümüz Türkiye’sinin göç ve sınırları içerisinde bir arada yaşayan çeşitli kültürlerden uzun bir geçmişi vardır. Medeniyetlerin kanıtları, Taş, Demir ve Bronz Çağlarına kadar uzanmaktadır. M.Ö. 5. yüzyılda Pers egemenleri bölgeyi geliştirdiler ve malların ve kişilerin taşınmasına izin veren bir yol inşa ettiler. Ticaret arttıkça liman şehirlerinin büyüklüğü ve önemi de arttı. 1300’lü yıllarda bölgeyi ele geçiren Osmanlı Türkleri tarafından fethedildikten sonra Osmanlının hızla büyümesini sağladı.

Bugün, Türkiye sınırları içerisinde 73 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Nüfus, yılda yaklaşık %1.2 oranında büyümeye devam etmektedir.

Türkiye’de En Büyük Şehirler

İstanbul

Bugüne kadar, Türkiye’nin en büyük şehri yaklaşık 14 milyon nüfusa sahip olan İstanbul’dur ve bu da tüm Türk nüfusunun yaklaşık %20’si anlamına geliyor. Karadeniz-Akdeniz arasında bulunan bu şehir, ülkenin ekonomik, tarihi ve kültürel merkezi olarak kabul ediliyor. Nüfus büyüklüğü, göç alan büyük bir göç yüzünden, ulusal ortalamanın üzerinde bir hızda %3.45 oranında büyüyor. Bu kişiler, ekonomik fırsatı ve yaşam kalitesini aramak için doğu illerinden geliyor. Aslında, kent nüfusunun yalnızca üçte biri aslında İstanbul’dandır. Kentte tütün, zeytinyağı ve araçlar gibi ürünler için üretim yapan gelişmiş sanayi bölgeleri var. Bu endüstri aynı zamanda bölgedeki istihdamın çoğunu da sağlamaktadır.

Ankara

İkinci en büyük şehir 5 milyon kişinin yaşadığı Ankara’dır. Nüfusun yarısı 30 yaşın altındadır ve ülkede en yüksek eğitim düzeyine sahiptir. Ankara’nın kentsel bölgesi, kırsal yerleşim yerleri iş aramaya başlayan insanlar etkisiyle İstanbul’la aynı şekilde büyümüştür. Savunma ve havacılık endüstrileri büyüktür ve burada büyümektedir, ancak kamu sektörü istihdam olanaklarının çoğunu sağlamaktadır.

İzmir

3 milyonluk bir nüfusa sahip olan İzmir, Türkiye’nin en kalabalık üçüncü kentidir. 1960’lı ve 1970’li yıllar boyunca şehri çevreleyen kırsal alanlara yapılan devlet yatırımlarının eksikliği İzmir’e büyük göçle sonuçlandı. Bugün şehir büyümeye devam ediyor.

Türkiye’deki nüfus yoğunluğuna sahip diğer şehirlere baktığımızda aşağıda bir liste hazırladık.

Mültecilerin Nüfusu

Sığınma talep eden mültecilerin son zamanlarda artması nedeniyle Türkiye’nin demografik özellikleri hızla değişiyor. Suriye , ülkedeki mevcut çatışma nedeniyle bu kişilerin başlıca kaynağıdır.

Türkiye, ülkelerinden kaçanlara sığınmak için kapılarını açtı ve şu anda (2017) 3 milyondan fazla Suriyeliyi barındırıyor. Iraklılar da, yüz binlerce kişi.

Yakın ufukta hiçbir barış işareti bulunmayan bu mültecilerin evlerine dönme olasılığı azalmaya devam ediyor. Bu, ulusların demografik peyzajı ve kamu hizmetleri üzerinde belirgin bir etkiye sahip olacak.

Türkiye’deki En Büyük Şehirler Listesi 2018

Sıralama Kent Nüfus
1 İstanbul 14 milyon
2 Ankara 5 milyon
3 İzmir 3 milyon
4 Bursa 2 milyon
5 Adana 2 milyon
6 Gaziantep 1.47 milyon
7 Konya 1.14 milyon
8 Antalya 1.03 milyon
9 Diyarbakır 0.89 milyon
10 Mersin 0.9 milyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.