Tibet Mastifi Özellikleri (Do-Khyi)

Tibet Mastifi, antik Tibet kültüründen kalma eski bir köpek cinsidir. Oldukça akıllı, bağımsız, sevecen, nazik, sabırlı ve anlayışlıdır. Güçlü bir kemik yapısına sahip olan çok güçlü bir köpektir. Tibet Mastifi, ihtiyaçları ve yaşama koşulları karşılandığında genelde sessiz yaşayan bir köpektir.

Tibet Mastifi Tarihi

Çin belgeleri, M.Ö. 1121’de Tibet bekçi köpekleri hakkında bilgi vermektedir. Köpeklere “bağlı köpek” anlamına gelen Do-khyi deniyordu, çünkü gün boyunca bağlanırdı, ancak geceleri dolaşmaya izin verildi.  Köpekler malları ve sürüleri korumak için kullanıldı. 1847’de ilk kez bu köpek cinsi İngiltere’ye ithal edildi.

tibet mastifi resmi

Tibet Mastifi Özellikleri ve Karakteri

Tibet Mastifi cesur, korkusuz, sakin, düşünceli ve akıllı bir cinstir. Gerçekten canlı doğal koruyucu içgüdüleri olduğu için bu cins, en iyi insan ve mülk koruyucularından biridir. Tibet Mastifi iç mekanda çok sessiz olabilir, dış mekanda da aktif ya da agresif olabilir. Tibet Mastifi, sadık ve iyi bir aile arkadaşıdır. Bu köpek genellikle sahibi ile güçlü bir ilişkiye sahiptir ve ona iyi hizmet eder. Ailenizle oynamaya ve vakit geçirmeye her zaman hazır olursunuz. Aynı Tibet mastifi, mükemmel bir koruyucudur.

Tibet Mastifi çocukları sever, ancak yaşlılarla en iyisi yapar, çünkü bu köpeğin sağlığı ve eşitliği bakımından önemlidir, bir hayvan gibi değil. Fakat, köpek tarafından tanınmayan çocuklar, yetişkinler veya yabancılar dikkatli olmalıdır; kendi topraklarına saldırıda bulunulduğunu düşünen Tibet mastifi agresif olabilir. Aynı durum diğer köpeklerle de gerçekleşir, çünkü Tibet Mastifi dev bir cins ve bu durum kendisini diğer hayvanlarla dominant hissettiriyor.

Sağlık Sorunları

Cins için en yaygın problem şunları içerir: Kalça displazisi (CHD); Dirsek displazisi; Hipotiroidizm; Cilt problemleri; Kalp sorunları.

Tibet Mastifi Bakımı

Tibet Mastifi, düzenli tımar gerekir. Bu köpeğin uzun ve kalın yeleleri var, bu nedenle her hafta veya haftada birkaç kez fırçalanmalıdır. Avlanma mevsiminde (ilkbahar ya da yaz) kir ve kötü saçlardan temiz tutulması için her gün bakım yapmanız gerekecektir. Ayrıca kulaklar, dişler ve pençeler düzenli olarak kontrol edilmelidir ve düzgün olmalıdır.

tibet mastifi

Tibet Mastifi Eğitimi

Tibet Mastifi akıllı, bağımsız ve hızlı bir şekilde öğrenme kabiliyetine sahip olmakla birlikte, son özellik en güçlü yanı değildir. Aynı zamanda inatçı da olabilir ve bu nedenle bu cinsi eğitmek oldukça zor olabilir. Köpeğinizi eve getirdiğiniz ilk günden itibaren eğitime başlamanız gerekir. Dikkatli ve sabırlı olunmalıdır. Köpekle iyi ve güvenilir bir ilişki kurmaya çalışmalısınız. Sahibi eğitim sırasında sıkı olmalı, alttan almaya meyilli olmalı ve çok fazla ceza kullanmamalıdır.

Tibet Mastifi, görgü kurallarına sahip olmalıdır. Toplumsallaşma bu cins için bir zorunluluktur. Parklara ve köpek yürüyüşlerine gitmeniz gerekir. Arkadaşlarınızı eve davet edin; böylece köpek, diğer insanların kendi topraklarında bulunabileceğini bilir. Düzgün şekilde eğitilmiş ve sosyalleşmiş Tibet Mastifi sizi koruyacak ailenin hoş bir üyesi olacaktır.

Egzersiz İhtiyacı

Tibet Mastiff’in ılımlı egzersiz ihtiyacı vardır. Cins için ana egzersiz uygulaması, tasmasıyla günlük bir yürüyüş yapmaktır. Dışarıda olması ve iyi durumda olması gerekir. Ancak genç köpeğin kemiklerine, kaslarına ve eklemlerine dikkat edin. Büyüyen periyot boyunca fazla çalışmamalıdır. Genelde yarım saatlik bir oyun (tercihen aynı boydaki bir başka köpekle birlikte) veya yürüyüş bu cinsi kesinlikle tatmin etmektedir.

Tibet Mastifi Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.