Teknoloji

Telefonum Wifiye Bağlanmıyor Sorunu Çözümü

Telefonum Wifiye Bağlanmıyor Sorunu Çözümü: Wi-Fi bağlantıları oldukça sinir bozucu olabiliyor. Tam da bir şeyi kontrol etmeniz gerektiğinde veya önemli bir e-posta yazmanız vb. gerektiğinde Wifi sorunu yaşayabilirsiniz. Android akıllı telefonunuzu bir Kablosuz ağa bağlarken sorun yaşıyorsanız, sorunu yaşayan ilk kişi değilsiniz. Bu yaygın bir sorundur; maalesef birçok kullanıcı zaman zaman wifiye bağlanamıyor. Bu yazıda, wifi bağlantı sorununuzu çözebilecek birkaç düzeltmeyi daha yakından inceleyeceğiz.

1. Adım: Bağlantı ayarlarını kontrol edin

Wi-Fi açık mı: İlk yapmanız gereken, Android cihazınızdaki Wi-Fi’nin açık olup olmadığını kontrol etmektir. Açmayı unutmuş olabilirsiniz veya yanlışlıkla kapatabilirsiniz. Kontrol etmeniz gereken diğer ayar ise uçak modudur. Açıldığında, başka şeylerin yanı sıra Wi-Fi’yi de devre dışı bırakır, böylece internete bağlanamazsınız. Kontrol etmeniz gereken diğer ayar ise uçak modudur. Açıldığında, başka şeylerin yanı sıra Wi-Fi’yi de devre dışı bırakır, böylece internete bağlanamazsınız.

wifi açık mı

Uçak modu kapalıysa ve Wi-Fi açıksa ama yine de bir bağlantınız yoksa, bu listedeki ikinci çözüme geçmelisiniz.

2. Adım: Wifi Adı ve Şifresini Kontrol Edin

Wifi ağı ve  şifresi: Bir bağlantı probleminiz olması nedeni, yanlış ağa bağlanmaya çalışmanız olabilir.  Bu, bazen komşularınızın aynı marka modeme ve bu nedenle benzer ağ adlarına sahip olması durumunda olabilir. Modeminizin arkasına veya altına bakarak kontrol doğru modeme bağlanmaya çalıştığınızı kontrol edin. Doğru ağa bağlanmaya çalıştığınızı teyit ettiyseniz, bir sonraki adım şifrenizi iki kez kontrol etmektir. Bağlanmaya çalıştığınız ağın şifresini yeniden girin ve sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol edin. Parolanın büyük / küçük harfe duyarlı olduğunu unutmayın; bu, büyük / küçük harfleri doğru kullanarak girmeniz gerektiği anlamına gelir.

3. Adım: Telefonu ve Modemi Yeniden Başlatın

Modemi Yeniden Başlatma: Bazen bağlantıda problemler çıkabiliyor. Bu her zaman olur ve çoğu durumda düzeltmek kolaydır. Modemin fişini çekin ve tekrar takmadan önce en az 10 saniye bekleyin. Daha sonra tekrar açılması için bir iki dakika beklemek zorunda kalacaksınız. Kurulduktan sonra, şimdi işe yarayıp yaramayacaklarını görmek için ağa tekrar bağlanmayı deneyin.

Telefonu Yeniden Başlatma: Bu işlem de çözüm olmadıysa cihazınızı da yeniden başlatmanız gerekir. Bazen, bu, farklı akıllı telefonla ilgili sorunları çözebilir ve bir dakikadan az sürer. Güç düğmesine basın ve basılı tutun, yeniden başlatma seçeneğini seçin, cihazın tekrar açmasını bekleyin ve ardından bağlantı sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

4. Adım: Wi-Fi Ağını Unut – Yeniden Bağlan

Wi-Fi Unutup Yeniden Bağlanma: Wifi ağını unutmak ve sonra tekrar bağlamak, sorununuzu çözebilecek bir sonraki çözüm olacaktır. Bunu yapmak için, ayarlar menüsünü açın, Wi-Fi seçeneğini bulun ve ağı unut deyin. Daha sonra yeniden giriş yapın ve parolanızı girin.

5. Adım: Modemi Sıfırlayın

Modeme reset atma: Modemin arkasında yer alan ve genellikle iğne ile aktifleştirilen reset atma işlemini gerçekleştirin. Ardından modem sıfırlanacaktır. Modem adını bulup bağlanmaya çalışın ve modemin arkasındaki etikette yer alan şifreyi girin.

6. Adım: Fabrika Ayarlarına Dönün

Fabrika Ayarları: Bu harika bir seçenek değil, ancak yukarıda açıklanan düzeltmeler işe yaramazsa, kesinlikle bir şans vermeye değer.  Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirildiğinde, cihazınızda bağlantı problemlerine neden olabilecek yazılım hatalarından kurtulursunuz. Bunu yapmak zor değil ve çok fazla zaman almıyor. Bununla birlikte, cihazınızdaki tüm verileri (resimler, uygulamalar, dokümanlar ..) silinir, bu yüzden önce yedeklediğinizden emin olun.

Akıllı telefon tekrar açıldığında, ilk kez kullanırken yaptığınız gibi, kurulum işlemini tekrar gerçekleştirmeniz gerekir. İşlem tamamlandıktan sonra Wi-Fi’yi açın, ağınızı seçin ve şifreyi girerek bağlanmayı deneyin. Umarım yöntemlerden herhangi birisi işe yaramıştır ve sorunsuz bir şekilde internete bağlanıyorsunuzdur.

7. Adım: Telefon/Modem Tamiri

Modem bozuk olabilir: Yukarıda açıklanan çözümlerin hiçbiri işe yaramadıysa, sorun umulan olduğu kadar küçük değildir. Akıllı telefonunuzda veya modeminizde bir donanım sorunu olması mümkündür. Yapmanız gereken en iyi şey, baş ağrısı oluşturan Wi-Fi ağına en az bir cihaz daha bağlamaya çalışmaktır. Bağlanamıyorsa, modemde bir bozukluk olduğunu düşünmek de mümkündür.

Telefon bozuk olabilir: Ancak, ağa başka cihazlar bağlanabiliyorsa ve sizinkiler yapamıyorsa, sorun akıllı telefonunuzda olabilir. Örneğin, cihazınızı arkadaşınızın evinde veya bir restoranda farklı bir Wi-Fi şebekesine bağlamaya çalışarak bunu test edebilirsiniz. Bir bağlantı kuramazsanız, akıllı telefonunuzun sorunlu olması olasıdır. Bu da tamir edilmesi gerektiğini gösterir. Hâlâ garanti altındaysa veya telefon sigortanız varsa ücretsiz olarak düzelttirebilirsiniz. Aksi takdirde, telefon tamiri için para ödemek zorunda kalacaksınız.

Bunlar, telefonunuz WiFi’ye bağlanmadığında karşılaştığınız WiFi bağlantı sorunlarını çözmenize yardımcı olacağını umduğumuz bazı çözümlerdir. Konuyla ilgili bütün sorunlarınızı yorum olarak bildirebilirsiniz.

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close