Tarih Bölümü Mezunları Yorumları

Tarih Bölümü Mezunlarının Düşünceleri

Tarih bölümü hakkında görüşleriniz nelerdir? Tarih bölümü nasıl bir bölümdür? Tarih bölümü iş imkanları nelerdir? Tarih okumak zor mu?

Filiz T. – Tarih Bölümü okumak zevki ve araştırmayı öğrenmeyi seven biri için gerçekten güzel fakat okul bitikten sonra işe gireyim, para kazanayım, tecrübe edineyim dediğinde nerdeyse bütün kapıların kapali olduğunu görmek çok üzücü oluyor. Özelde öğretmen olmayı geçtim geçici olarak başvurduğunuz ücretli öğretmenlik bile zor çıkıyor. Kısaca bu bölümü okuyacak insan her şartını zorlukların bilerek tercih etmeli.

Şeyda K. –  İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarih mezunuyum.Yüksek yapıyorum. Eğitim kalitesi ve yabancı dil öğrenimine başlangıç yapmak isteyenlere önerebilirim. 2 yabancı dil zorlasan 3 öğrenerek mezun olabilirsin.Tarihçi olmak için yabancı dil en önemli şartlardan birisi. Dil öğrenebileceğin,diğer tarih bölümlerine fark yaratabilecek bir bölüm düşünmelisin.

Seda S. – Zengin bir ailen olup olmadığına ve Türkiye’den çıkış imkanlarına göre değişir bu durum. Üniversite okuduğun süre boyunca kafan rahat olabilir ve deliler gibi dil öğrenip, alanında çalışmalar yapıp kendine değer katarsan, okul bitiminde de idealistliğe uygun şartların olacaksa neden olmasın? Söylediğim imkan durumuna bağlı her şey yoksa Türkiye’de iş bulayım, nispeten çok didinmeden güzel bir hayat yaşayayım diyorsan tabii ki tarihi aklından bile geçirme derim İstanbul edebiyat mezunu olarak.

Gökhan A. – Yüksek Lisans yapan bir tarihçi olarak idealist biri değilsen ve araştırmacı bir kimliğin yapın yok ise tavsiye etmem. Ben o sınava 50 defa girsem 50 defa da tarih yazardım.

Saim E. –  İstanbul tarih tavsiye ederim. Kütüphanesi, arşivleri geniş. Fransızca ve Osmanlıcayı öğrenme isteğin büyük avantaj sağlar.( Osmanlıca ders olarak veriliyor ama yeterli değil kendi gayretin de önemli ve öğrenme isteğin hevesin hocalar tarafından karşılıksız bırakılmıyor) Selçuk Üni. tarihte olur Osmanlıcaya vakıf olman şart. okulun verdiğiyle yetinmemen lazım. İdealist isen, araştırmayı seviyorsan, sabırlıysan… sonrası mı? İnadına azmine ve donanımına bağlı. İyi bir öğrencinin genellikle okulda kalması, araştırma görevlisi olarak kalması teşvik edilir desteklenir.

Özkan G. – Tarihi seviyorum hem de atanayım bi işim olsun diyorsan tercih etme. İş yok ekmek yok. Çok zor. Eğer ille de bu işi yapacaksan eksta çaba istiyor yüksek lisans doktora gibi. Yoksa devletimiz bir polis daha kazanır.

Ümit K. – Tarih alanında doktora yapan biri olarak söylüyorum bu meslek gönül işi ve yolculuğu oldukça uzun. Tarihçi olmak hayata başka gözle bakmaya çalışmaktır.

1 Yorum

  1. Tarih bölümü şu günlerde nedense fazlasıyla karşıma çıkmaya başladı. Üniversiteden iki arkadaşım kaç sene sonra tarih bölümüne kayıt yaptırmışlar. Geleceğin önü açık meslekleri arasında mı acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.