Sağlık & Yaşam

Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Evde Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Siyah Nokta Nedir? Derinin alt katmanında oluşan yağın cildin üzerinde ölü deri ve kirle birleşmesi sonucu meydana gelen bir cilt sorunudur. Cilt üzerinde yağ miktarının artmasıyla gözeneklerin tıkanmasıyla oluşur. Zamanla büyür ve kişiyi rahatsız etmeye başlar. Ciltteki siyah noktalar temizlenmez ise sivilce olma olasılığı kaçınılmaz olacaktır. Yani siyah noktalar sivilceye davetiye çıkartabilir.

Siyah Nokta Oluşmasının Nedenleri

Başlıca nedeni yağ üretimin artmasıdır. Ergenlik döneminde yağ bezleri büyür ve yağ üretimi artar. Böylelikle fazla oluşan yağ derideki gözenekleri tıkamaya başlar. Tıkanma tam olmaya başlandığı zaman sivilce olmaya başlamış demektir. Yani aslında her siyah nokta sivilcenin başlamasına neden olur ancak her siyah nokta sivilceye dönüşmez. Ama oluşan her sivilce önceden siyah noktadır ve sivilce olmuştur.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah nokta tedavisi ile amaç tıkanmış yağ gözeneklerini açmaktır.

  • Siyah noktanın tırnakla sıkılması kesinlikle yapılmamalıdır.
  • Bu siyah noktalar buhar banyosu ile kolaylıkla temizlenebilmektedir.
  • Günlük cilt bakımına dikkat etmeliyiz.
  • Cilt ölü hücreden kurtarılmalıdır.
  • Haftalık olarak cilt bakımı yapmalısınız ve tekrarlamalısınız,
  • Cilt maskeleri yapılmalıdır.
  • Beslenme şeklinize dikkat etmelisiniz.
  • Aşırı yağlı yemeklerden uzak durulmalıdır.
  • Yoğurt ve limon karışımında cildinize iyi gelecektir.
  • Uyumaya başlamadan önce yüzünüzü temizlemelisiniz.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer? (Evde)

Ciltte çok fazla görülen sorunlardan birisidir. Ciltte oldukları sürece cildin sağlıklı gözükmesi mümkün değildir. Bunların çıkarılması cildin temizliği için çok önemlidir. Temizleme işlemi yapılmadan önce cilt temizlenmelidir. Uzmanlardan bazıları bu siyah noktaların sıkılması gerektiğini bazıları ise sıkılmaması gerektiğini söylemektedir.

Bu siyah noktalar sivilcelerin oluşmasında etkili olurlar. Siyah noktalar sıkılmalarında doğru yöntemlerle sıkılmalıdır çünkü elin bile kirli olaması o bölgenin yeniden sivilce oluşmasına yada siyah nokta oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden en iyi temizleme yöntemi sıcak buhar yöntemidir çünkü bu sayede gözenekler genişleyecektir ve siyah noktaların temizlenmesi daha kolay olacaktır.  Siyah nokta temizlenmeden önce mutlaka eller temizlenmelidir ve genel olarak elle değilde eczanelerden alınacak olan aparatlarla yapılmasını tavsiye ederiz hem cildiniz için hemde siyah nokta ve sivilcelerin çoğalmaması için bu iyi bir yöntemdir.

Siyah nokta sıkma işlemi

Etiketler

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close